Gorce – szczyty, szlaki i schroniska. Wszystko, co musisz wiedzieć

Podróż | 4 minuty
Zastanawiając się nad wyjazdem w góry, wiele osób odruchowo myśli o Tatrach lub Karkonoszach. Na turystycznej mapie Polski istnieją jednak miejsca, w których widoki są równie piękne, a na szlakach panuje stosunkowo niewielki ruch. Jednym z nich są Gorce – niewysokie pasmo górskie leżące w Beskidach Zachodnich.
Spis treści:
 
Wbrew pozorom to nie Tatry, a właśnie Gorce, są pasmem górskim leżącym najbliżej Krakowa. Od stolicy Małopolski dzieli je około 70 kilometrów, więc jest to świetna propozycja zarówno na jednodniowy, jak i weekendowy czy dłuższy wypad. Na turystów – również tych mniej zaprawionych w górskich wędrówkach – czekają tu kilometry szlaków, park narodowy i malowniczo położone polany. Jaka panuje tu pogoda? Gorce cechuje klimat typowo górski, dlatego planując jakąkolwiek wyprawę, należy być przygotowanym na każde warunki.

Kilometry szlaków biegnące przez najpiękniejsze zakątki tego regionu, na których w dodatku rzadko spotyka się tłumy turystów – to jedna z głównych cech, jaka wyróżnia Gorce. Mapa tego obszaru obfituje w nie tylko piesze, ale i spacerowe, rowerowe, konne i edukacyjne szlaki turystyczne. Gorce – co warto od razu w tym miejscu podkreślić – będą odpowiednie nawet dla osób, które nie mają zbyt dużego doświadczenia w górskich wędrówkach lub po prostu nie chcą porywać się na zdobywanie wysokich szczytów.

Biegnie tu między innymi fragment Głównego Szlaku Beskidzkiego, na odcinku od Krościenka nad Dunajcem do Rabki-Zdroju. Włożony w wędrówkę wysiłek w najlepszy sposób wynagradza natura – wspaniałymi widokami, bliskością przyrody, kojącą ciszą, a na najwyższych szczytach nawet widokiem na Tatry, Pieniny oraz Beskid Wyspowy i Sądecki.

Jaki jest najwyższy szczyt w paśmie Gorce? Turbacz, który wznosi się na wysokość 1310 m n.p.m., choć niektóre źródła podają 1314 m. Jest to zarazem najbardziej reprezentatywny szczyt w Gorcach, zaliczany do Korony Gór Polskich. Prowadzące przez Gorce szlaki na Turbacz różnią się długością, a co się z tym wiąże – czasem niezbędnym do ich pokonania. Najpopularniejsza trasa prowadzi z Nowego Targu, skąd na Turbacz można dotrzeć w około 2-2,5 godziny.

Pozostałe szlaki na Turbacz mają swój początek w Koninkach, Obidowej, Łopusznej, Niedźwiedziu i Rabce-Zdroju, z których droga na szczyt zajmuje od niespełna 2 do około 4,5 godzin. Warto tylko pamiętać o jednym, wybierając się na Turbacz. Gorce słyną z tego szczytu, stanowi on ich wizytówkę, dlatego mimo stosunkowo niewielkiego ruchu w tym regionie, akurat tutaj – zwłaszcza w wakacyjne weekendy – bywa dość tłoczno.

Ale nie jest to jedyne miejsce, które warto zobaczyć, przemierzając Gorce. Najwyższy szczyt tego pasma jest oczywiście najpopularniejszym celem górskich wypraw, jednak na fantastyczne wrażenia, a zarazem spokojniejszą atmosferę, można liczyć także na innych. Wśród najciekawszych wymienia się Jaworzynę Kamienicką (1288 m n.p.m.), Gorc (1228 m n.p.m.), Lubań (1211 m n.p.m.) czy Magurki (1108 m n.p.m.).

Na strudzonych wędrowców czekają schroniska – Gorce to bowiem region, w których z pewnością ich nie brakuje. Najpopularniejsze jest schronisko PTTK na Turbaczu, które znajduje się na wysokości 1283 m n.p.m. Inne polecane miejsca to schronisko PTTK na Starych Wierchach, bacówka PTTK na Maciejowej oraz studencka Gorczańska Chata. To naturalnie niejedyne możliwości, jakie dają nam Gorce. Noclegi oferują też okoliczne miejscowości, w których funkcjonują liczne hotele, pensjonaty czy gospodarstwa agroturystyczne.
W Gorcach panują wyśmienite warunki do różnych aktywności – nie tylko górskich wędrówek. Tereny te zachwycą choćby miłośników kolarstwa górskiego, do dyspozycji których oddaje się trasy o różnym stopniu trudności. Należy tylko pamiętać, że kolarstwo górskie to aktywność, w której stosunkowo łatwo o kontuzję lub wypadek. Dlatego przed wyprawą warto wykupić ubezpieczenie podróżne rozszerzone o sporty ekstremalne. Gorce zimą natomiast to wymarzone miejsce dla miłośników białego szaleństwa – coś dla siebie znajdą tu zarówno amatorzy narciarstwa zjazdowego czy snowboardu, jak i narciarstwa biegowego. Niezależnie od tego, czy wybierzemy letnie czy zimowe wypady – na każdy z nich warto się dobrze przygotować z ochroną wypadkową oraz OC. Wszystko to łatwo zawrzeć w jednej polisie turystycznej.
Zapewniamy wszechstronną ochronę i pomoc w czasie wyjazdu prywatnego lub służbowego, w kraju lub za granicą

Ten materiał reklamowy ma charakter wyłącznie informacyjny, służy przybliżeniu zakresu ubezpieczenia i nie stanowi oferty w rozumieniu art. 66 § 1 Kodeksu cywilnego ani rekomendacji do złożenia wniosku lub przyjęcia oferty  umowy ubezpieczenia. Dokument ten nie stanowi wzorca umownego ani części umowy ubezpieczenia. Szczegółowy zakres i warunki ubezpieczenia regulują ogólne warunki ubezpieczenia wraz z załącznikami, właściwe dla danej umowy (dostępne na stronie dummy Centrum dokumentów, w których znajdziesz postanowienia dotyczące m.in. składki, zakresu ubezpieczenia, ograniczeń i wyłączeń odpowiedzialności Towarzystwa Ubezpieczeń i Reasekuracji Allianz Polska Spółka Akcyjna oraz warunków wypłaty i zasad obliczania świadczeń ubezpieczeniowych.

Informujemy, że artykuły mają wyłącznie charakter informacyjny  i nie stanowią one porady prawnej, finansowej czy medycznej. Zalecenia zmieniają się, dlatego możemy zapewnić o aktualności tekstów jedynie w dniu publikacji. Jednocześnie zastrzegamy sobie prawo do edycji, uzupełnienia zawartości i usuwania treści ze strony.

Towarzystwo Ubezpieczeń i Reasekuracji Allianz Polska Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, ul. Inflancka 4B, 00-189 Warszawa, wpisana do rejestru przedsiębiorców prowadzonego przez Sąd Rejonowy dla m. st. Warszawy w Warszawie, XII Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego, pod numerem KRS: 0000028261, NIP 525-15-65-015, REGON  012267870, wysokość kapitału zakładowego: 377 241 000 złotych (wpłacony w całości). Tu znajdziesz pełne dane o spółce.