Pomimo szoku, jaki wywołał na całym świecie, wydaje się, że kryzys Covid nie powstrzymał marszu aktywistów i organizacji ESG do sal zarządów. Wręcz przeciwnie, wydaje się, że go przyspieszył, ponieważ troska o zbiorowy dobrobyt stała się jeszcze bardziej widoczna. Protesty na rzecz sprawiedliwości społecznej miały miejsce podczas pandemii, a aktywiści ekologiczni wyszli na ulice, odzwierciedlając ciągły niepokój związany z tematami ESG, takimi jak zmiany klimatyczne i różnorodność.
Ale nie tylko obywatele wywierają na nich presję. Działania inwestorów i akcjonariuszy są coraz bardziej skoncentrowane na ESG, a szereg regulacji i wytycznych w wielu krajach prowadzi do zaostrzenia zasad ujawniania i raportowania przez firmy oraz ich organy zarządzające (D&Os). Rosnące obawy dotyczące nierówności społecznych prowadzą również do nowych wymagań dla przedsiębiorstw w zakresie różnorodności, płac i łańcuchów dostaw.
Europa przoduje w tej dziedzinie. Narzędzie do taksonomii UE (EU Taxonomy Tool) to system klasyfikacji, który ustanawia listę działań gospodarczych zrównoważonych pod względem środowiskowym (poza Europą podobny standard zostanie przyjęty przez Institutional Shareholder Services), a dyrektywa UE w sprawie sprawozdawczości niefinansowej zobowiązuje firmy do raportowania różnych wskaźników związanych z ESG. W Niemczech, ustawa o należytej staranności łańcucha dostaw zobowiąże większe niemieckie firmy - oraz firmy zagraniczne posiadające oddziały w tym kraju - do zapewnienia, że dostawcy za granicą spełniają określone wymogi ESG od stycznia 2023 roku.
Tematy ESG mogą stanowić znaczne ryzyko D&O dla firm i ich ubezpieczycieli - Shanil Williams, globalny szef linii finansowych w AGCS.
Od 2018 r. do końca 2020 r. wprowadzono ponad 170 środków regulacyjnych ESG na poziomie krajowym i unijnym – więcej niż w ciągu poprzednich sześciu lat łącznie – z czego około dwie trzecie przypada na Europę. Chociaż nie istnieje żaden globalny punkt odniesienia dla raportowania ESG, otoczenie regulacyjne staje się coraz bardziej rygorystyczne. To, co kiedyś było dobrowolnym oczekiwaniem przejrzystości, przekształca się w prawnie wymagane ujawnienia informacji. Jednocześnie spory sądowe lub działania inwestorów, akcjonariuszy i aktywistów w coraz większym stopniu koncentrują się na tematach ESG, takich jak zmiana klimatu, zanieczyszczenie, różnorodność, bezpieczeństwo cybernetyczne i płace dyrektorów generalnych.
Wpływ tego faktu na rolę menedżerów ds. ryzyka i dyrektorów oznacza, że kluczowe znaczenie ma podnoszenie i identyfikowanie kwestii ESG w rejestrach ryzyka i komitetach firmy oraz upewnienie się, że wiadomo, jak te kwestie będą postrzegane w sali posiedzeń zarządu i poza nią.
5 tematów ryzyka ESG, na które należy zwrócić uwagę
1. Zmiany klimatu i działania związane z zanieczyszczeniem
2. Różnorodność zarządu
3. „Greenwashing”
4. Płaca CEO
5. Cyberbezpieczeństwo
Inne artykuły, które mogą Cię zainteresować:
Ubezpieczenia, które dodają pewności w biznesie i życiu
Ubezpieczenia firmy, Twojego życia i bliskich
Jesteśmy tu, by Ci pomóc
My dołożymy starań, aby pomóc Ci załatwiać sprawy związane z ubezpieczeniami – szybko i wygodnie - przez internet.
Wypełnij i wyślij formularz. Powiadomimy Cię o załatwionej sprawie.
Ten materiał reklamowy ma charakter wyłącznie informacyjny, służy przybliżeniu zakresu ubezpieczenia i nie stanowi oferty w rozumieniu art. 66 § 1 Kodeksu cywilnego ani rekomendacji do złożenia wniosku lub przyjęcia oferty umowy ubezpieczenia. Dokument ten nie stanowi wzorca umownego ani części umowy ubezpieczenia. Szczegółowy zakres i warunki ubezpieczenia regulują ogólne warunki ubezpieczenia wraz z załącznikami, właściwe dla tej umowy (dostępne na stronie Centrum dokumentów), w których znajdziesz postanowienia dotyczące m.in. składki, zakresu ubezpieczenia, ograniczeń i wyłączeń odpowiedzialności Towarzystwa Ubezpieczeń Allianz Życie Polska Spółka Akcyjna oraz warunków wypłaty i zasad obliczania świadczeń ubezpieczeniowych.
Towarzystwo Ubezpieczeń Allianz Życie Polska Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, ul. Inflancka 4B, 00-189 Warszawa, wpisana do rejestru przedsiębiorców prowadzonego przez Sąd Rejonowy dla m. st. Warszawy w Warszawie, XII Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego, pod numerem KRS: 0000002561, NIP 5260209975, REGON 010587003, wysokość kapitału zakładowego 95 480 000 zł; wpłacony: 87 267 500 zł. Tu znajdziesz pełne dane o spółce.