Najprostszym sposobem na uniknięcie opłąty za przerwę w ubezpieczeniu OC ppm jest zadbanie o to, by posiadać zawartą umowę ubezpieczenia OC ppm. Zwykle nie jest to trudne ponieważ co do zasady umowa odnowi się sama na kolejny rok, o ile opłacisz poprzednią składkę w całości. Przy zmianie ubezpieczyciela wystarczy natomiast pamiętać, aby nowa polisa zaczęła obowiązywać z chwilą wygaśnięcia poprzedniej.
Wpadki i pomyłki zdarzają się nawet najlepszym. Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny może wykryć nawet kilkugodzinną przerwę w OC – co wtedy? Gdy „przydaży Ci się” kara od UFG czyli gdy otrzymasz pismo o obowiązku uiszczenia opłaty, nie ignoruj go. Jeśli wezwanie zostało wystawione przez pomyłkę, należy to jak najszybciej wyjaśnić. Wtedy wyślij po prostu do UFG dokumenty, które potwierdzą, że nie masz przerwy w ubezpieczeniu OC ppm. Do wyjaśnienia dobrze załączyć jeden z poniższych dokumentów:
● dowód zbycia auta, np. umowę sprzedaży,
● dowód zawarcia ubezpieczenia pojazdu do dnia jego sprzedaży,
● dokument potwierdzający, że auto zostało wyrejestrowane.
Może się zdarzyć, że faktycznie należy się opłata na rzecz UFG. W takiej sytuacji również nie ignoruj wezwania. Roszczenie z tytułu opłaty (a potocznie: kara)przedawnia się co do zasady po 3 latach od dnia kontroli, nie później jednak niż z upływem 3 lat od ostatniego dnia roku kalendarzowego, w którym nie spełniono obowiązku zawarcia umowy ubezpieczenia obowiązkowego. Do tego czasu UFG ma czas, by ją wyegzekwować - do tego wraz z odsetkami. Gdy odbierzesz wezwanie do zapłaty od UFG, możesz się od niego odwołać. Masz na to 30 dni. W piśmie odwoławczym należy wskazać przyczynę przerwy, a także udokumentować jej prawdziwość. Jeśli powołujesz się np. na trudną sytuację materialną, poprzyj to na przykład informacjami z ośrodka pomocy społecznej, informacją o dochodach z ZUS-u, od pracodawcy czy z urzędu pracy. Możesz też przedłożyć zaświadczenia o długach albo protokół o stanie majątkowym.
Bez względu na powód, który podasz, UFG nie zawsze zgadza się na umorzenie lub ulgę w spłacie . Może zaproponować inne rozwiązania, jak zmniejszenie wysokości kary, przesunięcie terminu jej płatności czy rozłożenie na raty. Dzieje się tak jednak tylko wtedy, gdy faktycznie możesz podać ważne powody, dlaczego doszło do przerwy w ochronie OC ppm. Zwykłe zapomnienie nie będzie uznane za taki powód.