Przed dotarciem na lotnisko – o czym pamiętać
Zanim zapoznasz się ze szczegółowymi zasadami pakowania bagażu i odprawy na lotnisku, spójrz na ogólne rady, które pomogą Ci się przygotować do przelotu samolotem.
- Przed wyjściem z domu na lotnisko zjedz normalny posiłek. To ważne, nawet jeśli przez stres nie masz apetytu. Przed lotem będziesz musiał dopełnić kilku formalności i poczekać na samolot, a to trochę potrwa. Gdy w końcu znajdziesz się na pokładzie i nerwy odpuszczą, odezwie się pusty żołądek.
- Ubierz się wygodnie. Samolot to nie rewia mody – tu liczy się wygoda. W zależności od tego, dokąd lecisz, lot może potrwać kilka lub nawet kilkanaście godzin. Załóż ubranie z elastycznych, przewiewnych tkanin. Do bagażu podręcznego spakuj bluzę z długim rękawem (ewentualnie lekki kocyk), gdyby na klimatyzowanym pokładzie było Ci za chłodno.
- Dłużący się lot najlepiej jest przespać. Drzemkę ułatwi opaska na oczy, stopery do uszu i dmuchany zagłówek. Jeśli spodziewasz się, że nie zaśniesz – weź książkę, gazetę, żebyś miał się czym zająć podczas lotu.
- Przelot samolotem niekiedy wiąże się z bólem uszu lub głowy. Wynika to z różnicy ciśnień zwiększającej się wraz ze wznoszeniem się i opadaniem samolotu. Aby tego uniknąć, weź na pokład gumę do żucia. Żucie podczas startu i lądowania samolotu pomaga wyrównać ciśnienie i zapobiega bólowi uszu.
Pierwszy lot samolotem – jak zachować się na lotnisku
Sporo obaw przed pierwszym lotem wywołuje odprawa. Czym jest i jak przebiega odprawa na lotnisku? Odprawa to proces, w trakcie którego pasażerowie samolotu zgłaszają się w określonym punkcie na lotnisku, aby otrzymać kartę pokładową i nadać bagaż rejestrowany. Odbywa się z dużym wyprzedzeniem, tzn. na około 2 godziny przed wylotem. Dlaczego tak wcześnie? Chodzi o to, by wszyscy pasażerowie zdążyli załatwić swoje formalności, a obsługa lotniska mogła spokojnie spakować bagaże. Dzięki temu samolot może wystartować punktualnie.
Jak wygląda odprawa na lotnisku?
Każdy przewoźnik stosuje własne zasady związane z odprawą, dlatego przed lotem warto sprawdzić informacje na jego stronie internetowej. Różnice nie są jednak znaczne – ogólne reguły pozostają takie same.
- Znajdź punkt odprawy dla swojego lotu. Jak sprawdzić, gdzie jest samolot i miejsce odpraw? Spójrz na tablicę przylotów i odlotów (najczęściej znajduje się w centralnej części hali, w dobrze widocznym miejscu). Znajdziesz na niej następujące informacje:
- Jeśli nie odprawiłeś się online z wyprzedzeniem, udaj się do punktu odpraw (check-in). Przygotuj paszport (w podróżach wewnątrz Unii Europejskiej może to być dowód osobisty). Po zweryfikowaniu tożsamości, jeśli podróżujesz także z bagażem dodatkowym, obsługa odbierze od Ciebie bagaż, zważy go, prześwietli i nada do luku bagażowego. Następnie otrzymasz kartę pokładową.
- Kolejny krok to kontrola bezpieczeństwa. Na odpowiednim stanowisku prześwietlony zostanie Twój bagaż podręczny oraz Ty sam. Najpierw jednak do specjalnej kuwety musisz włożyć rzeczy, które masz przy sobie: okrycie wierzchnie, telefon komórkowy i inne urządzenia, części garderoby, które zawierają metalowe elementy. Kiedy przejdziesz pomyślnie przez ten etap, trafisz do strefy zastrzeżonej lotniska, gdzie możesz oczekiwać na wejście do samolotu. Godzina, o której następuje wejście na pokład, podana jest na karcie pokładowej.
Odpraw się online. Oprawa online nie jest wcale taka trudna, jak wielu osobom się wydaje. Można wykonać ją na 1-2 dni przed wylotem, zaoszczędzić czas, a czasem także i pieniądze – niektóre tanie linie lotnicze wymagają dodatkowej opłaty w sytuacji, gdy wybierzesz standardową odprawę na lotnisku. Po odprawie online otrzymasz na swojego maila kartę pokładową, którą należy wydrukować i mieć ze sobą przez cały lot. Coraz popularniejszą opcją jest także posiadanie karty pokładowej w swoim smartfonie – sprawdź czy Twoja linia lotnicza dopuszcza taką możliwość. Lecąc z biurem podróży pamiętaj, że odprawa może się różnić w zależności od biura – kiedy w przypadku niektórych biur możesz udać się od razu do punktu odpraw, check-in, u innych musisz najpierw udać się do punktu biura i odebrać kartę pokładową.
Co jeszcze warto wiedzieć o zachowaniu na lotnisku?
- Jeśli wylatujesz z zagranicznego lotniska, z jego obsługą musisz komunikować się w obcym języku. Na większości lotnisk bez problemu dogadasz się po angielsku. Przed wylotem przypomnij sobie najważniejsze słowa i sformułowania związane z lotem i lotniskiem. Martwisz się o swoje umiejętności? Spokojnie, nie musisz znać języka biegle. Pracownicy lotniska na co dzień spotykają się z podróżnymi o różnych umiejętnościach językowych, nikt nie będzie Cię tu oceniał.
- Gdy po zakończonej kontroli bezpieczeństwa będziesz oczekiwać na lot w strefie bezcłowej, zaopatrz się w jedzenie i picie na czas lotu. Jedzenie i napoje dostępne są także na pokładzie. Czasem są one dodatkowo płatne (jak w przypadku tak zwanych tanich linii lotniczych), czasem natomiast są w cenie biletu.
- Po wejściu na pokład samolotu stosuj się do zasad przewoźnika. Wykonuj polecenia obsługi.
Bagaż podręczny – obowiązujące limity
Bagaż podręczny to rzeczy, które zabierzesz ze sobą na pokład samolotu. Oto zasady, których musisz przestrzegać, pakując bagaż do samolotu:
- wymiary bagażu podręcznego powinny być nie większe niż 50x40x20 cm (wliczając uchwyty i kółka), ale te wartości różnią się dla konkretnych linii lotniczych. Zawsze warto sprawdzić wymiary na stronie internetowej przewoźnika. Maksymalna waga bagażu podręcznego to 8-10 kg (tutaj także należy sprawdzić limity linii lotniczych, z którymi podróżujesz).
- Jaka walizka do samolotu będzie najlepsza? Wybierz taki bagaż, który będzie dla Ciebie najwygodniejszy. Może to być plecak, ale równie dobrze kuferek z rączkami albo walizeczka na kółkach.
Czego nie wolno pakować do bagażu podręcznego?
- Limity dotyczą przede wszystkim płynów. Wszelkie kosmetyki w płynie należy spakować do opakowań o maksymalnej pojemności 100 ml. Łącznie w bagażu podręcznym może znaleźć się 1 litr zapakowanych w ten sposób płynów. Wszystkie buteleczki należy włożyć do przezroczystego, strunowo zapinanego woreczka.
- Na pokład samolotu nie wolno też wnosić broni, ostrych narzędzi takich jak nożyczki, noże, scyzoryki, korkociągi, żyletki.
- Zabronione są wszelkie materiały łatwopalne i wybuchowe: farby w sprayu, fajerwerki.
- W bagażu podręcznym nie można mieć substancji toksycznych, np. kwasów.
- Wszelkie leki, które musisz przyjmować podczas lotu.
- Żywność dla niemowląt – tu limit bagażu podręcznego nie obowiązuje, bez względu na konsystencję pokarmów.
- Proste urządzenia elektryczne, np. szczoteczkę, depilator, golarkę, telefon. Kamera i laptop też są dozwolone, jednak podczas kontroli bezpieczeństwa będziesz musiał wyjąć ten sprzęt ze swojego bagażu. Po przejściu przez kontrolę, możesz z powrotem je spakować.
- Poza tym – wszystko, co jest Ci niezbędne podczas lotu: koc, książka, odtwarzacz muzyki.
Wiele osób przed podróżą samolotem martwi się np. o to, że ich bagaż zaginie. Rozważ zatem zakup ubezpieczenia turystycznego, które pomoże Ci w przypadku zniszczenia, kradzieży i opóźnienia dostarczenia bagażu. Ubezpieczenie przyda Ci się też w wielu innych sytuacjach związanych z Twoim wyjazdem. Przed wylotem sprawdź 10 powodów, dla których warto mieć ubezpieczenie w podróży i zadbaj o swój komfort nie tylko w samolocie, ale też przez cały pobyt za granicą.
Podczas przygotowań do pierwszego lotu możesz czuć się nieco zagubiony, ale to tylko przejściowe. Pamiętaj o naszych wskazówkach i nie daj się stresowi. Jesteśmy przekonani, że z każdym lotem będziesz czuć się coraz pewniej, w końcu ćwiczenie czyni mistrza!
Ubezpieczenie podróży w Allianz
Dołącz do nas
Ten materiał reklamowy ma charakter wyłącznie informacyjny, służy przybliżeniu zakresu ubezpieczenia i nie stanowi oferty w rozumieniu art. 66 § 1 Kodeksu cywilnego ani rekomendacji do złożenia wniosku lub przyjęcia oferty umowy ubezpieczenia. Dokument ten nie stanowi wzorca umownego ani części umowy ubezpieczenia. Szczegółowy zakres i warunki ubezpieczenia regulują ogólne warunki ubezpieczenia wraz z załącznikami, właściwe dla danej umowy (dostępne na stronie Centrum dokumentów, w których znajdziesz postanowienia dotyczące m.in. składki, zakresu ubezpieczenia, ograniczeń i wyłączeń odpowiedzialności Towarzystwa Ubezpieczeń i Reasekuracji Allianz Polska Spółka Akcyjna oraz warunków wypłaty i zasad obliczania świadczeń ubezpieczeniowych.
Informujemy, że artykuły mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią one porady prawnej, finansowej czy medycznej. Zalecenia zmieniają się, dlatego możemy zapewnić o aktualności tekstów jedynie w dniu publikacji. Jednocześnie zastrzegamy sobie prawo do edycji, uzupełnienia zawartości i usuwania treści ze strony.
Towarzystwo Ubezpieczeń i Reasekuracji Allianz Polska Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, ul. Inflancka 4B, 00-189 Warszawa, wpisana do rejestru przedsiębiorców prowadzonego przez Sąd Rejonowy dla m. st. Warszawy w Warszawie, XII Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego, pod numerem KRS: 0000028261, NIP 525-15-65-015, REGON 012267870, wysokość kapitału zakładowego: 377 241 000 złotych (wpłacony w całości). Tu znajdziesz pełne dane o spółce.