Jak wypełnić PCC-3? Instrukcja krok po kroku
E-deklaracja PCC-3 jest dość prostym do uzupełnienia dokumentem, ale nie zmienia to faktu, że warto poświęcić jej kilka minut skupienia, aby nie popełnić w niej żadnego błędu. Rozpoczynając wypełnianie druku PCC-3, warto wcześniej przygotować sobie umowę kupna-sprzedaży, jako że znajduje się tam wiele informacji, które należy wprowadzić do PCC-3. Jak wypełnić druk krok po kroku dla osoby fizycznej? Podpowiadamy.
Dwa pierwsze kroki już opisaliśmy – podanie daty dokonania czynności oraz formy wypełnienia wniosku. Po wybraniu drugiej formy („Wiem, jak wypełnić deklarację. Wybieram formę zbliżoną do wyglądu oficjalnego wzoru”), zobaczymy od razu cały druk PCC-3. Wzór ma oznaczone czerwoną obwódką elementy, które są obowiązkowe do wypełnienia. Dzięki temu mamy pewność, że niczego nie pominiemy.
Zaczynamy od podania identyfikatora podatnika – będzie to numer NIP lub PESEL. Datę dokonania czynności podaliśmy już wcześniej, więc została ona automatycznie uzupełniona przez system.
W punkcie A5 wybieramy z listy nasz Urząd Skarbowy. Jeśli składamy deklarację dla danego zakupu po raz pierwszy, w punkcie 6. wybieramy podpunkt 1. Jeśli składamy korektę wcześniej złożonej deklaracji PCC-3, zaznaczamy podpunkt 2.
W części B druku PCC-3 uzupełniamy swoje dane osobowe. W obszarze B1, podpunkt 7., wybieramy opcję „5. inny podmiot”, a następnie w podpunkcie 8. zaznaczamy „2. osoba fizyczna”. Jeżeli nie jesteśmy jedynym właścicielem pojazdu, w podpunkcie 7. musimy wybrać opcję pierwszą – „podmiot zobowiązany solidarnie do zapłaty podatku” – każdy współwłaściciel musi wypełnić druk PCC-3/A, który należy dołączyć do druku PCC-3.
W obszarze B.2. podajmy swoje dane adresowe (aktualny adres zamieszkania).