Wielu rodziców zadaje tylko jedno pytanie, gdy zauważy kleszcze u dzieci: co robić? Lekarze apelują, by przede wszystkim zachować spokój. Co ważne, w takiej sytuacji nie musimy od razu zgłaszać się do specjalisty – kleszcza bowiem możemy usunąć samodzielnie. Jak zrobić to szybko i prawidłowo?
- Wbitego w skórę dziecka kleszcza nie wolno smarować żadnymi specyfikami, przypalać ani szarpać.
- Do usunięcia kleszcza może nam posłużyć pęseta. Należy chwycić go tuż przy skórze, jak najbliżej miejsca wkłucia, a następnie pociągnąć jednostajnym, zdecydowanym ruchem.
- Następnie trzeba dokładnie umyć ręce i zdezynfekować ranę po ukąszeniu.
- Przez kolejne 30 dni obserwujmy miejsce po ugryzieniu kleszcza. Jeśli pojawi się w nim koliste zaczerwienienie, natychmiast zgłośmy się z dzieckiem do lekarza.
W aptekach dostępne są także specjalne przyrządy do usuwania kleszczy. Jednak niezależnie od wybranej metody, należy pamiętać, by przy wyciąganiu kleszcza nie uciskać jego odwłoku. W jego przewodzie pokarmowym znajdują się groźne bakterie, które nie powinny mieć możliwości przedostania się do rany.
Kleszcza trzeba usunąć możliwie najszybciej – najlepiej w ciągu 12 godzin, choć szacuje się, że by doszło do infekcji, kleszcz musi pozostawać w skórze przez co najmniej 24 godziny. Jeśli po ukąszeniu wystąpiły niepokojące objawy, należy skonsultować się z lekarzem. Wsparcie w przypadku ugryzienia przez kleszcza zapewni nam dobre ubezpieczenie następstw nieszczęśliwych wypadków dla dzieci.
W Allianz, niezależnie od wybranego pakietu, można rozszerzyć NNW szkolne o assistance w razie ukąszenia przez kleszcza. Zasady świadczenia pomocy znajdziesz w Ogólnych Warunkach Ubezpieczenia.