Wypowiedzenie ubezpieczenia OC jest możliwe w kilku przypadkach, np. zawarcia umowy przez internet lub infolinię, kradzieży lub zniszczenia samochodu, zakupu używanego pojazdu z polisą OC itp. Możliwa jest również rezygnacja z umowy ubezpieczenia OC, która została zawarta z mocy prawa (automatycznie przedłużona). Wypowiedzenie OC powinno posiadać formę pisemną oraz własnoręczny podpis ubezpieczonego. Warto skorzystać ze wzorów wypowiedzenia polisy OC dostępnych na stronach internetowych większości towarzystw ubezpieczeniowych.
Bez względu na przyczynę wypowiedzenia umowy, wypowiedzenie OC powinno zawierać:
- dane osobowe ubezpieczonego: imię i nazwisko, PESEL, adres,
- dane adresowe towarzystwa ubezpieczeniowego, z którym zawarto umowę,
- dane pojazdu,
- numer polisy,
- powód rezygnacji
Wypowiedzenie polisy ubezpieczeniowej należy dostarczyć do towarzystwa ubezpieczeniowego w określonym terminie. Wypowiedzenie OC zawierające niezbędne dane można dostarczyć do TU między innymi: listem poleconym, drogą elektroniczną, wysyłając skan dokumentu z własnoręcznym podpisem na wskazany przez towarzystwo ubezpieczeniowe adres mailowy, w oddziale ubezpieczyciela, przekazując dokumenty agentowi ubezpieczeniowemu.
Warto pamiętać o przygotowaniu kopii wypowiedzenia OC i potwierdzenia przyjęcia dokumentu przez pracownika oddziału lub agenta ubezpieczeniowego. Potwierdzenie przyjęcia wypowiedzenia powinno zawierać datę otrzymania wypowiedzenia. W przypadku przesłania rezygnacji z polisy OC listem poleconym istotna jest data nadania. Warto jednak pamiętać, że termin dostarczenia wypowiedzenia OC przesłanego za pośrednictwem firmy kurierskiej liczy się od daty dostarczenia dokumentów do siedziby firmy.
Wymaganym ustawąterminem jest 1 dzień przed końcem okresu ubezpieczeniowego. Według kodeksu cywilnego ( Art.115), jeżeli koniec okresu ubezpieczeniowego przypada na dzień wolny od pracy lub sobotę, termin upływa następnego dnia, który nie jest dniem wolnym od pracy ani sobotą.