Spalanie paliwa – po co się je oblicza?
Wysokość opłat poniesionych na eksploatację pojazdu to dane, które mogą interesować właściciela auta. Ile kosztuje użytkowanie samochodu w przeliczeniu na 100 km? Często w ofertach sprzedaży pojazdów znajduje się informacja o spalaniu wyrażona w km/h, najczęściej jest ona inna w przypadku jazdy po terenie zabudowanym i niezabudowanym.
Skoro jednak producent podaje spalanie paliwa, to czy w ogóle ma sens weryfikacja tych danych? Taka firma w ramach testów musi m.in. przeprowadzić pomiar spalania. Teoretycznie powinien się on odbywać w okolicznościach jak najbardziej zbliżonych do rzeczywistych warunków jazdy, ale w dalszym ciągu są to warunki laboratoryjne. Oznacza to, że jest to weryfikowane przy określonej temperaturze, minimalnym obciążeniu pojazdu i optymalnym użyciu zespołu napędowego. Takie warunki mogą mieć niewiele wspólnego z faktyczną eksploatacją samochodu.
Twoje auto jeździć może przy wysokim mrozie, a po kilku godzinach – przy dodatniej temperaturze. Czasami bagażnik jest wypełniony, a w innych przypadkach pusty. Jednego dnia jedziesz wraz z kilkoma osobami, w innym dniu sam. Co więcej, wpływ na spalanie paliwa ma również ciśnienie w oponach, jazda z klimatyzacją lub bez, z bagażnikiem na dachu lub bez, a także Twoja technika jazdy. Dlatego, jeśli chcesz wiedzieć, ile wynosi spalanie, powinieneś sam to ustalić.