Wyjazd do Egiptu – jak się przygotować?

Podróż | 8 minut

Wyjazd do Egiptu to wakacyjny cel wielu polskich turystów – ten kierunek turystyczny gwarantuje wysoką temperaturę, piękne plaże i mnóstwo atrakcji do zwiedzania. Nic więc dziwnego, że do Egiptu w 2019 roku wybrał się co dwunasty Polak[1] wyjeżdżający na wakacje wraz z biurem podróży, co zapewniło Egiptowi czwarte miejsce wśród najpopularniejszych miejsc urlopowych.

11 sierpnia Rada Ministrów zaprezentowała nowe rozporządzanie w sprawie zak­azów lotów i znowu możemy cieszyć się bezpośrednimi połączeniami z Polski do Egiptu.

Zanim jednak spakujecie walizki, sprawdźcie, co warto wiedzieć przed podróżą do tego pięknego kraju.

Spis treści:
 

To zapewne pierwsze pytanie, jakie przychodzi wam do głowy przy wyborze Egiptu, jako miejsca na spędzenie urlopu. W końcu to kraj odmienny kulturowo, kojarzący się niektórym z atakami terrorystycznymi. Do tego dochodzi jeszcze sytuacja na świecie związana z koronawirusem.

Przede wszystkim warto więc regularnie śledzić bieżące doniesienia na temat zagrożenia epidemiologicznego oraz zalecenia Ministerstwa Spraw Zagranicznych.

Jeśli chodzi o bezpieczeństwo w Egipcie, to wszystko zależy od tego, gdzie i jak podróżujemy – czy robimy to na własną rękę, czy w grupie z biurem podróży, czy trzymamy się znanych turystycznych kurortów, czy też swobodnie zwiedzamy cały kraj. Aby wakacje w Egipcie były bezpieczne, polecamy wybrać ofertę zorganizowanego wyjazdu z biurem podróży i pozostawanie w miejscach turystycznych. Dlaczego? Biura podróży dysponują własnymi planami zarządzania kryzysowego oraz mają na miejscu własnych rezydentów, gotowych pomóc w każdej sytuacji. Dodatkowo gwarantują zakwaterowanie w strzeżonych hotelach z dostępem do strzeżonych plaż. Jeśli zależy wam na spokojnym wyjeździe do Egiptu, wybierzcie gotowe oferty biur podróży.

Tak jak wspomnieliśmy, przed podróżą do Egiptu warto zapoznać się ze stroną Ministerstwa Spraw Zagranicznych, na której zawsze można znaleźć aktualne rekomendacje MSZ – nie tylko związane z koronawirusem, ale szeroko rozumianym bezpieczeństwem. Informacje o miejscach, których należy unikać, są aktualizowane z zależności od sytuacji w danym regionie. Rejony Egiptu, do których polskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych odradza obecnie podróże to:

  • Półwysep Synaj (z wyjątkiem Szarm el-Szejk),
  • Pustynia Zachodnia,
  • trójkąt Halaib – południowo-wschodni rejon Egiptu, przy granicy z Sudanem.

Dodatkowo MSZ odradza wizyty w takich rejonach jak strefa pustynna na wschód od Doliny Nilu (oprócz kurortów turystycznych), Delta Nilu i wybrzeże Morza Śródziemnego (z pewnymi wyjątkami) oraz Dolina Nilu pomiędzy Kairem i Luksorem oraz pomiędzy Asuanem i granicą z Sudanem (z pewnymi wyjątkami). Więcej informacji dla turystów o Egipcie oraz pełną listę miejsc odradzanych przez MSZ znaleźć można na stronie ministerstwa:  https://www.gov.pl/web/dyplomacja/egipt  .

Kolejną niezwykle ważną kwestią, o której musimy pamiętać przed wyjazdem do Egiptu, jest ubezpieczenie. Ubezpieczenie turystyczne na podróż do Egiptu jest niezbędne, zwłaszcza że poza Unią Europejską nie będziemy mogli skorzystać z karty EKUZ. Jeśli na miejscu potrzebna będzie pomoc lekarska, to bez dobrej polisy turystycznej, będziemy musieli za nią zapłacić – i to nie mało.

MSZ ostrzega na swojej stronie: „Brak własnych środków finansowych jest równoznaczny z niemożnością skorzystania z jakiejkolwiek opieki lekarskiej”. Wizyta lekarska to koszt ok. 40 dolarów, natomiast doba w szpitalu kosztować może od ok. 100 do ok. 300 dolarów[2]. Ceny za konkretne zabiegi i operacje są oczywiście o wiele wyższe. Nie warto ryzykować, licząc, że nic się nam nie stanie, kiedy w łatwy sposób można zaopatrzyć się w dobre ubezpieczenie na wyjazd.

Zastanawiając się, jakie ubezpieczenie turystyczne sprawdzi się najlepiej w Egipcie, zwróćmy uwagę na sumy ubezpieczenia kosztów leczenia. Od wybranej w czasie zakupu polisy sumy zależy, do jakiej wysokości koszty poniesie za nas ubezpieczyciel, dlatego zawsze warto wybierać wyższe sumy ubezpieczenia. W ramach ubezpieczenia kosztów leczenia możemy liczyć na organizację i opłacenie wizyt lekarskich, niezbędnych pobytów w szpitalu związanych z wypadkiem lub nagłym zachorowaniem, transportu do szpitala, a jeśli będzie takie wskazanie medyczne, również transportu medycznego do Polski.

Ubezpieczenie turystyczne na wyjazd zagraniczny to także wypłata pieniędzy w razie nieszczęśliwego wypadku, utraty lub zniszczenia bagażu lub uszkodzenia hotelowego mienia.

Wiza do Egiptu jest kolejną ważną kwestią. Wizy do Egiptu można otrzymać w egipskich placówkach dyplomatycznych w Polsce, na lotnisku albo kupić ją przez internet na stronie  http://www.visa2egypt.gov.eg/  .
Cena to 25 dolarów za wizę turystyczną z możliwością pojedynczego wjazdu i 60 dolarów za wizę z możliwością wielokrotnego wjazdu. Wiza jest ważna przez 30 dni.
Tak, nie wystarczy dowód osobisty, bez paszportu nie wjedziemy do Egiptu. Pamiętajmy również o tym, że w dniu wjazdu do Egiptu, paszport powinien być ważny jeszcze przez minimum 6 miesięcy.
Wyrobienie paszportu może potrwać do 30 dni, więc warto pomyśleć o tym odpowiednio wcześniej.

Przy wjeździe do Egiptu nie są wymagane żadne szczepienia. Jednak przebywając w Egipcie, należy szczególnie dbać o to, co się je i pije. Do zalecanych czynności należą:

  • częste mycie rąk lub ich dezynfekcja w przypadku braku dostępu do bieżącej wody i mydła,
  • picie jedynie przegotowanej lub butelkowanej wody,
  • dokładne mycie owoców i warzyw przed zjedzeniem.

Niektórzy podróżujący odczuwają po kilku pierwszych dniach pobytu dolegliwości żołądkowo-jelitowe. Warto przygotować się na taką sytuację i spakować leki na tego typu problemy. Przed i w trakcie wyjazdu do Egiptu warto też zażywać probiotyki.

Pierwszą atrakcją turystyczną w Egipcie, jaka przychodzi większości osób do głowy, są piramidy w Gizie. Jednak to nie jedyne zabytki warte zobaczenia. Co obejrzeć, będąc w Egipcie?

  • Wielki Sfinks w Gizie – ma prawie 73 m długości i ok. 20 m wysokości. Znajduje się na terenie kompleksu piramid w Gizie. Został wykonany około 2550 r. p.n.e., z inicjatywy jednego z władców Egiptu, Chefrena, i ma przedstawiać właśnie jego wizerunek.
  • Dolina Królów – miejsce pochówków faraonów. Choć same grobowce pozbawione są zgromadzonych tam bogactw, to wciąż zdobią je freski i sarkofagi. Dolina Królów znajduje się na zachodnim brzegu Nilu i znajdziemy tam ok. 60 grobowców pochodzących z lat 1490-1100 p.n.e., w tym: grobowiec Tutenchamona, Ramzesa VI i Ramzesa III.
  • Świątynia Hatszepsut – nazywana także „Świątynią Milionów Lat”. Została zbudowana w ogromnej skalnej ścianie w Deir el-Bahari w Tebach w XV w. p.n.e. dla królowej Hatszepsut. Charakteryzuje się trzema tarasami ułożonymi kaskadowo i połączonymi rampami.
  • Świątynia Luksorska – w Luksorze natkniemy się na mnóstwo zabytków, a prawdziwą perłą w koronie jest położona nad Nilem 260-metrowa świątynia z czasów starożytnych wschodnich Teb. Strzegą jej posągi Ramzesa II.


Źródła:

[1] http://www.pit.org.pl/media/1/002/009/2363.pdf

[2] https://www.polisaturystyczna.pl/poradniki/wyjezdzam-do-egiptu-jak-sie-przygotowac

Zapewniamy wszechstronną ochronę i pomoc w czasie wyjazdu prywatnego lub służbowego, w kraju lub za granicą

Ten materiał reklamowy ma charakter wyłącznie informacyjny, służy przybliżeniu zakresu ubezpieczenia i nie stanowi oferty w rozumieniu art. 66 § 1 Kodeksu cywilnego ani rekomendacji do złożenia wniosku lub przyjęcia oferty  umowy ubezpieczenia. Dokument ten nie stanowi wzorca umownego ani części umowy ubezpieczenia. Szczegółowy zakres i warunki ubezpieczenia regulują ogólne warunki ubezpieczenia wraz z załącznikami, właściwe dla danej umowy (dostępne na stronie dummy Centrum dokumentów, w których znajdziesz postanowienia dotyczące m.in. składki, zakresu ubezpieczenia, ograniczeń i wyłączeń odpowiedzialności Towarzystwa Ubezpieczeń i Reasekuracji Allianz Polska Spółka Akcyjna oraz warunków wypłaty i zasad obliczania świadczeń ubezpieczeniowych.

Informujemy, że artykuły mają wyłącznie charakter informacyjny  i nie stanowią one porady prawnej, finansowej czy medycznej. Zalecenia zmieniają się, dlatego możemy zapewnić o aktualności tekstów jedynie w dniu publikacji. Jednocześnie zastrzegamy sobie prawo do edycji, uzupełnienia zawartości i usuwania treści ze strony.

Towarzystwo Ubezpieczeń i Reasekuracji Allianz Polska Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, ul. Inflancka 4B, 00-189 Warszawa, wpisana do rejestru przedsiębiorców prowadzonego przez Sąd Rejonowy dla m. st. Warszawy w Warszawie, XII Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego, pod numerem KRS: 0000028261, NIP 525-15-65-015, REGON  012267870, wysokość kapitału zakładowego: 377 241 000 złotych (wpłacony w całości). Tu znajdziesz pełne dane o spółce.