Światła pozycyjne a postojowe
Część kierowców używa zamiennie pojęć światła pozycyjne i postojowe, co jest błędem. Pierwsze z wymienionych to obowiązkowy element wyposażenia pojazdu, natomiast drugie już nie.
Światła postojowe powinieneś włączyć w czasie zatrzymania lub postoju pojazdu, kiedy widoczność jest niedostateczna, przy czym należy uruchomić jedynie światła znajdujące się po stronie od środka jezdni, w pojeździe bez przyczepy oraz w takich pojazdach, których długość nie przekracza 6 m, a szerokość – 2 m. Jeśli Twoje auto nie ma świateł postojowych, to wtedy możesz je zastąpić pozycyjnymi, pamiętając o tym, że powinieneś je włączyć tylko z jednej strony pojazdu. W zależności od modelu auta można to uzyskać na kilka sposobów. Na przykład po włączeniu świateł pozycyjnych i wyjęciu kluczyka ze stacyjki oraz zamknięciu pojazdu światła pozycyjne będą się świecić już jako światła postojowe tylko z lewej strony pojazdu. W niektórych modelach można też włączyć lewy kierunkowskaz i wyłączyć zapłon, by uzyskać efekt świateł postojowych.
Przed ruszeniem w drogę zawsze trzeba skontrolować stan świateł w pojeździe. Czy na pewno działają? Są one konieczne dla bezpieczeństwa uczestników ruchu drogowego, tak samo jak konieczne jest chociażby ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej posiadacza pojazdu. Ubezpieczenie OC jest obowiązkowe i ma za zadanie chronić Ciebie przed ponoszeniem wysokich kosztów szkód, które możesz wyrządzić innym uczestnikom ruchu drogowego. Ale obowiązkowe OC nie chroni niestety Twojego pojazdu. Taką ochronę zapewnia ubezpieczenie autocasco. Dzięki AC naprawisz własne auto, kiedy spowodujesz nim taką szkodę, a także kiedy dojdzie do niej przez działania sił przyrody, osób trzecich czy w wielu innych przypadkach. Sprawdź, ile będzie Cię kosztować taka ochrona ubezpieczeniowa: www.allianz.pl/samochod.