Cesja ubezpieczenia AC a odszkodowanie
Banki i firmy leasingowe wymagają od klientów zawarcia umowy ubezpieczenia AC zgodnej z ich wytycznymi, do których zalicza się m.in. brak udziału własnego w szkodzie czy też warsztatowa metoda likwidacji szkody. Co powinieneś zrobić, jeśli doszło do uszkodzenia pojazdu? Informacja o zdarzeniu powinna trafić do ubezpieczyciela i do banku. Dalsze kroki zależne są od tego, co się wydarzyło. Jeśli pojazd jest uszkodzony i zostanie naprawiony w warsztacie, to bank musi wyrazić zgodę na to, aby środki od towarzystwa ubezpieczeniowego trafiły do tego warsztatu. Jeżeli to cedent ma sam organizować naprawę, to również wtedy potrzebna jest zgoda banku, aby środki mogły trafić do kredytobiorcy.
Inną możliwą szkodą jest kradzież pojazdu. W takim przypadku ubezpieczyciel wypłaci odszkodowanie bankowi. Pieniądze te będą wykorzystane na pokrycie zobowiązania kredytobiorcy. Jeżeli zostaną jeszcze jakieś środki, wtedy bank przekaże je klientowi, który skorzystał z kredytu samochodowego.
Obowiązek posiadania ubezpieczenia AC to korzystne rozwiązanie dla kredytobiorcy. W przypadku, gdy nie miałby on takiej ochrony, a pojazd zostałby skradziony, to wtedy nie tylko straciłby auto, ale również musiałby spłacić zobowiązanie wobec banku. Dzięki autocasco jest chroniony przed takim scenariuszem.