Czego nie można mieć w bagażu podręcznym?
To, co masz w bagażu podręcznym (zwanym również kabinowym), zależy m.in. od kierunku Twojego lotu i lotniska, z jakiego startujesz.
W krajach Unii Europejskiej przepisy dotyczące przewożenia żywności są mniej restrykcyjne niż w innych państwach. Przykładowo, gdy lecisz do Kanady, nie możesz wwieźć wędlin i innych produktów pochodzenia zwierzęcego.
Bez względu na kierunek podróży i linię lotniczą w Twoim bagażu podręcznym nie mogą się znaleźć:
- przedmioty ostre, za pomocą których można skrzywdzić innego pasażera lub siebie (np. brzytwa, noże, nożyczki, strzykawki, igły, szpikulce do lodu, a nawet łyżwy);
- broń palna,
- materiały wybuchowe (np. sztuczne ognie czy fajerwerki), łatwopalne (farby, gaz do zapalniczek) czy radioaktywne,
- substancje trujące lub przyczyniające się do korozji.
Chcesz wiedzieć dokładnie, czego nie wolno wnieść do samolotu? Szczegółowy spis rzeczy znajduje się na stronach linii lotniczych. Możesz też sprawdzić każdą rzecz osobno, analizując symbol nadrukowany na opakowaniu. Listę przedmiotów z niedopuszczonymi oznaczeniami znajdziesz na stronie Urzędu Lotnictwa Cywilnego.
Wiesz już o tym, czego nie można ze sobą zabrać. Teraz pora zobaczyć, jakie rzeczy mogą znaleźć się w bagażu podręcznym podczas podróży samolotem.
Co mogę mieć w bagażu podręcznym?
Chcesz wiedzieć, czy można mieć jedzenie w bagażu podręcznym? A jeśli jesteś osobą w trakcie leczenia – czy można przewozić leki w bagażu podręcznym? Poniżej zamieszczamy listę rzeczy, które bez wątpienia warto mieć blisko siebie w podróży.
Zanim przedstawimy szczegółową listę, najważniejsza sprawa – dokumenty! O tym pamiętaj w pierwszej kolejności. Upewnij się, że masz aktualny paszport.
W Unii Europejskiej możesz zabrać na pokład maksymalnie 1 litr płynów w pojemnikach po 100 ml. Dotyczy to w takim samym stopniu wody i napojów, jak i środków kosmetycznych (np. szamponu czy płynu do płukania ust). Ograniczenie to zazwyczaj nie obowiązuje w przypadku pokarmów i napojów przeznaczonych dla małych dzieci.
Twój bagaż podręczny może zawierać:
- Lekarstwa – są dozwolone (nawet w formie płynnej), o ile są Ci niezbędne w trakcie podróży i jesteś w stanie to udowodnić podczas kontroli – operator może Cię poprosić o dokument, który to potwierdzi.
- Jedzenie – produkty spożywcze w stanie stałym (np. batoniki lub kanapki); jeżeli to jogurt, dżem albo galaretka, pamiętaj, że są traktowane jak płyny, a więc muszą znaleźć się w maksymalnie 100 mililitrowym pojemniku.
- Napoje – jednak tylko te kupione już po odprawie, w strefie odlotów.
- Elektronika – laptop i telefon; podczas kontroli zostaną skontrolowane oddzielnie, więc wyjmij je na taśmę z bagażu tak, by pracownik punktu od razu widział, z czym ma do czynienia.
- Odzież wierzchnia – sweter, kurtka, żakiet czy marynarka muszą zostać skontrolowane w identyczny sposób jak elektronika[4].
- Baterie, akumulatorki – zawierające ogniwa lub akumulatory litowo-metalowe (w których zawartość litu to nie więcej niż 2 g) lub litowo-jonowe.
- Powerbank – czy można mieć powerbank w bagażu podręcznym? Tak, nawet dwa, każdy o pojemności do 40000 mAH (160 Wh), przy czym zgodnie z zaleceniami Europejskiej Agencji Bezpieczeństwa Lotniczego nie możesz ich używać w czasie lotu.
- E-papieros – podobnie jak płyny nie może mieć większej pojemności niż 100 ml.
- Napoje wyskokowe – alkohol w bagażu podręcznym, jak wszystkie płyny, powinien znajdować się w opakowaniu nie większym niż 100 ml i nie może przekraczać stężenia 70%.
Napoje na czas podróży możesz kupić już po odprawie, w strefie odlotów. Na pokład bez problemu wniesiesz też leki, których potrzebujesz w czasie lotu. Teraz sprawdźmy, czego nie można przewozić w bagażu rejestrowanym.
Czego nie można przewozić w bagażu rejestrowanym?
To, czego nie możesz ulokować w bagażu podręcznym, możesz umieścić w bagażu rejestrowanym, m.in. wspomniane ostre przedmioty – noże, nożyczki, strzykawki, igły, a nawet czekany do wspinaczki.
Do bagażu rejestrowanego nie wolno spakować:
- latarek gazowych,
- butli biwakowych z propan‑butanem,
- baterii litowo-jonowych (te możesz zapakować do bagażu podręcznego),
- rozpałki z tabliczek węgla drzewnego,
- substancji wybuchowych i łatwopalnych, jak: dynamit, fajerwerki, granaty, paliwo płynne, pojemniki z gazem,
- substancji chemicznych i toksycznych, jak: gaśnice, kwasy, zasady, sprężone gazy, trucizny, aerozole obezwładniające, materiały radioaktywne.
Co można przewozić w bagażu rejestrowanym?
Oprócz przedmiotów i substancji zabronionych, w bagażu rejestrowanym możesz przewozić poniższe substancje.
- Leki – pamiętaj o ograniczeniu do 100 ml i udokumentowaniu tego, że naprawdę ich potrzebujesz. Oczywiście te, które są Ci potrzebne w czasie podróży, możesz mieć przy sobie.
- Alkohol – informację o ograniczeniach znajdziesz poniżej.
- Papierosy – niżej przeczytasz, co mówią przepisy w kwestii tytoniu.
- Płyny – bez limitu, chyba że to alkohol.
Płyny w bagażu rejestrowanym (np. soki, płyny do płukania tkanin, mleczko do twarzy) mogą znajdować się w opakowaniach powyżej 100 ml. Możesz więc spokojnie spakować butelkę liczącą 2 l, ale weź pod uwagę limit celny kraju, do jakiego się wybierasz. To, co można spakować do bagażu rejestrowanego, to jedna sprawa – kolejną kwestią, jest to, jak dużo można zabrać, jeśli chodzi np. o alkohol czy papierosy.
Ile alkoholu można przewieźć samolotem?
Jeśli lot odbywa się pomiędzy dwoma krajami Unii Europejskiej, to w bagażu rejestrowanym i podręcznym możesz łącznie przewieźć:
- do 10 l alkoholi spirytusowych (mają od 24 do 70%),
- lub do 20 l wzmocnionego wina (porto, sherry),
- lub do 90 l wzmocnionego wina, chyba że wino jest musujące, wówczas maksymalnie 60 l (zawartość alkoholu nie może być wyższa niż 24%),
- lub do 110 litrów piwa.
Dużo niższe limity obowiązują w przypadku podróży pomiędzy dwoma krajami, które nie należą do Unii Europejskiej albo gdy jeden z nich leży poza wspólnotą. Wówczas możesz przewieźć:
- do 1 litra alkoholi spirytusowych,
- do 4 litrów wina,
- lub do 16 litrów piwa.
Ile papierosów można wziąć do samolotu?
Jeśli interesuje Cię przewóz papierosów samolotem, pamiętaj, że – tak jak w przypadku alkoholu – wszystko zależy od trasy podróży. Jeśli przelatujesz pomiędzy krajami Unii Europejskiej, wtedy możesz zabrać:
- do 1 kg suszu tytoniowego,
- do 200 cygar,
- do 400 cygaretek,
- do 800 papierosów.
Ale jeżeli wybierasz się do kraju spoza wspólnoty, wtedy zgodnie z limitami możesz mieć w bagażu jedynie:
- do 250 g suszu tytoniowego,
- do 50 cygar,
- do 100 cygaretek,
- do 200 papierosów.
Czego nie można przewozić przez granicę?
Czego nie można wnieść na pokład samolotu ani tym bardziej, przewozić przez granicę? Istnieje kilka grup zabronionych przedmiotów.
Sprawdź, czego nie można wwozić do Polski. Na pewno nie przywoź naturalnych pamiątek zwierzęcego albo roślinnego pochodzenia. Zakaz przywozu obejmuje też przedmioty, które stanowią zabytek. Za ich przewóz można otrzymać karę nawet 5 lat więzienia!
Z zagranicy nie przywoź do Polski:
- przedmiotów lub odzieży zrobionej ze skóry lub skorup czy innych elementów pochodzenia zwierzęcego (np. notesu ze skórzaną okładką, swetra z wełny antylopy, torebki z krokodyla, skorupy żółwia, wypchanego sokoła, bransoletki z koralowca, muszli a nawet kawioru),
- roślin, jeżeli są na liście zagrożonych gatunków (niestety, w Afryce aż 1/3, czyli 22 tysiące gatunków[8]), dotyczy to też formy sproszkowanej (np. w mieszance leczniczej przygotowanej przez chińskiego uzdrowiciela)[9],
- antyków (np. książek starszych niż 100 lat lub map czy rycin liczących więcej niż 50 lat, zabytkowych amuletów czy figurek).
Dozwolona zawartość bagażu – warto się upewnić
Jeśli masz wątpliwości co do tego, jakie rzeczy można spakować do bagażu podręcznego i rejestrowanego, sprawdź informacje na stronie linii lotniczych lub skontaktuj się z obsługą klienta.
Pamiętaj, że nie w każdym kraju obowiązują te same zasady, co doskonale widać choćby w przypadku przewozu alkoholu albo tytoniu. Miej na względzie to, że jeśli przekroczysz limity, mogą czekać Cię konsekwencje finansowe.
W przypadku kłopotów z bagażem na lotnisku (jeżeli Twoja torba np. ulegnie zniszczeniu lub się zgubi), możesz liczyć na wsparcie ubezpieczyciela. Jeśli wykupisz ubezpieczenie turystyczne, ewentualne niemiłe niespodzianki nie będą tak przykre w konsekwencjach.
Bezpiecznej podróży!
Ubezpieczenie podróży w Allianz
Dołącz do nas
Ten materiał reklamowy ma charakter wyłącznie informacyjny, służy przybliżeniu zakresu ubezpieczenia i nie stanowi oferty w rozumieniu art. 66 § 1 Kodeksu cywilnego ani rekomendacji do złożenia wniosku lub przyjęcia oferty umowy ubezpieczenia. Dokument ten nie stanowi wzorca umownego ani części umowy ubezpieczenia. Szczegółowy zakres i warunki ubezpieczenia regulują ogólne warunki ubezpieczenia wraz z załącznikami, właściwe dla danej umowy (dostępne na stronie Centrum dokumentów, w których znajdziesz postanowienia dotyczące m.in. składki, zakresu ubezpieczenia, ograniczeń i wyłączeń odpowiedzialności Towarzystwa Ubezpieczeń i Reasekuracji Allianz Polska Spółka Akcyjna oraz warunków wypłaty i zasad obliczania świadczeń ubezpieczeniowych.
Informujemy, że artykuły mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią one porady prawnej, finansowej czy medycznej. Zalecenia zmieniają się, dlatego możemy zapewnić o aktualności tekstów jedynie w dniu publikacji. Jednocześnie zastrzegamy sobie prawo do edycji, uzupełnienia zawartości i usuwania treści ze strony.
Towarzystwo Ubezpieczeń i Reasekuracji Allianz Polska Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, ul. Inflancka 4B, 00-189 Warszawa, wpisana do rejestru przedsiębiorców prowadzonego przez Sąd Rejonowy dla m. st. Warszawy w Warszawie, XII Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego, pod numerem KRS: 0000028261, NIP 525-15-65-015, REGON 012267870, wysokość kapitału zakładowego: 377 241 000 złotych (wpłacony w całości). Tu znajdziesz pełne dane o spółce.