Długi weekend czerwcowy – co roku jest inaczej
Kiedy wypada Boże Ciało w 2024 r.?
Kiedy wziąć wolne w Boże Ciało w 2024 r.?
Gdzie się wybrać na długi weekend czerwcowy w Polsce?
1. Weekend czerwcowy nad polskim morzem
Morze Bałtyckie to lubiany kierunek – nie tylko na wakacyjne wojaże, ale też na wiosenne wypady. W zależności od osobistych preferencji wybierz jeden ze znanych kurortów, np. Sopot, Kołobrzeg czy Świnoujście. Możesz też wybrać jakąś niewielką, urokliwą miejscowość, w której po prostu odetchniesz w ciszy. Na liście tych ostatnich znajduje się np. Rusinowo, Gąski, Bobolin, Wicie, Ostrowo czy Łazy.
Jeśli chcesz połączyć wyjazd ze zwiedzaniem, możesz zdecydować się na pobyt w Trójmieście – Gdańsk, Gdynia i Sopot słyną z licznych atrakcji i ciekawych zabytków. Miejsca, które warto tam odwiedzić, to np.: Fontanna Neptuna, Dwór Artusa, Bazylika Mariacka, Ratusz Głównego Miasta w Gdańsku, Akwarium Gdyńskie i Muzeum Sopotu.
Ta część Polski jest bardzo popularna wśród turystów. Jak informuje Gdańska Organizacja Turystyczna w 2022 roku z miejsca noclegowego w samym Gdańsku skorzystało aż 3,7 mln podróżnych.
2. Weekend czerwcowy nad jeziorem
- Kochasz odpoczywać nad wodą? Możesz też wybrać się nad jezioro. W tym momencie zwykle myśli wielu z nas wędrują na Mazury – jednak nie jest to jedyna opcja.
- Wspaniałe miejsca znajdziesz także na Pojezierzu Ińskim czy Pojezierzu Drawskim, które leżą w obrębie Pojezierza Zachodniopomorskiego.
- Kolejne możliwości wypoczynku nad wodą dają Bory Tucholskie. W województwie kujawsko-pomorskim możesz odwiedzić także Pałuki, czyli krainę 130 jezior.
- Wybierz Kaszuby, gdzie oprócz bliskości natury możesz również poznać ciekawą kulturę.
Jeśli natomiast kuszą Cię właśnie Mazury, warto pojechać w okolice jeziora Śniardwy, Mamry, Czos czy Niegocin.
Na Mazurach znajdziesz mnóstwo miejsc, które warto zobaczyć. Jeśli interesuje Cię najnowsza historia, to warto zobaczyć Wilczy Szaniec, który kiedyś stanowił kwaterę główną Adolfa Hitlera. Rocznie odwiedza to miejsce około 300 tys. osób. Inne obiekty, które warto zobaczyć, to: Twierdza Boyen w Giżycku, Muzeum Budownictwa Ludowego w Olsztynku czy Mazurolandia oraz Park Miniatur Warmii i Mazur.
W 2022 roku ten region odwiedziło ponad 1,2 mln turystów. Statystyki dotyczą danych z obiektów noclegowych, które mają przynajmniej 10 miejsc.
3. Weekend czerwcowy w górach
Wśród propozycji na czerwcówkę nie może zabraknąć gór. Możesz wybrać się w Tatry, Karkonosze, Beskidy czy Bieszczady. W obrębie każdego z tych pasm górskich znajdują się zarówno popularne, chętnie odwiedzane przez turystów kurorty, jak i mniejsze miejscowości, w których można zaszyć się na kilka dni, by zapomnieć o otaczającym świecie.
Do miejsc, które warto zobaczyć w polskich górach, należą m.in.: Morskie Oko w Tatrach, Jezioro Solińskie w Bieszczadach, Błędne Skały w Górach Stołowych, Łysa Góra w Górach Świętokrzyskich czy Barania Góra w Beskidzie Śląskim.
Polskie góry cieszą się dużym zainteresowaniem turystów. Statystyki prowadzone przez Tatrzański Park Narodowy (TPN) wykazują, że w 2022 roku same Tatry odwiedziło ponad 4,5 mln osób. Z tych danych wynika, że jeśli chcesz uniknąć tłoku w weekend czerwcowy, nie wybieraj najpopularniejszych kurortów. Postaw na mniej znane miejscowości i mniej uczęszczane szlaki.
- https://www.gdansk.pl/wiadomosci/Jaki-byl-rok-2022-w-gdanskiej-turystyce-Rekordowy,a,239516
- https://www.portalsamorzadowy.pl/inwestycje/to-miejsce-na-mazurach-odwiedzaja-tysiace-turystow-wilczy-szaniec-bedzie-zmodernizowany,438547.html
- https://radioolsztyn.pl/branza-turystyczna-odrabia-straty-po-pandemii-jakie-beda-tegoroczne-wakacje/01699741
- https://radiokielce.pl/1033462/tatry-bija-rekordy-popularnosci-niemal-46-mln-turystow-w-ubieglym-roku/
Ubezpieczenie podróży w Allianz
Dołącz do nas
Ten materiał reklamowy ma charakter wyłącznie informacyjny, służy przybliżeniu zakresu ubezpieczenia i nie stanowi oferty w rozumieniu art. 66 § 1 Kodeksu cywilnego ani rekomendacji do złożenia wniosku lub przyjęcia oferty umowy ubezpieczenia. Dokument ten nie stanowi wzorca umownego ani części umowy ubezpieczenia. Szczegółowy zakres i warunki ubezpieczenia regulują ogólne warunki ubezpieczenia wraz z załącznikami, właściwe dla danej umowy (dostępne na stronie Centrum dokumentów, w których znajdziesz postanowienia dotyczące m.in. składki, zakresu ubezpieczenia, ograniczeń i wyłączeń odpowiedzialności Towarzystwa Ubezpieczeń i Reasekuracji Allianz Polska Spółka Akcyjna oraz warunków wypłaty i zasad obliczania świadczeń ubezpieczeniowych.
Informujemy, że artykuły mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią one porady prawnej, finansowej czy medycznej. Zalecenia zmieniają się, dlatego możemy zapewnić o aktualności tekstów jedynie w dniu publikacji. Jednocześnie zastrzegamy sobie prawo do edycji, uzupełnienia zawartości i usuwania treści ze strony.
Towarzystwo Ubezpieczeń i Reasekuracji Allianz Polska Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, ul. Inflancka 4B, 00-189 Warszawa, wpisana do rejestru przedsiębiorców prowadzonego przez Sąd Rejonowy dla m. st. Warszawy w Warszawie, XII Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego, pod numerem KRS: 0000028261, NIP 525-15-65-015, REGON 012267870, wysokość kapitału zakładowego: 377 241 000 złotych (wpłacony w całości). Tu znajdziesz pełne dane o spółce.