Wątroba jest jednym z ważniejszych narządów w organizmie człowieka. Jednak niewłaściwe odżywianie się czy nadmierne spożywanie alkoholu mogą niekorzystnie wpływać na jej kondycję i przyczyniać się do rozwoju różnych schorzeń. Jak zadbać o wątrobę i co jeść, by wspierać jej pracę?
Spis treści:
Jakie objawy daje chora wątroba?
Wątroba uczestniczy w wielu procesach metabolicznych zachodzących w organizmie człowieka i pełni szereg funkcji, niezbędnych dla jego prawidłowego działania. Choć choroby wątroby w wielu przypadkach są wynikiem nadużywania alkoholu czy zakażenia wirusami zapalenia wątroby, nie bez wpływu na jej stan pozostaje nasz tryb życia i sposób odżywiania się – uszkodzenia tego narządu nierzadko są spowodowane nieodpowiednią dietą oraz nadwagą czy otyłością.
Wśród najczęściej występujących schorzeń wątroby wymienia się: marskość wątroby, nowotwór wątroby, stłuszczenie wątroby, zapalenie wątroby oraz toksyczne uszkodzenie wątroby.
Jakie objawy występują przy chorej wątrobie? O rozwoju procesu chorobowego mogą świadczyć: żółtaczka, pogorszenie nastroju, nagłe osłabienie organizmu, szybsze męczenie się czy niestrawność. Inne symptomy, które mogą sugerować problemy z wątrobą, to niskie ciśnienie tętnicze, zaburzenia procesu krzepnięcia krwi oraz epizody padaczkowe.
Zmiany chorobowe mogą obejmować też woreczek żółciowy – niewielki narząd położony tuż pod wątrobą, który łączy ją z dwunastnicą. Woreczek żółciowy, jak potocznie określa się pęcherzyk żółciowy, odpowiada za magazynowanie i zagęszczanie żółci – wydzieliny wspierającej proces trawienia i wchłaniania tłuszczów z pokarmu.
Jakie symptomy można zaobserwować, gdy choruje i wątroba, i woreczek żółciowy? Są to: pogorszenie samopoczucia, gorączka, dreszcze, nudności i wymioty oraz bardzo silny, promieniujący ból w prawym podżebrzu, który utrzymuje się ponad 6 godzin.
Pojawienie się jakichkolwiek niepokojących objawów powinno być impulsem do konsultacji lekarskiej oraz wykonania niezbędnych badań. W takiej sytuacji nieocenione okazuje się dobre ubezpieczenie na życie i zdrowie, które obejmuje pakiet badań kontrolnych bez skierowania od specjalisty – morfologię i badanie ogólne moczu. W ramach pierwszego z nich można wykonać badanie ALT, które jest jedną z podstawowych metod diagnozowania chorób wątroby.