Indeks MSCI World, przedstawiający zmiany cen akcji na rynkach rozwiniętych, wzrósł w ubiegłym miesiącu o 4,8%, a w całym roku zyskał 21,8%. Indeks MSCI Emerging Markets, obrazujący zmiany cen akcji na rynkach wschodzących, zakończył miesiąc wzrostem o 3,7%, a w całym roku zwyżkował o 7,0%.
Początek roku to duża niepewność związana z otoczeniem gospodarczym. Zgodnie
z oczekiwaniami, banki centralne kontynuowały cykl podnoszenia stóp procentowych, które mają negatywny wpływ na aktywność gospodarczą. Inwestorzy spodziewali się pogorszenia kondycji globalnej gospodarki, jednak większe rozbieżności dotyczyły skali pogorszenia oraz potencjalnego wpływu na wyniki spółek. W tym otoczeniu indeks VIX, obrazujący zmienność rynku, znajdował się na wysokim poziomie, a sentyment inwestorów do ryzykownych aktywów był pesymistyczny.
W kolejnych miesiącach 2023 roku zarówno otoczenie gospodarcze, jak i wyniki prezentowane przez spółki były lepsze od oczekiwań analityków. Dodatkowo spadek inflacji sprawił, że banki centralne zakończyły cykl podwyżek stóp procentowych. Na grudniowym posiedzeniu banku centralnego w Stanach Zjednoczonych decydenci zasygnalizowali możliwość obniżki stóp procentowych w 2024 roku. Niższe stopy procentowe oznaczają, że akcje stają się bardziej atrakcyjne w stosunku do innych klas aktywów (np. do lokat bankowych). Niższa stopa wolna od ryzyka oznacza również niższy koszt kapitału, a tym samym wyższe bieżące wartości przepływów pieniężnych. Pozytywny wpływ na wycenę odnotowują m.in. spółki technologiczne, które jeszcze nie zarabiają lub zarabiają niewiele – których przepływy pieniężne są oddalone w czasie. W tym otoczeniu nastroje na rynku akcji uległy istotnej poprawie względem początku roku.
W grudniu indeks S&P500 wzrósł o 4,4%, a w całym roku zyskał 24,0%. W otoczeniu spadających rentowności obligacji wyróżniały się spółki technologiczne. Indeks NASDAQ Composite zwyżkował o 5,5%, a w całym roku wzrost wyniósł 43,4%. Nieco gorzej zachowały się rynki europejskie, a indeks Stoxx Europe 600 zakończył rok wzrostem o 12,7%. Gorsze nastroje panowały na rynkach wschodzących, gdzie ciążyła słabość chińskiej gospodarki. Indeks MSCI China zakończył rok stratą o 1,6%, a nastroje do tego rynku są istotnie gorsze niż na początku 2023 roku, gdy oczekiwano ożywienia gospodarczego po poluzowaniu restrykcji związanych z koronawirusem.
Wzrosty na rynku akcji sprawiły, że wyceny są bardziej wymagające. Zgodnie z oczekiwaniami analityków ankietowanych przez serwis Bloomberg, ceny akcji w USA są około 20 razy wyższe od prognozowanych zysków, a więc są powyżej historycznej średniej za ostatnie 10 lat. Europejskie rynki notowane są w okolicy średniej historycznej. Wydaje się, że do dalszego wzrostu cen akcji potrzebna będzie poprawa wyników generowanych przez spółki. Analitycy oczekują wzrostu wyników dla spółek wchodzących w skład indeksu S&P500 o około 7%, co będzie weryfikowane przez inwestorów przy kolejnych wynikach kwartalnych.