Polacy chętnie sprowadzają samochody
Rejestracja i ubezpieczenie sprowadzonego samochodu a pośrednik
Samochód sprowadzony samodzielnie
W sytuacji, gdy samodzielnie sprowadziłeś auto z zagranicy, musisz zadbać o dopełnienie wszystkich niezbędnych formalności. Przede wszystkim zacznij od sprawdzenia, czy samochód ma ważne ubezpieczenie OC i przegląd techniczny. Jeśli tak, to jak najbardziej możesz nim jeździć. Jeśli nie, to musisz zakupić krótkoterminowe ubezpieczenie OC, które będzie zapewniać ochronę ubezpieczeniową przez 30 dni. Dlaczego nie będzie to od razu polisa na 12 miesięcy? Ponieważ polskie prawo nie pozwala na zawarcie umowy dwunastomiesięcznej w przypadku samochodów, które mają zagraniczne tablice rejestracyjne. Jeśli potrzebujesz krótkoterminowego ubezpieczenia OC, to koniecznie skontaktuj się z nami. Nasz doradca zaproponuje ci atrakcyjną ofertę.[1]
30 dni to okres, jaki masz na dopełnienie wszystkich formalności. Po tym czasie auto powinno być już zarejestrowane w Polsce – ubezpieczenie krótkoterminowe możesz kupić tylko raz. Jeśli już tego dopilnowałeś, powinieneś zająć się dokonaniem wszystkich formalności. Musisz:
- Przetłumaczyć dokumenty.
- Zrobić przegląd techniczny.
- Zapłacić akcyzę – sprawdź aktualne stawki akcyzowe. Masz 30 dni na zapłatę akcyzy. W ciągu 14 dni musisz złożyć deklarację AKC-U/S. Kiedy już zapłacisz za akcyzę, musisz jeszcze dodatkowo uiścić opłatę za wydanie zaświadczenia o zapłaconym podatku akcyzowym.
- Zarejestrować samochód – udaj się do odpowiedniego dla ciebie wydziału komunikacji i wypełnij wniosek. Musisz zabrać ze sobą wszystkie niezbędne dokumenty.
W tym:
- Wykupić komunikacyjne ubezpieczenie OC – w dniu otrzymania krajowych tablic rejestracyjnych i tymczasowego dowodu rejestracyjnego musisz kupić komunikacyjne ubezpieczenie OC. Pamiętaj, że nie możesz dopuścić do przerwy w ochronie ubezpieczeniowej![2]
Rejestracja i ubezpieczenie samochodu
[1] Michał Hadyś, IMPORT | Rok 2018: ponad 1 mln sprowadzonych aut, „Instytut badań rynku motoryzacyjnego”, 10 stycznia 2019 [dostęp: 14 lutego 2019], <https://www.samar.pl/__/3/3.a/101659/3.sc/11/Rok-2018---ponad-1-mln-sprowadzonych-aut.html?locale=pl_PL>.
[2] Jak ubezpieczyć samochód sprowadzony z zagranicy?, „Ubezpieczenia Online”, 2 listopada 2018 [dostęp: 14 lutego 2019], <https://www.ubezpieczeniaonline.pl/komunikacyjne/a/jak-ubezpieczyc-samochod-sprowadzony-z-zagranicy/209.html>.
[3] Małgorzata Dawid, Jak zarejestrować i ubezpieczyć samochód sprowadzony z zagranicy? Poradnik krok po kroku, „Mfind Akademia”, 24 lutego 2018 [dostęp: 14 lutego 2019], <https://www.mfind.pl/akademia/dla-kierowcow/jak-zarejestrowac-i-ubezpieczyc-samochod-sprowadzony-z-zagranicy/>.
Kupujesz lub sprzedajesz samochód - sprawdź nasze porady
Ubezpieczenia komunikacyjne w Allianz
Nasze ubezpieczenia Twojego samochodu
Ten materiał reklamowy ma charakter wyłącznie informacyjny, służy przybliżeniu zakresu ubezpieczenia i nie stanowi oferty w rozumieniu art. 66 § 1 Kodeksu cywilnego ani rekomendacji do złożenia wniosku lub przyjęcia oferty umowy ubezpieczenia. Dokument ten nie stanowi wzorca umownego ani części umowy ubezpieczenia. Szczegółowy zakres i warunki ubezpieczenia regulują ogólne warunki ubezpieczenia wraz z załącznikami, właściwe dla danej umowy (dostępne na stronie Centrum dokumentów, w których znajdziesz postanowienia dotyczące m.in. składki, zakresu ubezpieczenia, ograniczeń i wyłączeń odpowiedzialności Towarzystwa Ubezpieczeń i Reasekuracji Allianz Polska Spółka Akcyjna oraz warunków wypłaty i zasad obliczania świadczeń ubezpieczeniowych.
Towarzystwo Ubezpieczeń i Reasekuracji Allianz Polska Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, ul. Inflancka 4B, 00-189 Warszawa, wpisana do rejestru przedsiębiorców prowadzonego przez Sąd Rejonowy dla m. st. Warszawy w Warszawie, XII Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego, pod numerem KRS: 0000028261, NIP 525-15-65-015, REGON 012267870, wysokość kapitału zakładowego: 457 110 000 złotych (wpłacony w całości). Tu znajdziesz pełne dane o spółce.