Jakie opony wybrać? 5 rzeczy, które warto wiedzieć
Każdy właściciel samochodu powinien dobrać do swojego pojazdu odpowiednie opony zimowe. Sprzyja to poprawie bezpieczeństwa na drodze, a także utrzymaniu pojazdu w dobrej kondycji. Trzeba pamiętać, że zarówno rozmiar kół, jak i rodzaj ogumienia w danym modelu auta mają wpływ na działanie elektronicznych systemów bezpieczeństwa. Oto lista 5 rzeczy, o których musisz wiedzieć, zanim wybierzesz opony zimowe[2].
- W związku ze spadkiem temperatur, zimą letnie opony twardnieją. W konsekwencji ich przyczepność jest mniejsza, a droga hamowania dłuższa. Przykład – auto na oponach zimowych poruszające się z prędkością 100km/h zatrzyma się po około 87 metrach. Z kolei na letnich oponach dopiero po przejechaniu 137 metrów!
- Prawo wymaga, aby na jednej osi pojazdu znajdował się ten sam typ opon. Znaczy to, że inne opony mogą się znajdować z przodu, a inne z tyłu pojazdu. Warto jednak pamiętać, że mieszanie opon to ryzyko - nie wiadomo, jak samochód zachowa się na drodze. Najlepiej zatem wymienić cały komplet.
- Kupowanie używanych opon zimowych nie jest najlepszym pomysłem. Trzeba mieć na uwadze, że w każdym pojeździe są one inaczej rozmieszczone i wyważone. To oznacza, że ścierają się w inny sposób. Nie będą więc idealnie dopasowane do Twojego pojazdu.
- Opony zimowe od letnich odróżniają szersze rowki. Te odprowadzają spod kół wodę oraz pośniegowe błoto, a także zapobiegają poślizgowi na tafli wody, która tworzy się pod kołami auta przy dużej prędkości.
- Na rynku oprócz opon zimowych i letnich dostępne są także opony całoroczne. W teorii łączą w sobie niektóre właściwości obu typów, jednak według fachowców nie gwarantują pełnego bezpieczeństwa na ośnieżonych drogach. Ich ogólne parametry są słabsze.
Warto mieć na uwadze, że opony zimowe jedynie podnoszą poziom bezpieczeństwa, ale nie zawsze mogą je zagwarantować. Ostrożna jazda, przezorność i odpowiednie przygotowanie pojazdu do drogi czasem nie wystarczają. Wówczas z pomocą przychodzi ubezpieczenie OC/AC.
Bez względu na to, jakie opony na zimę wybierzesz, może zdarzyć Ci się kolizja lub wypadek. Wówczas pomocne będzie ubezpieczenie OC/AC, a także dodatkowe ubezpieczenie opon na zimę. Ubezpieczenie opon w ramach Assistance rozszerzonego lub maksymalnego w Allianz to opcja naprawy lub wymiany koła. Jeśli natomiast nie będzie możliwe naprawienie lub wymiana koła na miejscu zdarzenia, ubezpieczenie gwarantuje odholowanie pojazdu do zakładu wulkanizacyjnego.
W Allianz pakiet ubezpieczeń OC/AC zapewnia między innymi: holowanie pojazdu po kolizji, wypadku lub awarii, transport ubezpieczonych z miejsca zdarzenia czy pojazd zastępczy.