rodzaje świateł w samochodzie

Rodzaje świateł w samochodzie i ich symbole

Samochód | 3 minuty
Na bezpieczeństwo jazdy wpływa wiele rozwiązań wykorzystywanych w aucie. Należą do nich także światła. Musisz wiedzieć, jakie są ich rodzaje, symbole, a także kiedy trzeba je włączyć. Jakie są rodzaje świateł w samochodzie? Uzupełnij tę wiedzę, zanim jeszcze wsiądziesz do auta.

W zależności od potrzeby i sytuacji na drodze kierowca jest zobowiązany uruchomić: 

  • Światła mijania
  • Światła dzienne
  • Światła drogowe
  • Światła pozycyjne 
  • Światła awaryjne
  • Światła postojowe 
  • Kierunkowskazy
  • Światła cofania
  • Światła hamowania

Od 17 kwietnia 2007 roku w Polsce musisz z nich korzystać przez całą dobę, zarówno w dzień, jak i w nocy, na terenie zabudowanym i niezabudowanym. Wcześniej trzeba było je włączać od 1 października do końca lutego. Ewentualnie, w przypadku normalnej przejrzystości powietrza, możesz używać świateł do jazdy dziennej[1].

Tego rodzaju światła nie oślepiają innych kierowców. Często potocznie mówi się o nich, że są to światła krótkie. Wiele modeli aut pozwala regulować ich wysokość, aby dostosować ją do m.in. aktualnego obciążenia auta.

 

[1] https://lexlege.pl/prawo-o-ruchu-drogowym/art-51/

Ustawa pozwala korzystać z nich zamiast świateł mijania, kiedy przejrzystość powietrza na to pozwala. W niektórych modelach aut automatycznie przełączają się na światła mijania, kiedy zapada zmrok. 

Inaczej światła długie. Używa się ich głównie poza terenem zabudowanym, w nocy, przy ograniczonej widoczności.

Pamiętaj, że mogą oślepiać innych kierowców, dlatego nie stosuj ich, kiedy mijasz inne pojazdy lub kiedy auta jadą z naprzeciwka. 

Włączaj je, kiedy parkujesz w miejscu, w którym auto może nie być widoczne dla innych uczestników ruchu drogowego. Składają się na nie dwie białe lampy z przodu i dwie czerwone z tyłu. 
Za ich pomocą możesz ostrzec innych użytkowników ruchu drogowego o niebezpieczeństwie. Włącz je, jeśli musisz awaryjnie zatrzymać pojazd na drodze. 
Uruchom je, kiedy holujesz pojazd, a na drodze panują warunki niedostatecznej widoczności. Żeby zadziałały, naciśnij lewy lub prawy kierunkowskaz, ale przy wyłączonym silniku. Kierowcy często mylą światła pozycyjne i postojowe, tymczasem te pierwsze stanowią obowiązkowe wyposażenie pojazdu a drugie – opcjonalne. 
Za ich pomocą sygnalizujesz, że zamierzasz wykonać skręt w danym kierunku. 
Zapalają się, kiedy wrzucisz wsteczny bieg. Są białe i mają Ci oświetlić drogę, gdy będziesz cofać.
Zaświecą się, kiedy naciśniesz hamulec. Znajdują się z tyłu pojazdu – są dwa lub trzy. 
Ułatwią Ci jazdę przy niskiej widoczności. Lampy znajdują się nisko, a to powoduje, że dobrze oświetlają powierzchnię. Dzięki nim inni kierowcy szybciej zauważą Twoje auto. 

Muszą z nich korzystać pojazdy samochodowe i przyczepy, których szerokość przekracza 2,1 m. Przednie mają barwę białą, a tylne czerwoną. Wyznaczają zewnętrzny obrys pojazdów.

Wiesz już, do czego służą poszczególne światła w aucie. Sprawdź, jakie są ich symbole. 

Czy wiesz, co oznaczają poszczególne kontrolki w aucie? Mogą informować, ostrzegać lub alarmować. Kontrolki świateł w samochodzie przypisaną mają tę pierwszą funkcję. Poznaj poszczególne oznaczenia świateł w aucie, aby bez żadnych wątpliwości używać odpowiednich. Jak wyglądają te symbole? 

Musisz wiedzieć, co wskazują kontrolki w samochodzie, aby m.in. włączać odpowiednie światła. Jak je rozpoznać?

  • Światła mijania – jako symbolu świateł mijania używa się zielonego reflektora z promieniami skierowanymi w lewo, ukośnie w dół.
  • Światła dzienne – oznaczane są za pomocą zielonej ikony reflektora, obok którego znajdują się kropki różnej wielkości, od największej do najmniejszej.
  • Światła drogowe – jeśli chodzi o oznaczenie tego światła w samochodzie, to przeważnie stosuje się niebieski reflektor z trzema poziomymi liniami.
  • Światła pozycyjne – jeśli są włączone, zobaczysz w aucie dwa zielone reflektory skierowane na zewnątrz.
  • Światła awaryjne – symbol tych świateł w samochodzie to czerwony trójkąt ostrzegawczy.
  • Kierunkowskazy – oznaczone są zielonymi strzałkami.
  • Światła przeciwmgielne – symbol w ich przypadku stanowi reflektor z przekreślonymi promieniami, skierowanymi ukośnie w dół.
  • Światła postojowe – ich symbol stanowi litera „P”, która emituje trzy promienie światła w jedną stronę.

Wiesz już, jakie są oznaczenia świateł w samochodzie. Pamiętaj, kiedy korzystać z danego oświetlenia, aby zwiększyć bezpieczeństwo na drodze. Dzięki temu możesz zmniejszyć ryzyko wypadku i kolizji. Wykup ubezpieczenie samochodu OC, a najlepiej także AC, aby uniknąć kosztów szkód, które spowodujesz lub ktoś Ci wyrządzi. 

Ten materiał reklamowy ma charakter wyłącznie informacyjny, służy przybliżeniu zakresu ubezpieczenia i nie stanowi oferty w rozumieniu art. 66 § 1 Kodeksu cywilnego ani rekomendacji do złożenia wniosku lub przyjęcia oferty  umowy ubezpieczenia. Dokument ten nie stanowi wzorca umownego ani części umowy ubezpieczenia. Szczegółowy zakres i warunki ubezpieczenia regulują ogólne warunki ubezpieczenia wraz z załącznikami, właściwe dla danej umowy (dostępne na stronie Centrum dokumentów, w których znajdziesz postanowienia dotyczące m.in. składki, zakresu ubezpieczenia, ograniczeń i wyłączeń odpowiedzialności Towarzystwa Ubezpieczeń i Reasekuracji Allianz Polska Spółka Akcyjna oraz warunków wypłaty i zasad obliczania świadczeń ubezpieczeniowych.

Towarzystwo Ubezpieczeń i Reasekuracji Allianz Polska Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, ul. Inflancka 4B, 00-189 Warszawa, wpisana do rejestru przedsiębiorców prowadzonego przez Sąd Rejonowy dla m. st. Warszawy w Warszawie, XII Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego, pod numerem KRS: 0000028261, NIP 525-15-65-015, REGON  012267870, wysokość kapitału zakładowego: 457 110 000 złotych (wpłacony w całości). Tu znajdziesz  pełne dane o spółce.

Artykuły mają charakter wyłącznie informacyjny i nie stanowią one porady prawnej, finansowej, motoryzacyjnej czy medycznej. Zalecenia zmieniają się, dlatego możemy zapewnić o aktualności tekstów jedynie w dniu publikacji. Jednocześnie zastrzegamy sobie prawo do edycji, uzupełnienia zawartości i usuwania treści ze strony.