Jakie opony wybrać?
Przeczytaj nasz poradnik

Samochód | 5 minut

Z roku na rok przybywa samochodów osobowych w Polsce. Według danych Komendy Głównej Policji, w 2017 roku było ich ponad 22 miliony. Spada natomiast liczba wypadków drogowych odnotowywanych w sezonie zimowym[1]. Czy dobre opony zimowe przekładają się na ten stan rzeczy? Jakie opony zimowe wybrać, aby zapewnić sobie komfort jazdy w najtrudniejszym okresie roku? Sprawdźmy!

W sezonie zimowym szybka jazda, nieuwaga i niedostosowanie pojazdu do panujących warunków są szczególnie niebezpieczne. Zastanawiasz się, kiedy zmienić opony na zimowe? Według zaleceń powinniśmy jeździć na zimówkach, jeśli temperatura spada poniżej 7 stopni. To, jakie opony zimowe wybierzesz, będzie miało niebagatelny wpływ na Twoje bezpieczeństwo w czasie jazdy. Oto kwestie, na które warto zwrócić uwagę kupując opony zimowe.[2][3]

Spis treści:

Opony zimowe a rodzaj pojazdu

Pierwszą kwestią, jaką należy ustalić przed zakupem opon zimowych, jest rozmiar dedykowany dla danego auta. Rozmiar opony możesz sprawdzić na ścianie bocznej obecnego ogumienia. Jest to szereg liczb i liter, określający takie wartości jak: szerokość opony w milimetrach, procentowy stosunek do szerokości, a także podaną w calach średnicę felgi, na jaką należy założyć oponę. Ponadto znajdziesz tam informacje o tym, czy opona posiada konstrukcję radialną („R”), a także jaki jest indeks prędkości i nośności.

Dla każdego rodzaju pojazdu ustalane są wartości, których przestrzeganie gwarantuje komfort jazdy oraz bezpieczeństwo. Indeks nośności informuje o tym, jakie jest maksymalne obciążenie, które opona wytrzyma podczas jazdy z najwyższą prędkością. W żadnym wypadku nie należy stosować opon z niższym indeksem nośności niż zalecane dla danego pojazdu. Z kolei indeks prędkości wyraża maksymalną prędkość, z jaką można poruszać się na danej oponie w danym samochodzie.

Ważne są parametry

Kiedy już wiesz, jaki rozmiar opony będzie odpowiedni do Twojego pojazdu, a także znasz jej indeks nośności i prędkości, pora skupić się na kolejnych istotnych elementach. Dzięki nim wybierzesz opony zimowe, które zapewnią Ci bezpieczną i wygodną jazdę. Oto 4 kluczowe parametry, którymi należy się kierować przy wyborze opon zimowych.

1.      Rodzaj bieżnika

Gdy zastanawiasz się, jakie opony zimowe będą najlepsze, koniecznie weź pod uwagę teren, po jakim najczęściej się poruszasz. Pozwoli to dobrać rodzaj bieżnika.

  • Bieżnik symetryczny – jego specyfika polega na tym, że obie połówki opony mają taki sam wzór. Bez względu na pozycję pojazdu czy kierunek toczenia pracują z identyczną skutecznością. W przypadku opon zimowych, symetryczny rodzaj bieżnika nie jest zalecany.
  • Bieżnik kierunkowy – jego wzór ma kształt litery V. Szerokie rowki znakomicie odprowadzają wodę na obwodzie, a lejkowate rowki poprzeczne wyrzucają ją spod opony. Tym samym taki bieżnik sprawdzi się na mokrej nawierzchni. Jest najchętniej wybieranym typem w przypadku opon zimowych.
  • Bieżnik asymetryczny – ma różną rzeźbę po lewej i prawej stronie opony. Zapewnia to stabilność na zakrętach, prawidłową trakcję boczną i zapobiega szybkiemu zużyciu opony. Ustawienie rowków sprzyja odprowadzaniu wody i wspiera przyczepność podłużną. Tego typu ogumienie zalecane jest do jazdy w trudnych warunkach górskich oraz do jazdy dynamicznej.

2.      Opór toczenia

Ten parametr przybliża rysunek przedstawiający oponę obok dystrybutora paliwa. Dotyczy on efektywności paliwowej, którą oznacza się za pomocą szeregu kolorowych pasków z literami od A do G. W tym przypadku A oznacza najwyższą wydajność, G zaś najniższą. Im opony zimowe mają niższy opór toczenia, tym mniej energii zużywają. W konsekwencji zmniejsza się zużycie paliwa, a także emisja dwutlenku węgla.

3.      Przyczepność

Przyczepność na mokrej nawierzchni to kolejny istotny parametr, który można odczytać z etykiety. Opisuje go rysunek z oponą i chmurą. Tutaj podobnie jak w przypadku oporu toczenia, ponownie zastosowano skalę od A do G. Litera A oznacza najlepszą przyczepność, z kolei G – najsłabszą. Im wyższy współczynnik, tym krótsza będzie droga hamowania na mokrej nawierzchni.

4.      Poziom hałasu

Rysunek opony z głośnikiem i trzema falami. Trzy zaznaczone na czarno świadczą o tym, że opona mieści się w normie zgodnej z przepisami. Dwie, że jest do trzech decybeli cichsza niż obowiązujący limit. Z kolei jedna czarna fala to opona cichsza o kolejne trzy decybele.

Dobre opony zimowe – warto je ubezpieczyć!

Zdecydowałeś się na zakup dobrych opon zimowych? Warto więc pomyśleć o ich ubezpieczeniu. W Allianz ochronę opon otrzymasz w ramach rozszerzonego i maksymalnego Assistance. Gdy podczas jazdy pęknie opona, Allianz zapewni Ci naprawę lub wymianę koła. Jeśli nie będzie to możliwe, zagwarantujemy odholowanie pojazdu do zakładu wulkanizacyjnego.

Nawet najlepsze opony zimowe nie są w stanie zagwarantować pełni bezpieczeństwa. Warto więc odpowiednio pomyśleć o dodatkowej formie ochrony. W Allianz pakiet OC/AC pomoże rozwiązać większość problemów, które mogą zaskoczyć Cię na drodze. Dobra polisa obejmuje między innymi holowanie pojazdu, transport ubezpieczonych z miejsca wypadku, pojazd zastępczy, odszkodowanie po kradzieży i środki na naprawę auta.

[1] http://statystyka.policja.pl/st/ruch-drogowy/76562,Wypadki-drogowe-raporty-roczne.html

[2] http://www.opony.com.pl/artykul/jakie-opony-zimowe-wybrac/?id=20

[3] https://www.oponeo.pl/artykul/ktore-opony-zimowe-wybrac

Ten materiał reklamowy ma charakter wyłącznie informacyjny, służy przybliżeniu zakresu ubezpieczenia i nie stanowi oferty w rozumieniu art. 66 § 1 Kodeksu cywilnego ani rekomendacji do złożenia wniosku lub przyjęcia oferty  umowy ubezpieczenia. Dokument ten nie stanowi wzorca umownego ani części umowy ubezpieczenia. Szczegółowy zakres i warunki ubezpieczenia regulują ogólne warunki ubezpieczenia wraz z załącznikami, właściwe dla danej umowy (dostępne na stronie Centrum dokumentów, w których znajdziesz postanowienia dotyczące m.in. składki, zakresu ubezpieczenia, ograniczeń i wyłączeń odpowiedzialności Towarzystwa Ubezpieczeń i Reasekuracji Allianz Polska Spółka Akcyjna oraz warunków wypłaty i zasad obliczania świadczeń ubezpieczeniowych.

Towarzystwo Ubezpieczeń i Reasekuracji Allianz Polska Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, ul. Inflancka 4B, 00-189 Warszawa, wpisana do rejestru przedsiębiorców prowadzonego przez Sąd Rejonowy dla m. st. Warszawy w Warszawie, XII Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego, pod numerem KRS: 0000028261, NIP 525-15-65-015, REGON  012267870, wysokość kapitału zakładowego: 457 110 000 złotych (wpłacony w całości). Tu znajdziesz  pełne dane o spółce.

Artykuły mają charakter wyłącznie informacyjny i nie stanowią one porady prawnej, finansowej, motoryzacyjnej czy medycznej. Zalecenia zmieniają się, dlatego możemy zapewnić o aktualności tekstów jedynie w dniu publikacji. Jednocześnie zastrzegamy sobie prawo do edycji, uzupełnienia zawartości i usuwania treści ze strony.