Publikowane w ostatnich miesiącach dane gospodarcze w Stanach Zjednoczonych były lepsze od oczekiwań ekonomistów. Relatywnie nieco gorzej poradziła sobie europejska gospodarka, ale było to zgodne z oczekiwaniami. W ostatnim czasie otrzymaliśmy również wstępny sygnał możliwej poprawy wzrostu gospodarczego w Chinach. Indeks PMI dla chińskiego przemysłu, uznawany za wskaźnik wyprzedzający dla koniunktury gospodarczej, przekroczył poziom 50 pkt po raz pierwszy od września ubiegłego roku. Lepsze od oczekiwań dane z globalnej gospodarki sprawiły, ze inwestorzy coraz bardziej optymistycznie patrzą na perspektywy wzrostu gospodarczego.
Przyśpieszenie wzrostu gospodarczego powinno być pozytywne dla rynku akcji. W lepszym otoczeniu gospodarczym spółki powinny poprawiać wyniki finansowe. Jednak ostatnie kwartały to walka banków centralnych z inflacją, a wyższy wzrost gospodarczy może spowolnić proces spadku inflacji, co zaniepokoiło inwestorów. W połowie miesiąca indeks VIX, obrazujący zmienność rynku akcji, znalazł się na najwyższym poziomie w tym roku (im wyższy poziom indeksu tym większe obawy inwestorów). W drugiej połowie miesiąca zmienność na rynku akcji spadła m.in. po publikacji relatywnie dobrych wyników przez spółki w rozpoczętym sezonie publikacji w Stanach Zjednoczonych, a główne indeksy odrobiły część strat z początku miesiąca.
W kwietniu amerykański indeks giełdowy S&P 500 zniżkował o 4,2%. Spadki dotknęły zarówno spółki technologiczne, jak i te prowadzące działalność w tradycyjnych sektorach gospodarki. Bardziej przemysłowy indeks Dow Jones Industrial Average zakończył miesiąc spadkiem o 5,0%, natomiast technologiczny NASDAQ Composite stracił 4,4%. Mniejsze spadki odnotowały rynki europejskie, a indeks Stoxx Europe 600 zniżkował o 1,5%. Wyróżniały się rynki rozwijające się, w tym rynek w Chinach. Nadzieja na poprawę w chińskiej gospodarce wpłynęła na lepsze zachowanie rynku akcji, gdzie indeks MSCI China wzrósł o 6,4%.