Sytuacje, w których samochód może być odholowany, jasno określa prawo. Pojazd jest usuwany z drogi, jeżeli np. utrudnia przejazd i stwarza zagrożenie. Według art. 130a, ust. 1 ustawy z dnia 20 czerwca 1997 r. Prawo o ruchu drogowym dochodzi do tego w sytuacjach, które wymieniamy niżej.
- Gdy pozostawisz samochód w miejscu, gdzie jest to zabronione i utrudnia ruch lub w iny sposób zagraża bezpieczeństwu.
- Gdy brak możliwości udokumentowania, że posiadasz obowiązkowe ubezpieczenie OC ppm.
- Gdy przekroczysz normy związane z gabarytami samochodu - samochód ma zbyt dużą masę całkowitą, wykazuje zbyt duży nacisk osi lub przekracza dopuszczalne wymiary.
- Gdy bezprawnie zaparkujesz w miejscu przeznaczonym dla osób niepełnosprawnych.
- Gdy pozostawisz samochód w miejscu, w którym postawiono znak informujący, że pojazd zostanie odholowany na koszt właściciela.
- Gdy kierujesz samochodem w stanie nietrzeźwości.
- Gdy kierujesz samochodem, mimo że nie posiadasz do tego uprawnień lub Twoje prawo jazdy zostało zatrzymane, a w pojeździe nie znajduje się inna osoba, która mogłaby poprowadzić samochód.
- Gdy zły stan techniczny Twojego samochodu zagraża bezpieczeństwu pozostałych uczestników ruchu drogowego.
Ponadto samochód może być odholowany na koszt właściciela, jeśli nie posiada tablic rejestracyjnych lub jego stan wskazuje na to, że jest nieużywany. W zależności od sytuacji policjant, strażnik miejski (gminny) lub osoba dowodząca akcją ratowniczą może wydać dyspozycję, by przetransportować pojazd na parking depozytowy. Warto tu podkreślić, że funkcjonariusze tych służb mogą interweniować nie tylko na zwykłych ulicach, lecz także na parkingach osiedlowych czy sklepowych (czyli wszędzie tam, gdzie znajduje się tabliczka „strefa ruchu”). W praktyce oznacza to, że odholowanie pojazdu z terenu prywatnego jest zgodne z prawem.