Jeśli w danym momencie ubezpieczyciel nie będzie mógł zapewnić Ci samochodu zastępczego lub chcesz samodzielnie wypożyczyć samochód, możesz to zrobić. W takim przypadku kluczowe jest to, żeby koszty wynajmy samochodu zastępczego mieściły się w zakresie z cennika, który stosuje towarzystwo. W tym przypadku faktury, które otrzymasz z wypożyczalni, należy zgłosić do ubezpieczyciela, u którego sprawca zdarzenia miał wykupione ubezpieczenie OC ppm.
Pamiętaj, że w pewnych okolicznościach ubezpieczyciel może odmówić pokrycia wszystkich kosztów związanych z udostępnieniem samochodu zastępczego. Stanie się tak, jeśli wynajmiesz pojazd wyższej klasy niż auto, które zostało uszkodzone podczas kolizji lub wypadku. Jeżeli zdecydujesz się na takie rozwiązanie, musisz liczyć się z koniecznością pokrycia części kwoty za wynajem samochodu.
Zakłady ubezpieczeń uznają jedynie te wydatki związane z najmem pojazdu zastępczego, które są celowe i niezbędne. Oznacza to, że zakres wydatków związanych z korzystaniem z innego pojazdu powinien być porównywalny z tym, jak korzystałbyś ze swojego środka lokomocji, gdyby nie wyrządzono Ci szkody. Aby ubezpieczyciel uznał poniesione przez Ciebie wydatki za ekonomicznie uzasadnione, to pojazd, który wynajmujesz, musi być pojazdem o podobnej klasie do pojazdu uszkodzonego lub zniszczonego.
Warto też zwrócić uwagę na to, jakie stawki za wynajem stosuje dana wypożyczalnia. Upewnij się, że są one wyższe od tych, jakie obowiązują na danym rynku lokalnym.