Dbasz o zdrowie? Pamiętaj o badaniach profilaktycznych, które pozwolą ustalić, w jakiej kondycji znajduje się Twój organizm. Dzięki temu możesz wykryć problemy zdrowotne, zanim pojawią się pierwsze objawy. Po ukończeniu 20. roku życia regularnie badaj poziom cholesterolu we krwi. Dlaczego lekarze to zalecają? Jakie są normy cholesterolu?
Spis treści:
Lipidogram, czyli jak mieć cholesterol pod kontrolą
Cholesterol to substancja tłuszczowa, która znajduje się we wszystkich komórkach oraz krwi. Jest niezbędna do prawidłowego funkcjonowania organizmu, niemniej zbyt duża jej ilość może prowadzić do miażdżycy, zawału serca czy udaru mózgu. Około 75% cholesterolu powstaje w wątrobie, innych tkankach oraz narządach. Reszta trafia do organizmu z pokarmami pochodzenia zwierzęcego, takimi jak mięso, sery czy jaja.
Żeby sprawdzić poziom cholesterolu, wykonuje się lipidogram, czyli jedno z badań profilaktycznych. Na podstawie próbki krwi specjalista ocenia następujące parametry:
- cholesterol całkowity (TC) – skrót od „total cholesterol”; określa poziom całkowity tej substancji w organizmie,
- frakcję lipoprotein wysokiej gęstości (HDL) – skrót od „high density lipoprotein”, tzw. dobry cholesterol,
- frakcję lipoprotein niskiej gęstości (LDL) – skrót od „low density lipoprotein”, tzw. zły cholesterol,
- trójglicerydy – tłuszcze proste i złożone, które stanowią budulec tkanki tłuszczowej i źródło energii dla organizmu.
Nawet, jeśli wynik badania cholesterolu tylko nieznacznie odbiega od normy, to i tak warto pomyśleć o lepszym zadbaniu o swoje zdrowie. Dr Ann Marie Navar-Boggan z Duke Clinical Research Institute twierdzi, że negatywne skutki kumulują się z upływem lat. Uważa, że zbyt duże stężenie cholesterolu z każdą dekadą utrzymywania się zwiększa o 40% ryzyko choroby serca. Problem przez lata może nie dawać żadnych objawów. Z tego względu wykonuj badania. Zastanawiasz się, jak zadbać o serce? Kontroluj stan organizmu, aby zmniejszyć ryzyko problemów związanych z tym i innymi narządami.
Kiedy należy wykonać lipidogram?
Pierwsze raz na to badanie wybierz się, kiedy będziesz mieć ok. 20 lat, chyba że lekarz zaleci wcześniej. Następnie powtarzaj co około 3-5 lat. Specjaliści zalecają je wszystkim mężczyznom po ukończeniu 35. roku życia i kobietom, które mają już 45 lat. Bez względu na wiek sprawdź profil lipidowy (lipidogram), tym bardziej jeżeli należysz do grupy ryzyka wystąpienia schorzeń układu krążenia ze względów dziedzicznych. Zgodnie z zaleceniami Europejskiego Towarzystwa Kardiologicznego wykonuj badanie regularnie, najlepiej raz na rok, jeśli:
- jesteś nałogowym palaczem,
- zmagasz się z chorobami przewlekłymi – cukrzycą, nadciśnieniem tętniczym, chorobą nerek,
- masz nadwagę lub otyłość (gdy BMI ≥ 30 kg/m²),
- prowadzisz siedzący tryb życia,
- w Twojej rodzinie często występowały choroby układu sercowo-naczyniowego.
Jak przygotować się do badania cholesterolu?
Normy poziomu cholesterolu
Kiedy otrzymasz wynik, sprawdź, czy widzisz powody do obaw. Czy przekraczasz normę? Jeśli masz wysoki cholesterol, umów się na wizytę do lekarza. Oto, jakie obowiązują normy stężenia cholesterolu:
- całkowitego – <5 mmol/l tj. <190 mg/dl,
- LDL – <3,0 mmol/l tj. <115 mg/dl,
- HDL – >1,2 mmol/l tj. >45 mg/dl u kobiet i >1,0 mmol/l tj. >40 mg/dl u mężczyzn[4].
Mmol/l oznacza milimol na litr, a mg/dl miligram na decylitr. Normy można podawać w dwóch jednostkach, ale najczęściej używa się mg/dl.
Kiedy należy udać się do lekarza?
Wysoki cholesterol może dawać różne objawy, ale często nie ma żadnych. Wybierz się na badanie, jeśli:
- często bolą Cię nogi,
- szybko się męczysz,
- brakuje Ci energii,
- masz problemy z pamięcią i koncentracją,
- na Twoim ciele pojawiają się żółte zgrubienia w okolicy powiek, pod piersiami lub w zgięciach łokciowych – to może sygnalizować bardzo wysoki poziom cholesterolu.
Przede wszystkim badaj się systematycznie. Im szybciej dowiesz się, że problem występuje, tym lepiej.
Problemy z sercem a ubezpieczenie
Choroby tego narządu stanowią częstą dolegliwość. Na niewydolność serca choruje ok. milion Polaków. Warto mieć ubezpieczenie na życie i zdrowie, które może pomóc w zapobieganiu i leczeniu schorzeń układu krążenia.
Weź pod uwagę Pakiet Medyczny „Bądź Zdrów”. Dzięki temu zapewnimy Ci dostęp do specjalistów, badań i drobnych zabiegów w około 1500 placówkach Grupy LUX MED. Możesz wtedy korzystać konsultacji w placówkach oraz wizyt domowych. Jeśli wybierzesz pakiet w wersji rodzinnej, opieka zdrowotna będzie dostępna również dla Twoich najbliższych.
W ramach ubezpieczenia na życie i zdrowie Twoje Życie możesz wybrać też umowę dodatkową w razie poważnego zachorowania. Obejmuje ona ponad 50 ciężkich chorób u dorosłych (w tym zawał i udar) i ponad 25 ciężkich chorób u dzieci.
Źródła:
[1] https://www.mp.pl/pacjent/chorobawiencowa/zapobieganie/62068,co-to-jest-cholesterol
[2] https://naukawpolsce.pl/aktualnosci/news%2C403587%2Cnawet-nieznacznie-podwyzszony-cholesterol-grozi-zawalem-serca.html
[3] https://ncez.pzh.gov.pl/choroba-a-dieta/czy-warto-obnizac-poziom-cholesterolu/
[4] https://www.nfz-krakow.pl/dla-pacjenta/aktualnosci/sroda-z-profilaktyka-profilaktyka-cholesterolowa,512.html
[5] https://nfz-poznan.pl/page.php/1/0/show/16626/
Nawet do 1 000 000 zł w razie ponad 50 poważnych chorób
Ten materiał reklamowy ma charakter wyłącznie informacyjny, służy przybliżeniu zakresu ubezpieczenia i nie stanowi oferty w rozumieniu art. 66 § 1 Kodeksu cywilnego ani rekomendacji do złożenia wniosku lub przyjęcia oferty umowy ubezpieczenia. Dokument ten nie stanowi wzorca umownego ani części umowy ubezpieczenia. Szczegółowy zakres i warunki ubezpieczenia regulują ogólne warunki ubezpieczenia wraz z załącznikami, właściwe dla tej umowy (dostępne na stronie Centrum dokumentów), w których znajdziesz postanowienia dotyczące m.in. składki, zakresu ubezpieczenia, ograniczeń i wyłączeń odpowiedzialności Towarzystwa Ubezpieczeń Allianz Życie Polska Spółka Akcyjna oraz warunków wypłaty i zasad obliczania świadczeń ubezpieczeniowych.
Towarzystwo Ubezpieczeń Allianz Życie Polska Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, ul. Inflancka 4B, 00-189 Warszawa, wpisana do rejestru przedsiębiorców prowadzonego przez Sąd Rejonowy dla m. st. Warszawy w Warszawie, XII Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego, pod numerem KRS: 0000002561, NIP 5260209975, REGON 010587003, wysokość kapitału zakładowego 95 480 000 zł; wpłacony: 87 267 500 zł. Tu znajdziesz pełne dane o spółce.