Wakacje pod namiotem - co zabrać na wypad pod namiot?

Podróż | 3minuty
Dla wielu osób jest to podstawowa forma wypoczynku, inni nigdy nie byli pod namiotem. Niewątpliwie nocowanie na polu namiotowym czy kempingu jest  ciekawą przygodą, która pozwala obcować z przyrodą, a także zdobywać nowe doświadczenia. Kiedyś postawienie namiotu wymagało nie lada wysiłku i spełniały one tylko jedną funkcję – dachu nad głową.  Rozwiązania dostępne obecnie można rozłożyć ekspresowo, a w dodatku dają one dużo większe możliwości. Jest też zdecydowanie więcej gadżetów i przyborów, które mogą się przydać pod namiotem. Jak odnaleźć się w bogatym asortymencie sklepów turystycznych? Odpowiadamy co jest zdecydowanie niezbędne i co zabrać pod namioty.
Spis treści:
 

Przez ostatnie lata wielu Polaków preferowało spędzanie urlopu w  hotelach czy pensjonatach. Oferują one dobry standard, posiłki, przeróżne atrakcje. Być może wakacje pod namiotem są wypoczynkiem zupełnie innego rodzaju, ale z pewnością – ciekawym i edukacyjnym. Można wówczas wiele nauczyć dzieci, pokazać im, jak wykonuje się przeróżne prace czy też przygotowuje posiłki w warunkach polowych.

Wypoczynek na polach namiotowych cieszył się ogromnym zainteresowaniem w 2020 roku,  w pandemii Polacy poszukiwali takich miejsc, w których nie będą mieć do czynienia z tłumami. Wielu postawiło na kemping, równie dużo – na namioty. Również w tym roku duża część rodaków i wielu zagranicznych turystów spędzi czas wolny na polach namiotowych, które znajdują się w całej Europie.

Co zabrać na wakacje pod namiotem? Potrzebujesz wielu rzeczy – część z nich będzie niezbędna również na wyjazd do hotelu, pensjonatu czy na kemping. Są to rzeczy uniwersalne, które przydają się na każdym wyjeździe. Jednak są rzeczy, o których należy pamiętać w szczególności, gdy planuje się nocowanie na polu namiotowym. Co wziąć pod namiot? Pamiętaj o takim wyposażeniu jak:

  • Namiot – dopasuj go do liczby osób, które będą w nim spać. Warto, aby było to rozwiązanie z dużym przedsionkiem, w którym zyskasz miejsce na przechowywanie rzeczy czy też przygotowywanie posiłków.
  • Materac – czyli Twoje łóżko na czas wypadu pod namiot. Zwróć uwagę na jego wymiar – szerokość i długość. Jeśli z materaca mają korzystać dwie osoby, to powinien on mieć chociaż 140 cm szerokości.  Możesz postawić też na mniej wygodne karimaty, które są lekkie i nie wymagają pompowania.
  • Śpiwór – zwróć uwagę na zakres temperatur, w których spanie w śpiworze będzie komfortowe. Letnie noce w Polsce są dość ciepłe, ale warto przygotować się na chłodniejsze noce i wybrać cieplejszy śpiwór. Jeśli w namiocie chcesz poczuć się jak w domu, możesz rozważyć wzięcie ze sobą własnej pościeli. 
  • Latarka – element niezbędny na polu namiotowym czy kempingu. Najwygodniejsze są latarki czołówki, których nie trzeba trzymać w ręku.
  • Krzesełka rozkładane i stolik – jeśli planujesz na polu namiotowym spędzać też czas, a nie tylko spać, zdecydowanie przydadzą Ci się meble turystyczne, aby móc posiedzieć i wygodnie przygotowywać posiłki.
  • Środek na komary i kleszcze – konieczna pozycja na liście rzeczy, które należy zabrać pod namiot. Warto mieć również moskitierę, która ograniczy liczbę owadów w namiocie.
  • Ciepłe ubrania – w Polsce pogoda bywa zróżnicowana, a chłodne noce mogą się zdarzać również latem. Dlatego nie zapominaj o ciepłej odzieży.
  • Apteczka – szczególnie pamiętaj o lekach, które przyjmujesz na co dzień.
  • Krem z wysokim filtrem – większość dnia będziesz przecież spędzać na powietrzu, a krem warto stosować nawet wówczas, gdy słońce będzie schowane za chmurami.
  • Naczynia i sztućce – a do tego kuchenka turystyczna, jeśli zamierzasz gotować, bo nie zawsze pole namiotowe zapewnia kuchnię. Sprawdź to przed wyjazdem.

Poza tym oczywiście potrzebujesz rzeczy niezbędnych na każdym wyjeździe, takich jak  ubrania, kosmetyki czy ręczniki. Uwzględnij również to, z kim wybierasz się na wakacje. Powinieneś przeanalizować, co zabrać pod namiot z dzieckiem, a co z nastolatkiem. Wyjazd z maluchem wymaga posiadania szczególnie dużej liczby rzeczy, takich jak książeczka zdrowia, nosidełko lub chusta, ulubione zabawki, wanienka turystyczna, nocnik. Te wszystkie rzeczy zabierzesz ze sobą niezależnie od destynacji.

Planując wyjazd pod namiot ze starszym dzieckiem czy nastolatkiem, pomyśl o atrakcjach na takim wyjeździe. Będzie on sprzyjał bliższemu obcowaniu z naturą i poznawaniu świata. Warto podczas wakacji ograniczyć korzystanie z telefonu czy komputera a zamiast tego spędzać czas na aktywnościach sportowych Możesz wziąć piłkę, rakietki do kometki czy latający talerz.

Wiesz już, co pod namiot warto zabrać, a gdzie powinieneś się wybrać?

Teoretycznie możemy szukać pola namiotowego, dopiero kiedy dotrzemy do danej miejscowości, ale warto wcześniej się przygotować  i zrobić rozeznanie. . Gdzie pod namiot? Nie będziesz mieć problemów ze znalezieniem atrakcyjnego pola – jest ich wiele w całej Europie. W Polsce znajdziesz je niemal we wszystkich popularnych kurortach turystycznych. Wśród Polaków popularne są wyjazdy pod namiot do Chorwacji, gdzie istnieją znakomicie przygotowane pola, zapewniające wszystkie potrzebne tam rozwiązania. Gdzie pod namiot w Polsce? Możesz wybrać miejscowość znajdującą się nad morzem, w górach czy na Mazurach i nie tylko. Według danych Głównego Urzędu Statystycznego, w 2018 roku działalność w Polsce prowadziło 684,7 tys. turystycznych obiektów noclegowych, z czego 4,1 proc. stanowiły pola kempingowe i namiotowe, tak więc masz w czym wybierać.

Wyjeżdżasz na wakacje? Nie zapomnij o ubezpieczeniu turystycznym, które może się przydać zarówno na wyjazdach krajowych, jak i zagranicznych. Warto ubezpieczyć się przed podróżą i zadbać o swój komfort w razie nieszczęścia. Polisa będzie nieoceniona w razie nieszczęśliwego wypadku, wyrządzenia szkody innej osobie, również przez Twoje dziecko, czy w razie nagłej choroby na zagranicznym wyjeździe. Ubezpieczenie obejmuje wiele ryzyk, najlepiej dopasować zakres ochrony do swojego planu wyjazdowego. Zapoznaj się z naszą ofertą na ubezpieczenie turystyczne.

Zapewniamy wszechstronną ochronę i pomoc w czasie wyjazdu prywatnego lub służbowego, w kraju lub za granicą

Ten materiał reklamowy ma charakter wyłącznie informacyjny, służy przybliżeniu zakresu ubezpieczenia i nie stanowi oferty w rozumieniu art. 66 § 1 Kodeksu cywilnego ani rekomendacji do złożenia wniosku lub przyjęcia oferty  umowy ubezpieczenia. Dokument ten nie stanowi wzorca umownego ani części umowy ubezpieczenia. Szczegółowy zakres i warunki ubezpieczenia regulują ogólne warunki ubezpieczenia wraz z załącznikami, właściwe dla danej umowy (dostępne na stronie dummy Centrum dokumentów, w których znajdziesz postanowienia dotyczące m.in. składki, zakresu ubezpieczenia, ograniczeń i wyłączeń odpowiedzialności Towarzystwa Ubezpieczeń i Reasekuracji Allianz Polska Spółka Akcyjna oraz warunków wypłaty i zasad obliczania świadczeń ubezpieczeniowych.

Informujemy, że artykuły mają wyłącznie charakter informacyjny  i nie stanowią one porady prawnej, finansowej czy medycznej. Zalecenia zmieniają się, dlatego możemy zapewnić o aktualności tekstów jedynie w dniu publikacji. Jednocześnie zastrzegamy sobie prawo do edycji, uzupełnienia zawartości i usuwania treści ze strony.

Towarzystwo Ubezpieczeń i Reasekuracji Allianz Polska Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, ul. Inflancka 4B, 00-189 Warszawa, wpisana do rejestru przedsiębiorców prowadzonego przez Sąd Rejonowy dla m. st. Warszawy w Warszawie, XII Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego, pod numerem KRS: 0000028261, NIP 525-15-65-015, REGON  012267870, wysokość kapitału zakładowego: 377 241 000 złotych (wpłacony w całości). Tu znajdziesz pełne dane o spółce.