Jak się odwołać od kary za brak OC?
Jeśli otrzymałeś wezwanie od Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego, to masz 30 dni na udzielenie odpowiedzi. W przypadku gdy akceptujesz karę, bo rzeczywiście nie dopełniłeś obowiązku ubezpieczeniowego, to pozostaje Ci wniesienie opłaty zgodnej z otrzymanym dokumentem. Nie zawsze jednak wezwanie musi oznaczać, że nie unikniesz opłaty. Możesz również:
- udowodnić, że w okresie, w którym według UFG nie miałeś polisy OC, korzystałeś z takiej ochrony;
- udokumentować, że z jakiegoś powodu nie dotyczy Cię obowiązek posiadania OC.
Jeśli w dniu kontroli to nie Ty byłeś posiadaczem danego pojazdu, to powinieneś przedstawić dokument, który to potwierdzi. Może nim być umowa sprzedaży samochodu, umowa darowizny lub polisa potwierdzająca, że w dniu, w którym stałeś się właścicielem auta, podlegało już ono ochronie w ramach OC.
Jak napisać odwołanie do UFG? Przygotuj pismo i podaj w nim Twoje dane i numer wezwania. Opisz stan faktyczny, a przede wszystkim załącz dokumenty, które potwierdzają Twoje uzasadnienie. Pismo koniecznie podpisz oraz wyślij pocztą tradycyjną – najlepiej ze zwrotnym potwierdzeniem odbioru, abyś miał dowód nadania dokumentu i jego odbioru w UFG. W pandemii Fundusz nie prowadzi stacjonarnej obsługi do odwołania. Możesz korzystać ze zdalnych form kontaktu.
Jeśli nie udzielisz odpowiedzi w terminie 30 dni, to sprawa zostanie automatycznie skierowana na drogę postępowania egzekucyjnego w administracji. Opłata będzie wyegzekwowana przez urząd skarbowy, pod który podlega posiadacz pojazdu. Jeśli odwołanie od kary za brak OC nie przyniosło skutku, to możesz spróbować wnioskować o jej umorzenie.