Wspomniany grad czy uderzenie kamieniem to tylko wybrane przykłady możliwych przyczyn uszkodzenia szyb. Tak naprawdę szyby należą do najwrażliwszych części samochodu.
Możliwe, że uszkodzenia wynikają nie tyle z uderzenia, ile np. z dużej różnicy temperatury. Wystarczy np. wyjechać z ogrzewanego garażu na bardzo duży mróz.
Szyba może zostać również uszkodzona na skutek drgań. Jeśli zauważyłeś na szybie odprysk, to powinieneś odnaleźć najbliższy warsztat i tam zlecić jej naprawę. To, że widzisz jedynie niewielki odprysk, nie powoduje, że możesz zrezygnować z usunięcia usterki. Jeśli nie możesz od razu pojechać do warsztatu, zaklej uszkodzone miejsce taśmą bezbarwną, dzięki czemu nie będą się tam dostawać kurz czy woda, które mogą utrudnić późniejszą naprawę. Pamiętaj, że jeśli będziesz zwlekać, to odprysk może się powiększyć w takim stopniu, że konieczna będzie wymiana szyby, ponieważ nie da się jej już naprawić.
Czy możesz samodzielnie dokonać naprawy? Teoretycznie tak. W sieci znajdziesz proste zestawy naprawcze do szyb, które kosztują kilkadziesiąt złotych. Warto je mieć w swoim samodzielnie, ale czy potrafisz ocenić skalę uszkodzenia? Czy próba samodzielnej naprawy nie zakończy się koniecznością wymiany całej szyby? Jeśli masz wystarczającą wiedzę na ten temat, to możesz spróbować samodzielnej naprawy – w internecie znajdziesz filmy, które pokazują, jak krok po kroku należy dokonać naprawy.[1]
Ile kosztuje taka naprawa przeprowadzona w warsztacie? Jest ona możliwa w przypadku uszkodzeń punktowych. W zależności od rodzaju uszkodzenia trwa ona od 15 do 45 minut, a jej koszt to około 100-120 zł. Naprawa nie jest możliwa w przypadku szyb solarycznych z powłoką fotochromową. Jeśli jednak konieczna jest wymiana szyby, wymaga to od 2 do 6 godzin czasu, a usługa kosztować będzie od 120 do 300 zł czy nawet więcej. Oczywiście do tego należy również doliczyć koszt szyby samochodowej.[2]