Jaka jest różnica między leasingiem konsumenckim a kredytem?
Świadomość tego, jak działa leasing prywatny, pozwala zrozumieć kluczowe różnice pomiędzy takim finansowaniem i kredytem. Przede wszystkim w leasingu konsumenckim przez cały okres umowy nie jesteś właścicielem pojazdu, a jedynie jego użytkownikiem. Dopiero po jej zakończeniu możesz mieć możliwość wykupienia auta, ale nie masz takiego obowiązku. Możesz równie dobrze zdecydować, że chcesz korzystać z innego pojazdu i zawrzeć nową umowę leasingu. Natomiast w przypadku umowy kredytowej płacisz comiesięczne raty, a pojazd staje się Twoją własnością.
Zaletą leasingu konsumenckiego jest to, że można go uzyskać zdecydowanie łatwiej niż kredyt, ze względu na mniejsze wymagania. Ponadto, leasing prywatny jest lepszym sposobem na finansowanie inwestycji, jeśli zależy Ci na czasie.
Jednocześnie miej na uwadze, że w umowach leasingowych mogą pojawić się pewne ograniczenia narzucone na korzystającego. Np. roczny limit kilometrów, po którego przekroczeniu wzrośnie rata. Zatem w przypadku działalności, które wymagają intensywnej eksploatacji pojazdu, takie finansowanie może być nieopłacalne.