Ubezpieczenie szyb samochodowych zazwyczaj obejmuje wszystkie, które znajdują się w pojeździe, czyli czołową, boczne i tylną (o ile ta ostatnia stanowi integralną część dachu pojazdu). W przypadku, gdy do uszkodzenia dojdzie w wyniku uderzenia kamyka, piasku lub gałęzi, szyba zostanie wymieniona (lub naprawiona – o ile się da) w ramach ubezpieczenia w specjalistycznym serwisie, z którym podpisało umowę towarzystwo ubezpieczeniowe. Usługa obejmuje wymianę (lub naprawę – o ile będzie możliwa) szyby na nową, ale nie oryginalną lecz zamienną.
Oznacza to, że szyba nie będzie oryginalna (czyli nie będzie pochodziła od producenta pojazdu lub jego części), ale będzie spełniała wszystkie wymogi techniczne i będzie przeznaczona do danego modelu pojazdu. To, kiedy wymiana/naprawa będzie możliwa na koszt ubezpieczyciela, określają ogólne warunki ubezpieczenia (OWU).
Najczęściej:
- naprawa porysowanej szyby ma miejsce wówczas, gdy to technologicznie możliwe, czyli gdy jest możliwa naprawa uszkodzeń punktowych;
- wymiana porysowanej lub zniszczonej szyby odbywa się, gdy z analizy rzeczoznawcy wynika, że jej naprawa nie jest technicznie i ekonomicznie uzasadniona.
Należy jednocześnie pamiętać, że ochrona szyb najczęściej nie będzie obowiązywać, jeśli szkody powstały w wyniku:
- wad fabrycznych,
- wadliwej naprawy lub konserwacji pojazdu,
- nieprawidłowego zamocowania ładunku,
- umyślnego działania czy nieprawidłowej eksploatacji pojazdu.
Ubezpieczyciele nie ponoszą też odpowiedzialności, m.in. gdy dojdzie do wypadku w wyniku tego, że kierujący był nietrzeźwy. To przykłady wyłączeń odpowiedzialności – szczegóły oczywiście są dostępne w ogólnych warunkach ubezpieczenia.
W OWU ubezpieczenia szyb znajdziesz również informacje o innych ograniczeniach odpowiedzialności, które mogą określać np. liczbę zdarzeń w okresie ubezpieczenia oraz sumę ubezpieczenia, do której towarzystwo odpowiada za szkodę.
Jeśli Twoje ubezpieczenie obejmuje ochroną dane zdarzenie, nie zapłacisz za naprawę lub wymianę szyby z własnej kieszeni. Jeśli Twoja szkoda zostanie zlikwidowana w ramach ubezpieczenia szyb, to nie spowoduje to utraty zniżek na OC i AC.
Plusem ubezpieczenia szyb samochodowych może być również niska cena. Roczna opłata może wynieść kilkadziesiąt złotych (czasem jest to więcej) i jest płatna - w zależności od Twojego wyboru i wyboru, który daje ubezpieczyciel - jednorazowo lub w ratach. Gdy wybierasz ubezpieczenie szyb samochodu, zwróć uwagę nie tylko na cenę, lecz także na takie parametry, jak zakres terytorialny (czy ubezpieczenie obowiązuje tylko w Polsce, czy też za granicą), pokrycie ewentualnych kosztów holowania i parkingu, czas i sposób likwidacji szkody, (np. czy szkoda będzie likwidowana z użyciem części oryginalnych czy zamienników).
Ubezpieczyciele najczęściej oferują ubezpieczenie szyb w jednej z dwóch postaci:
- jako klauzulę do ubezpieczenia AC;
- jako odrębne ryzyko – jeśli je wykupisz i będziesz mieć szkodę, to nie będzie to miało wpływu na zniżki, jakie ubezpieczyciel zastosuje w ubezpieczeniu AC
W obu opcjach to towarzystwo ubezpieczeniowe organizuje naprawę lub wymianę szyby.