Kiedy nie trzeba płacić OC?
Wielu kierowców zadaje pytanie, czy trzeba płacić OC za nieużywany samochód. W końcu skoro z niego nie korzystamy, to po co nam ubezpieczenie, prawda? Odpowiedź może niektórych zdziwić, choć posiada logiczne wytłumaczenie – tak, trzeba, a za brak ubezpieczenia OC nieużywanego samochodu możemy otrzymać karę i to wcale niemałą.
Sprawdź, jakie kary za brak OC obecnie obowiązują.
Jeśli myślimy, że brak OC nie zostanie „odkryty”, to jesteśmy w błędzie. Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny działa niezwykle sprawnie – jak podaje raport UFG za III kwartały 2019 roku, aż 72 427 wezwań do zapłaty kary za brak OC komunikacyjnego pochodziło właśnie od Funduszu.
Dlaczego trzeba płacić OC, jak się nie jeździ? Przede wszystkim pamiętajmy, że ubezpieczenie OC jest przypisane do pojazdu, a nie do nas. A pojazd może wyrządzić szkody również wtedy, gdy nie jest użytkowany. Może stoczyć się z podjazdu, może uszkodzić inny pojazd, gdy do niego wchodzimy bądź z niego wychodzimy, może w końcu zostać skradziony i szkoda może zostać wyrządzona przez złodzieja. I zupełnie prozaicznie – może nagle pojawić się potrzeba skorzystania z tego pojazdu (bo np. drugi właśnie jest w warsztacie lub pozwoliliśmy z niego skorzystać komuś z naszych bliskich).
Jesteśmy przekonani, że tego typu sytuacje na pewno nas nie dotyczą, ale statystyki pokazują, że jest inaczej. Dlatego OC jest obowiązkowe, nawet jeśli nie jeździmy samochodem.