Banki centralne nie zaskoczyły inwestorów. Decyzja Rezerwy Federalnej oraz Europejskiego Banku Centralnego o podniesieniu stóp procentowych o kolejne 25 pb została spokojnie przyjęta przez rynek akcji. Dane gospodarcze były nadal dobre, szczególnie w Stanach Zjednoczonych. Wstępne dane o PKB za drugi kwartał były lepsze od oczekiwań – amerykańskie PKB wzrosło o 2,4% (oczekiwano zmiany o 1,8% kw./kw.). Nieco gorsze od oczekiwań były natomiast dane z europejskiej gospodarki, szczególnie w Niemczech, gdzie zarówno PKB, jak i wskaźnik wyprzedzający dla przemysłu PMI były poniżej oczekiwań. Wydaje się, że niemieckiej gospodarce ciąży słabsze odbicie w Chinach po zniesieniu obostrzeń pandemicznych, jednak i tutaj optymiści dostrzegają szanse w związku z zapowiedzią zwiększenia wsparcia dla gospodarki podczas posiedzenia Biura Politycznego KPCh.
Lipiec to kontynuacja niskiej zmienności na rynkach. Indeks VIX, obrazujący zmienność rynku, pozostaje na niskich poziomach. Poprawie uległy również nastroje inwestorów. Lipcowe odczyty ankiety Amerykańskiego Stowarzyszenia Inwestorów Indywidualnych (AAII) pokazały, że inwestorów oczekujących wzrostów na rynku akcji jest więcej niż historycznie (w dniu 19 lipca odczyt był najwyższy w ciągu ostatnich 12 miesięcy). Może to oznaczać, że znaczna część inwestorów już zakupiła akcje patrząc optymistycznie na wyniki finansowe spółek, a to oznacza większe pole do negatywnych zaskoczeń.
W Stanach Zjednoczonych rozpoczął się okres publikacji wyników finansowych spółek za drugi kwartał. Analitycy oczekują spadku zysków w stosunku do poprzedniego roku, a zatem poprzeczka ustawiona jest dosyć nisko. W kolejnych kwartałach, zgodnie z raportem FactSet, oczekiwana jest już poprawa wyników. Analitycy oczekują wypłaszczenia wyników w trzecim kwartale oraz wzrostu o ponad 7% w czwartym kwartale. Wydaje się zatem, że uwaga inwestorów będzie skupiona na komentarzach spółek dotyczących perspektyw na drugą połowę roku.
W lipcu rosły ceny akcji zarówno spółek technologicznych, jak i prowadzących działalność w tradycyjnych sektorach gospodarki. Amerykański indeks S&P500 zakończył miesiąc wzrostem o 3,1%. W tym czasie technologiczny Nasdaq Composite wzrósł o 4,1%, a bardziej przemysłowy Dow Jones zwyżkował o 3,4%. Tym razem lepiej zachowały się rynki rozwijające się, a głównie rynek w Chinach, gdzie MSCI China wzrósł o 9,3%. Lepsze zachowanie rynku chińskiego może wynikać z zapowiedzi wsparcia dla gospodarki, a także osłabienia dolara amerykańskiego względem innych walut.