Zielona Karta pojazdu za granicą – gdzie i kiedy kierowca jej potrzebuje?

Samochód | 5 minut

Zielona Karta pojazdu to dowód posiadania ważnego OC. To Międzynarodowy Certyfikat Ubezpieczeniowy, który potwierdza zawarcie umowy ubezpieczenia OC w kraju, w którym pojazd jest zarejestrowany. Zielona Karta jest wymagana w 14 z 48 krajów należących do Systemu Zielonej Karty.

Spis treści:

Spis treści:
 

 

Zielona Karta pojazdu to potwierdzenie posiadania ważnego ubezpieczenia OC. Dzięki temu w sytuacji, gdy poza granicami Polski spowodujesz szkodę w trakcie poruszania się pojazdem, Twój ubezpieczyciel pokryje koszt jej naprawienia. Okazanie Zielonej Karty może być od Ciebie wymagane podczas rutynowej kontroli drogowej lub już podczas przekraczania granicy.

System zapewnia należne odszkodowanie osobom poszkodowanym w zdarzeniach drogowych na terenie wszystkich krajów należących do Systemu Zielonej Karty. Wystarczy więc, że masz wykupioną ważną polisę OC w którymś z nich, aby działała ona na terenie wszystkich stowarzyszonych państw. Gdzie jest potrzebna Zielona Karta? W ramach Systemu Zielonej Karty rozróżniamy:

  • 34 kraje należące do Porozumienia Wielostronnego. W tych krajach nie musisz mieć Zielonej Karty pojazdu, wystarczy, że zabierzesz ze sobą dokument potwierdzający posiadanie ważnego ubezpieczenia OC samochodu. Kraje, które należą do Porozumienia Wielostronnego, to (w kolejności alfabetycznej): Andora, Austria, Belgia, Bułgaria, Chorwacja, Cypr, Czechy, Dania, Estonia, Finlandia, Francja, Grecja, Hiszpania, Holandia, Irlandia, Islandia, Liechtenstein, Litwa, Luksemburg, Łotwa, Malta, Niemcy, Norwegia, Polska, Portugalia, Rumunia, Serbia, Słowacja, Słowenia, Szwajcaria, Szwecja, Węgry, Wielka Brytania, Włochy.
  • 14 krajów należących do Systemu Zielonej Karty (ale nie do Porozumienia Wielostronnego). W tych krajach musisz mieć Zieloną Kartę potwierdzającą OC. Do tej grupy należą (w kolejności alfabetycznej): Albania, Azerbejdżan, Białoruś, Bośnia i Hercegowina, Czarnogóra, Iran, Izrael, Macedonia, Maroko, Mołdawia, Rosja, Tunezja, Turcja, Ukraina.
Zieloną Kartę pojazdu można wyrobić w bardzo prosty sposób. Wystarczy zgłosić się do swojego ubezpieczyciela i zamówić jej wysyłkę. Aby zamówić w Allianz Zieloną Kartę, skontaktuj się  z agentem przez naszą stronę internetową.
To, ile kosztuje Zielona Karta, zależy od ubezpieczyciela, u którego masz wykupione ubezpieczenie OC samochodu. U nas składka za wyrobienie Zielonej Karty jest jednorazowa i wynosi 19 zł.
Zielono Karta wysyłana jest listownie, pocztą, dlatego warto zamówić ją z odpowiednim wyprzedzeniem. Czas oczekiwania na Zieloną Kartę u nas to do 10 dni roboczych, dlatego należy zamówić ją minimum 2 tygodnie przed wyjazdem.
Gdy kontaktujesz się z ubezpieczycielem, aby zamówić Zieloną Kartę OC, poinformuj towarzystwo, na jaki okres ma wystawić dokument. Minimalny okres ważności dla Zielonej Karty to 15 dni, a maksymalny – 12 miesięcy, czyli tyle, ile ważne jest ubezpieczenie OC.

Niestety nie – jak wspomnieliśmy, Zielona Karta po zamówieniu wysyłana jest listownie. Czas dostarczenia to ok. dwóch tygodni. Nie ma więc możliwości, aby zamówić ten dokument już po przekroczeniu granicy, koniecznie trzeba zadbać o to odpowiednio wcześniej przed wyjazdem. 

Co masz zrobić, gdy wjeżdżasz na terytorium kraju, które wymaga posiadania Zielonej Karty, takiego jak Bośnia i Hercegowina, a jej nie masz? Wtedy musisz wykupić ubezpieczenie OC, które będzie tam działać. Taka ochrona na 15 dni może kosztować od kilku do prawie 60 euro za 15 dni – w zależności od kraju2.

OC z Zieloną Kartą dobrze jest uzupełnić, np. o rozszerzony assistance. Jednakże, jeśli wyjeżdżasz za granicę, warto zainwestować w maksymalną ochronę na drodze. W ramach wariantu maksymalnego assistance oferujemy m.in. holowanie do 750 km za granicą, auto zastępcze na 10  dni czy transport podróżujących do miejsca holowania. OC z Zieloną Kartą to pierwszy krok do bezpiecznego podróżowania. Kolejnymi powinno być zakupienie ubezpieczenia AC oraz dobrego, dostosowanego do potrzeb assistance.

Źródła:

 https://www.pbuk.pl/system-zielonej-karty/o-systemie

Opłata za połączenie telefoniczne zgodna z taryfą danego operatora

Ten materiał reklamowy ma charakter wyłącznie informacyjny, służy przybliżeniu zakresu ubezpieczenia i nie stanowi oferty w rozumieniu art. 66 § 1 Kodeksu cywilnego ani rekomendacji do złożenia wniosku lub przyjęcia oferty  umowy ubezpieczenia. Dokument ten nie stanowi wzorca umownego ani części umowy ubezpieczenia. Szczegółowy zakres i warunki ubezpieczenia regulują ogólne warunki ubezpieczenia wraz z załącznikami, właściwe dla danej umowy (dostępne na stronie Centrum dokumentów, w których znajdziesz postanowienia dotyczące m.in. składki, zakresu ubezpieczenia, ograniczeń i wyłączeń odpowiedzialności Towarzystwa Ubezpieczeń i Reasekuracji Allianz Polska Spółka Akcyjna oraz warunków wypłaty i zasad obliczania świadczeń ubezpieczeniowych.

Towarzystwo Ubezpieczeń i Reasekuracji Allianz Polska Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, ul. Inflancka 4B, 00-189 Warszawa, wpisana do rejestru przedsiębiorców prowadzonego przez Sąd Rejonowy dla m. st. Warszawy w Warszawie, XII Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego, pod numerem KRS: 0000028261, NIP 525-15-65-015, REGON  012267870, wysokość kapitału zakładowego: 457 110 000 złotych (wpłacony w całości). Tu znajdziesz  pełne dane o spółce.