Na zdjeciu kobieta zgarniająca śnieg z szyby samochodu

Jak przygotować auto na zimę?
Twoja checklista

Każdego roku przychodzi taki moment, gdy zima zaskakuje kierowców. Jeśli nie chcemy znaleźć się w tym niechlubnym gronie, warto wcześniej dowiedzieć się, jak przygotować auto na zimę. Tym bardziej że odpowiednie dostosowanie auta do nowych warunków pogodowych pozwoli nam uniknąć wielu nieprzyjemnych, a czasem i kosztownych niespodzianek.

Spis treści:

1.     Opony zimowe

  • Sprawdź stan bieżnika i ciśnienie w oponach.
  • Upewnij się, że opony zimowe są odpowiednio zamontowane.

2.      Akumulator

  • Przetestuj akumulator, aby upewnić się, że jest w dobrym stanie.
  • W razie potrzeby naładuj lub wymień akumulator.

3.      Płyny eksploatacyjne

  • Sprawdź poziom płynu chłodniczego i upewnij się, że jest dostosowany do niskich temperatur.
  • Uzupełnij płyn do spryskiwaczy zimowym płynem, który nie zamarza.

4.      Układ hamulcowy

  • Skontroluj stan klocków i tarcz hamulcowych.
  • Upewnij się, że płyn hamulcowy jest na odpowiednim poziomie.

5.      Oświetlenie

  • Sprawdź działanie wszystkich świateł: reflektorów, świateł mijania, drogowych, przeciwmgielnych oraz kierunkowskazów.
  • Sprawdź ustawienie świateł drogowych i mijania – tak by nie oślepiały innych kierowców (regulacja wysokości).

6.      Pomocne akcesoria

  • Zaopatrz się w skrobaczkę do szyb, szczotkę do śniegu, kable rozruchowe, latarkę oraz apteczkę.
  • Warto mieć w samochodzie kamizelkę odblaskową, koc i rękawice na wypadek awarii w trudnych warunkach.

7.      Uszczelki i zamki

  • Nasmaruj uszczelki drzwi i bagażnika silikonem, aby zapobiec ich przymarzaniu.
  • Zastosuj specjalny preparat do zamków, aby uniknąć ich zamarzania.

8.      Wycieraczki

  • Sprawdź stan piór wycieraczek i w razie potrzeby wymień je na nowe, przystosowane do zimowych warunków.

9.      Ochrona lakieru

  • Nałóż warstwę wosku na karoserię samochodu, aby stworzyć dodatkową warstwę ochronną przed szkodliwym działaniem soli drogowej, wilgoci i brudu.

10.      Assistance

  • Sprawdź, czy Twoje ubezpieczenie obejmuje usługę assistance, która może być niezwykle pomocna w przypadku awarii na drodze, zwłaszcza w trudnych zimowych warunkach.

Jak przygotować auto na zimę? Wymiana opon na zimowe 

Nie mniej ważnym zadaniem jest wymiana opon na zimowe. Niestety, wielu kierowców czeka z tym do ostatniej chwili, a więc zazwyczaj do momentu, kiedy pojawiają się śnieg czy gołoledź. Poruszanie się po oblodzonej drodze na letnich oponach może doprowadzić do niebezpiecznej sytuacji. Nie wspominając o kolejkach w punktach wymiany opon w momencie, gdy kierowców zaskoczył pierwszy śnieg.

Dlaczego powinniśmy wymieniać ogumienie?

Konieczność ta oczywiście wynika z warunków atmosferycznych, które wymagają od nas zastosowania ogumienia z lepszą przyczepnością – co pozwala z kolei na bezpieczniejszą jazdę. Statystyki policyjne jasno wskazują, że okres przejściowy między oponami letnimi a zimowymi jest najgroźniejszy – w 2018 roku do największej liczby wypadków drogowych doszło właśnie w październiku (9,9% wszystkich zdarzeń).

Czy wymiana opon na zimowe jest obowiązkowa?

W Polsce wymiana opon na zimowe nie jest obowiazkowa. Nie jest to jednak argument za niewymienianiem opon. W wielu krajach, np. w Skandynawii czy u naszych sąsiadów – na Litwie, Słowacji, w Czechach, czy w Niemczech, takie prawo obowiązuje. Warto to wziąć pod uwagę, jeśli planujemy poruszanie się autem w miesiącach zimowych również poza granicami Polski.

Kiedy wymienić opony na zimowe?

Niestety, nie ma stałej daty, której moglibyśmy się trzymać i która ułatwiłaby zaplanowanie wymiany opon na zimowe. Eksperci jednak zgodnie twierdzą, że powinniśmy dokonać jej wtedy, gdy temperatura w ciągu dnia zacznie regularnie utrzymywać się poniżej 7°C. W drugą stronę, zimówki powinniśmy wymienić na opony letnie, gdy temperatura wróci do pułapu powyżej 7°C.

Jak widać, przygotowanie samochodu do zimy nie musi być ani czasochłonne, ani drogie – wystarczy tylko  działać z odpowiednim wyprzedzeniem. Wcześniejsze zaplanowanie wymiany opon na zimowe i regularne dbanie o uszczelki auta z pewnością pozwoli nam uniknąć wielu nieprzyjemnych sytuacji.

Warto także zadbać o inne elementy – konserwację zamka, przegląd techniczny auta i oczywiście wybór odpowiedniego dummy ubezpieczenia samochodu.

Jak zabezpieczyć uszczelki samochodowe przed mrozem?

Kiedy myślimy o tym, jak przygotować samochód do zimy, uszczelki nie są zazwyczaj pierwszą rzeczą, która przychodzi nam do głowy. Szkoda, bo ten drobiazg potrafi uszczuplić portfel, jeśli go zaniedbamy. I choć sam koszt zakupu nowych uszczelek nie musi być wysoki, to już zlecenie ich wymiany autoryzowanemu serwisowi – owszem.

Czym więc zabezpieczyć uszczelki w samochodzie na zimę, aby nie obawiać się, że wraz z pierwszymi przymrozkami nie będziemy mogli otworzyć auta? Niektórzy stosują wazelinę, ale jest to raczej tymczasowe rozwiązanie, kiedy nie mam niczego innego pod ręką. Jeśli chcemy mieć pewność, że uszczelki będą w dobrym stanie przez całą zimę, sięgnijmy po specjalistyczne silikony do uszczelek. Ale sama wiedza o tym –  czym smarować uszczelki w samochodzie zimą nie wystarcza, trzeba jeszcze wiedzieć, jak i kiedy to robić. Przede wszystkim pamiętajmy, że przed naniesieniem specyfiku na uszczelki należy je osuszyć i wyczyścić. Nie wystarczy także zabezpieczyć uszczelki jednorazowo, na przykład jesienią. Należy o nie dbać regularnie. Warto także zabezpieczać uszczelki każdorazowo po wizycie w myjni.

Pamiętajmy, że regeneracja uszczelek drzwi samochodowych po uprzednim ich uszkodzeniu zazwyczaj nie jest już możliwa i wymaga wymiany tego elementu na nowy. Warto także uświadomić sobie, że występujące w Polsce warunki atmosferyczne nie działają na korzyść uszczelek – nieustanne zmiany temperatury sprawiają, że woda osadzająca się na uszczelkach w ciągu dnia, zamarza w nocy przy kilkustopniowych przymrozkach. Dlatego ważna jest regularna konserwacja uszczelek.

Ten materiał reklamowy ma charakter wyłącznie informacyjny, służy przybliżeniu zakresu ubezpieczenia i nie stanowi oferty w rozumieniu art. 66 § 1 Kodeksu cywilnego ani rekomendacji do złożenia wniosku lub przyjęcia oferty  umowy ubezpieczenia. Dokument ten nie stanowi wzorca umownego ani części umowy ubezpieczenia. Szczegółowy zakres i warunki ubezpieczenia regulują ogólne warunki ubezpieczenia wraz z załącznikami, właściwe dla danej umowy (dostępne na stronie Centrum dokumentów, w których znajdziesz postanowienia dotyczące m.in. składki, zakresu ubezpieczenia, ograniczeń i wyłączeń odpowiedzialności Towarzystwa Ubezpieczeń i Reasekuracji Allianz Polska Spółka Akcyjna oraz warunków wypłaty i zasad obliczania świadczeń ubezpieczeniowych.

Towarzystwo Ubezpieczeń i Reasekuracji Allianz Polska Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, ul. Inflancka 4B, 00-189 Warszawa, wpisana do rejestru przedsiębiorców prowadzonego przez Sąd Rejonowy dla m. st. Warszawy w Warszawie, XII Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego, pod numerem KRS: 0000028261, NIP 525-15-65-015, REGON  012267870, wysokość kapitału zakładowego: 457 110 000 złotych (wpłacony w całości). Tu znajdziesz  pełne dane o spółce.

Artykuły mają charakter wyłącznie informacyjny i nie stanowią one porady prawnej, finansowej, motoryzacyjnej czy medycznej. Zalecenia zmieniają się, dlatego możemy zapewnić o aktualności tekstów jedynie w dniu publikacji. Jednocześnie zastrzegamy sobie prawo do edycji, uzupełnienia zawartości i usuwania treści ze strony.