Tymczasowe wyrejestrowanie pojazdu – dla kogo?
Zgodnie z art. 78a. Prawo o ruchu drogowym czasowe wyrejestrowanie pojazdu od 31 stycznia 2022 roku możliwe jest nie tylko w przypadku wspomnianych pojazdów. Otóż podlegają mu również samochody osobowe, które zostały unieruchomione z powodu konieczności wykonania naprawy, która wynika z uszkodzenia zasadniczych elementów nośnych konstrukcji. Chodzi tutaj o przypadki, w których będzie to czasochłonne.
Czasowe wyrejestrowanie pojazdu osobowego w 2022 roku jest możliwe na okres od 3 do 12 miesięcy i nie ma możliwości jego przedłużenia. Dostępne jest to wyłącznie w przypadku poważnych uszkodzeń, np. konstrukcji nadwozia. Czas tymczasowego wyrejestrowania jest okresem na wykonanie niezbędnych napraw. Powtórzenie tego będzie możliwe kolejny raz dopiero po 3 latach od dnia, w którym upłynął okres wskazany w ostatniej decyzji o jego czasowym wycofaniu z ruchu.
Tymczasowe wyrejestrowanie pojazdu może trwać dłużej w przypadku wspomnianych wcześniej pojazdów, tj. samochodów ciężarowych i przyczep, których waga przekracza 3,5 t, autobusów, ciągników samochodowych oraz pojazdów specjalnych. W ich przypadku może to być od 2 do 24 miesięcy z możliwością przedłużenia do nawet 48 miesięcy.