Pasy bezpieczeństwa u kobiet w ciąży – fakty i mity
Wiele osób zastanawia się, czy w ciąży trzeba zapinać pasy? Niejednoznaczna jest bowiem fraza „widoczna ciąża”. W trakcie kontroli to policjant decyduje o tym, czy ciąża jest widoczna i czy można zastosować ten wyjątek. Jeśli według kontrolującego pojazd kobieta nie jest w „widocznej ciąży”, mandat będzie trzeba zapłacić nawet pomimo posiadanego zaświadczenia lekarskiego.
Ale czy rzeczywiście pasy stanowią zagrożenie dla płodu? Czy kobieta w ciąży powinna zapinać pasy, aby chronić siebie i dziecko? Wokół tego tematu narosło sporo mitów, dlatego warto je rozwiać. Brak obowiązku zapinania pasów bezpieczeństwa dla kobiet w ciąży nie oznacza, że ich zapinanie jest niebezpieczne. Eksperci zgodnie twierdzą – pasy bezpieczeństwa nie są zagrożeniem dla ciężarnych ani dla płodów. Krajowa Rada Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego w dokumencie z 2016 roku wyjaśnia , że uszkodzenie płodu w wyniku korzystania z pasów bezpieczeństwa to mit, a same pasy to często jedyny sposób na uratowanie życia matki i dziecka. Do podobnych wniosków doszli pracownicy Volvo , którzy przeprowadzili próby zderzeniowe na wirtualnym manekinie. Tym, co może być natomiast niebezpieczne, jest niewłaściwe ułożenie pasów. Aby bezpiecznie podróżować w zapiętych pasach bezpieczeństwa, kobiety ciężarne powinny pamiętać, że:
- pas powinien przylegać do ciała;
- należy prawidłowo ustawić fotel;
- pas biodrowy powinien być umiejscowiony pod brzuchem, a nie na nim;
- pas barkowy powinien być przeciągnięty od miejsca między piersiami do boku brzucha;
- pas barkowy nie powinien być umiejscowiony pod ramieniem lub za plecami .
Dla większego komfortu można skorzystać także ze specjalnych nakładek na pasy bezpieczeństwa dla ciężarnych i adapterów, które zwiększają komfort jazdy, np.: przytrzymują dolny pas pod brzuchem.