Formalności po sprzedaży samochodu – obowiązki sprzedającego i kupującego
Co należy zrobić po sprzedaży auta? Jakie formalności są obowiązkowe dla sprzedającego pojazd oraz dla jego nabywcy? Jakie obowiązują terminy i co grozi za ich nieprzestrzeganie?
Kiedy umowa kupna-sprzedaży pojazdu zostanie zawarta, można przejść do czynności po sprzedaży samochodu. Dotyczą one zarówno zbywcy, jak i nabywcy. Mowa tu o obowiązku rejestracji zakupionego pojazdu w wydziale komunikacji, obowiązkowego ubezpieczenia samochodu i zapłacenia podatku od jego nabycia.
Strony mają 30 dni na rejestrację pojazdu (kupujący) i zgłoszenie zbycia auta (sprzedający) w wydziale komunikacji, pod który podlegają. Za przekroczenie terminu w obu przypadkach grozi kara w wysokości do 1000 zł. Powinności tych można dopełnić online lub stacjonarnie. Zanim wybierzesz się do urzędu, pamiętaj, że do rejestracji samochodu musisz mieć wymagane dokumenty. W zależności od tego, o jakie auto chodzi, tzn. czy jest ono np. sprowadzone z zagranicy, czy zarejestrowane w Polsce, lista tych dokumentów może być różna. Koniecznie dowiedz się wcześniej jakie dokumenty są konieczne w obu przypadkach i przygotuj je przed wizytą w urzędzie, aby oszczędzić sobie czasu i niepotrzebnego stresu. Rejestracja pojazdu jest płatna, natomiast zawiadomienie o zbyciu samochodu nie wiąże się z kosztami.