Zgodnie z wyżej wskazaną ustawą ubezpieczyciel ma 30 dni na wypłatę odszkodowania od dnia, w którym szkoda została zgłoszona. Dlatego zazwyczaj po takim zgłoszeniu przedstawiciel towarzystwa ubezpieczeniowego skontaktuje się z Tobą w ciągu kilku dni i ustali dalszy przebieg procesu jej naprawy. Niestety, ale wskazany termin 30 dni nie zawsze będzie dotrzymany. W ustawie dopuszczalna jest również sytuacja, w której ubezpieczyciel nie dotrzyma tego terminu wypłaty odszkodowania – może do tego dojść, jeśli w tym czasie nie było możliwe ustalenie okoliczności niezbędnych do ustalenia odpowiedzialności zakładu ubezpieczeń albo wysokości odszkodowania, jakie należy się poszkodowanemu. W takiej sytuacji towarzystwo ubezpieczeniowe ma obowiązek wypłaty środków z odszkodowania w ciągu 14 dni od dnia, w którym możliwe było ustalenie odpowiedzialności ubezpieczyciela lub wysokości odszkodowania, ale nie może to być termin późniejszy, niż w ciągu 90 dni od dnia złożenia zawiadomienia o szkodzie. W ustawie znajduje się również jeden wyjątek, jeśli chodzi o graniczny termin, wspomniane 90 dni. Otóż w szczególnych przypadkach, kiedy określenie wysokości odszkodowania lub odpowiedzialność ubezpieczyciela będzie uzależniona od wyniku postępowania karnego lub cywilnego, możliwe jest przekroczenie wspomnianego terminu 90 dni. Nie zmienia to jednak faktu, że w dalszym ciągu ubezpieczyciel musi wypłacić bezsporną część odszkodowania właśnie w ciągu 30 dni.
Jeśli ubezpieczyciel nie jest w stanie dotrzymać ustawowego terminu wypłaty odszkodowania, ma obowiązek zawiadomienia cię na piśmie o przyczynach niemożności zaspokojenia jego roszczeń w całości lub w części, jak również o przypuszczalnym terminie zajęcia ostatecznego stanowiska względem roszczenia. Zakład Ubezpieczeń wypłaca także bezsporną część odszkodowania.
Termin wypłaty odszkodowania z OC
Na zgłoszenie szkody z OC masz aż 3 lata, jednakże termin ten nie może być dłuższy niż dziesięć lat od dnia, w którym nastąpiło zdarzenie wywołujące szkodę. a w przypadku szkód na osobie, które wynikają ze zbrodni lub występku, termin ten jest wydłużony do 20 lat. Rozsądnym rozwiązaniem jest jednak zgłoszenie szkody jak najszybciej. Pamiętaj o tym, że szkoda może mieć wpływ na funkcjonowanie pojazdu i np. doprowadzić do poważniejszych uszkodzeń, a nawet być przyczyną następnej kolizji, czy wypadku.[2]