Czym są benefity pracownicze? Czy mogą być atrakcyjniejsze niż podwyżka?
Na pytanie, co najbardziej motywuje nas do dawania z siebie wszystkiego przy wypełnianiu zawodowych obowiązków, większość odpowie pewnie: wynagrodzenie. Niewątpliwie wysoka pensja ma znaczenie, ale coraz więcej pracowników przyznaje, że same zarobki nie przesądzają o satysfakcji z pracy. W artykule przybliżymy, czym są benefity oraz podpowiemy, jak je dobrać, aby pracownicy faktycznie je docenili.
Benefity pracownicze – co to takiego?
Benefit to po prostu dodatkowe świadczenie przysługujące pracownikowi w ramach zawartej z pracodawcą umowy. Najczęściej finansowany jest on przez firmę, ale są też takie benefity, które pracownik współfinansuje. Dawniej za benefity uznawało się przede wszystkim telefon, laptop i samochód służbowy, a także dostęp do kawy i herbaty w zakładowej kuchni. Obecnie do najpopularniejszych benefitów należą pakiet usług medycznych, pracownicze lunche, karta wstępu do obiektów sportowych, a także ubezpieczenie na życie albo od następstw nieszczęśliwych wypadków.
Obecnie istotne jest raczej nie to, by oferować jakiś benefit, ale by dawać pracownikom wybór. Dlaczego? Bo żaden benefit nie jest w stanie sprostać wymaganiom i potrzebom wszystkich zatrudnionych jednocześnie. Tak jest np. z kartą sportową. Nie wszyscy spędzają wolny czas na uprawianiu sportów, dlatego chętniej skorzystają np. z możliwości zjedzenia codziennie w pracy ciepłego, nieodpłatnego posiłku.
Dobry i skuteczny benefit to benefit dostosowany do pracownika, uwzględniający przede wszystkim jego sytuację życiową. Np. rodzica bardziej ucieszy przyzakładowe przedszkole albo ubezpieczenie dla rodziny niż bilety do kina w oddalonym o kilkadziesiąt kilometrów mieście, w dodatku tylko dla dwóch osób.
Dlaczego wielu pracowników woli benefity od podwyżki?
Benefity dla pracowników odpowiadające ich potrzebom potrafią motywować do pracy lepiej niż podwyżka pensji. Dzieje się tak dlatego, że znaczna część usług opłacanych indywidualnie kosztuje więcej, niż kiedy pracodawca kupuje je w pakiecie, np. miesięczny abonament na obiady dla 100 pracowników. Pracodawca ma szansę wynegocjować znacznie niższą stawkę w przeliczeniu na osobę, niż gdyby pracownicy korzystali z cateringu jako indywidualni klienci.
Świadczenia pozapłacowe mogą znacząco poprawić także jakość życia. Przykładem jest prywatna opieka medyczna, która daje ogromną oszczędność czasu i nerwów oferując brak żmudnych procesów rejestracji, oczekiwania w kolejkach do lekarzy czy odbijania się od drzwi kolejnych gabinetów lekarskich w poszukiwaniu wizyty. Pakiet medyczny niesie w sobie ogromną wartość dodaną. Podobnie jak z wieloma innymi świadczeniami pozapłacowymi wszystko zależy od sytuacji życiowej pracownika.
Pracownicze Plany Kapitałowe – nowe spojrzenie na benefity pracownicze
PPK to program powszechnego oszczędzania na emeryturę dla pracowników. Jego utworzenie jest obowiązkowe niemal dla każdej firmy, więc można by powiedzieć, że PPK nie ma nic wspólnego z benefitami. Nic bardziej mylnego. W programie PPK na konto pracownika trafiają nie tylko wpłaty własne, ale też od państwa i pracodawcy.
Uczestnictwo w PPK nie jest obowiązkowe, ale jeśli pracownik zdecyduje się korzystać z tej formy oszczędzania, pracodawca jest zobowiązany do comiesięcznych wpłat na jego rachunek kwoty wynoszącej 1,5% wynagrodzenia.
Jak zmienić program PPK w benefit dla pracownika? Program zakłada, że pracownik i pracodawca oprócz wpłat podstawowych mogą wnosić także wpłaty dodatkowe. Dla pracodawcy jest to maksymalnie 2,5% wynagrodzenia. Nawet jeśli pracownik nie zdecyduje się na odprowadzanie wpłat dodatkowych z własnej pensji, pracodawca i tak może zaoferować mu wpłaty dodatkowe. Ich wysokość może być uzależniona np. od stażu pracy. Taki benefit ma charakter wyraźnie finansowy, ale różni się od podwyżki. Zamiast co miesiąc wypłacać pracownikowi nieco wyższą pensję, pracodawca buduje jego oszczędności na czas emerytury. Co więcej, środki znajdujące się na koncie PPK są inwestowane, a więc mogą wypracować dodatkowe zyski. Wpłaty dodatkowe do PPK od pracodawcy pomagają zabezpieczyć przyszłość oraz motywują do tego, by pomyśleć o emeryturze, zwłaszcza że wielu młodych pracowników myśli, że wciąż ma na to czas.
Ubezpieczenie grupowe w ramach benefitów pracowniczych
Innym dobrym pomysłem na benefit dla pracowników jest ubezpieczenie grupowe. Pracodawca, który oferuje takie świadczenie dodatkowe, wykazuje się troską o bezpieczeństwo pracowników oraz ich rodzin. Wygodne i atrakcyjne grupowe ubezpieczenia dla pracowników znajdują się w ofercie Allianz. Do wyboru są np. ubezpieczenie NNW Grono, chroniące pracowników i ich rodziny od następstw nieszczęśliwych wypadków, ubezpieczenie grupowe na życie Zespół czy ubezpieczenie Opiekun, które łączą ochronę życia i zdrowia pracowników z planem oszczędnościowym.
O czym muszą pamiętać pracodawcy? Benefity stały się już standardem. W ten sposób coraz częściej postrzegana jest choćby karta Multisport. Aby benefity przez dłuższy czas zachowywały swoją motywującą funkcję, trzeba stale monitorować potrzeby pracowników i reagować na zmiany. Pakiet benefitów, spośród którego każdy może wybierać takie, które najbardziej mu odpowiadają (w ramach ustalonego budżetu) jest zawsze dobrym rozwiązaniem. A benefity zapewniające wsparcie finansowe w przyszłości wydają się najlepszą inwestycją w lojalność i zadowolenie pracownika.