Co obejmuje ubezpieczanie szyb?
Przede wszystkim na zniszczenia narażona jest przednia szyba pojazdu – to ok. 95% wszystkich uszkodzeń szyb. Oprócz przedniej szyby ochroną w ramach tego typu ubezpieczenia objęte są także szyby boczne oraz tylna (tak jest w Allianz). Ubezpieczenie szyb nie dotyczy w większości polis okna dachowego czy szyberdachów.
Co zatem obejmuje ubezpieczenie szyby i na co zwracać uwagę? Przed wyborem tej opcji zadajmy sobie następujące pytania:
- Które szyby objęte są ubezpieczeniem?
- Czy ubezpieczenie szyby działa na terenie Polski, czy także na terenie Europy lub całego świata?
- Ile wynosi suma ubezpieczenia? Jeśli posiadamy bardzo drogie szyby, a ubezpieczyciel nie będzie mógł skorzystać z zamienników, to bardzo możliwe, że już przy pierwszej szkodzie będziemy musieli dopłacić do wymiany szyby.
- Czy firma wymaga udziału własnego w naprawie lub wymianie szyby? Ubezpieczyciel zazwyczaj wyraża tę wartość procentowo. Sprawdź nasze ubezpieczenie szyb w opcjach dodatkowych do ubezpieczenia samochodu.
Jest jeszcze jeden ważny argument przemawiający za ubezpieczeniem szyb – ochrona zniżek na AC. Właśnie taką zaletę posiada ubezpieczenie szyb samochodu w Allianz. Jeśli je mamy i będziemy musieli z niego skorzystać, nie wpłynie to na wysokość wypracowanych przez nas zniżek za ubezpieczenie AC (o ile będziemy je zawierać lub kontynuować w Allianz). Pamiętajmy bowiem, że ochrona zniżek na AC w ramach ubezpieczenia szyb działa jedynie w przypadku, gdy zdecydujemy się przedłużyć AC u tego samego ubezpieczyciela. Dzieje się tak, ponieważ ubezpieczyciele raportują szkody związane z szybami do UFG (Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego). W momencie zmiany ubezpieczyciela, może to wpłynąć na wysokość naszej składki, ponieważ każda firma ma możliwość wskazania, jakiego rodzaju szkody będzie brać pod uwagę oceniając ryzyko. Jeśli jednak zamierzamy pozostać u obecnego ubezpieczyciela, np. w Allianz, to zdecydowanie warto zadbać i o szyby, i o ochronę zniżek na AC.