Dane gospodarcze wskazują na dalszą poprawę aktywności gospodarczej. Indeks PMI w Stanach Zjednoczonych (S&P Global Composite PMI), uznawany za wskaźnik wyprzedzający dla koniunktury gospodarczej wyniósł 54,4 pkt., istotnie powyżej oczekiwań ekonomistów (51,1 pkt.). Również oczekiwana jest poprawa aktywności gospodarczej w strefie euro, a odczyt PMI (HCOB Eurozone Composite PMI) wyniósł 52,3 pkt. Dobre otoczenie gospodarcze sprawia, że wyższe stopy procentowe mogą pozostać na dłużej, jednak nie pogorszyło to nastoju inwestorów w maju, którzy skupili się na wynikach publikowanych przez spółki. Ostatecznie w minionym miesiącu indeks S&P500 osiągnął najwyższą wartość w swojej historii.
Wydaje się, że dobry sezon wyników w Stanach Zjednoczony był wsparciem dla rynku akcji. Zgodnie z raportem FactSet, ponad 75% spółek z amerykańskiego indeksu S&P500 zaraportowało zysk netto powyżej oczekiwań. Dotychczas opublikowane wyniki za pierwszy kwartał implikują wzrost zysku netto o 6% w stosunku do analogicznego okresu roku poprzedniego, a więc najwyższą dynamikę od dwóch lat. Dodatkowo lepsze od oczekiwań wyniki podała Nvidia, produkująca m.in. chipy, wykorzystywane w rozwoju sztucznej inteligencji. Wyniki spółki potwierdzają, że popyt na sztuczną inteligencję jest realny, a w przyszłości coraz więcej przedsiębiorstw może wykorzystywać tę technologię w kluczowych procesach biznesowych.
W maju najlepiej zachowały się spółki technologiczne. Indeks NASDAQ Composite zakończył miesiąc wzrostem o 6,9%. W tym czasie bardziej przemysłowy indeks Dow Jones Industrial Average wzrósł o 2,3%. Wśród spółek technologicznych wyróżniał się sektor półprzewodników, wsparty bardzo dobrymi wynikami spółki Nvidia. Ostatecznie indeks S&P 500 Semiconductors & Semiconductor Equipment, przedstawiający zmiany cen akcji spółek z sektora półprzewodników, wzrósł w ciągu miesiąca o 17,3%, a od początku roku o 55,2%. Dobre nastroje panowały również na rynku europejskim, a indeks Stoxx Europe 600 zwyżkował o 2,6%.