Jak sprawdzić, czy jest się ubezpieczonym?

Ubezpieczenie Twoje Życie, Twój Plan | 2 minuty

Jak sprawdzić, czy jest się ubezpieczonym?

Dzięki ubezpieczeniu w ramach Narodowego Funduszu Zdrowia (NFZ) możesz korzystać ze świadczeń medycznych – najczęściej bez dodatkowych opłat. Otrzymujesz dostęp do przeróżnych specjalistów, zabiegów, konsultacji i nie tylko. Jakie warunki musisz spełnić, aby być ubezpieczonym? Jak sprawdzić, czy jesteś ubezpieczony w NFZ?

Spis treści:

  1. Kto jest ubezpieczony w NFZ?
  2. Jak sprawdzić, czy jest się ubezpieczonym w NFZ?
  3. Brak ubezpieczenia NFZ – konsekwencje

Kto jest ubezpieczony w NFZ?

Abyś mógł korzystać z bezpłatnej opieki zdrowotnej w ramach NFZ, najpierw musisz być ubezpieczony. Kiedy tak będzie? Otóż korzystasz z takiej ochrony wówczas, gdy podlegasz obowiązkowi ubezpieczenia zdrowego, tzn. jesteś osobą zatrudnioną na umowę o pracę, prowadzisz działalność gospodarczą, jesteś rencistą, emerytem, ale również – bezrobotnym.

Prawo do korzystania ze świadczeń zyskujesz od momentu zgłoszenia Cię do ubezpieczenia zdrowotnego, co robi osoba, która odpowiada za płacenie danej składki. W przypadku zatrudnionego jest to firma, w której on pracuje, natomiast jeśli chodzi o bezrobotnych – urząd pracy. Jeżeli natomiast prowadzisz działalność gospodarczą, to sam dopełniasz obowiązku zgłoszenia do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.

W przypadku gdy członkowie Twojej rodziny nie mają własnego tytułu do ubezpieczenia zdrowotnego, to Ty ich zgłaszasz i powiadamiasz o tym osobę, która opłaca składkę zdrowotną w ciągu 7 dni. Możesz tak zgłosić dziecko, małżonka, ale także rodziców czy dziadków, z którymi dzielisz gospodarstwo domowe.

Niestety, ale w Polsce miały już miejsce sytuacje, w których nieuczciwi przedsiębiorcy nie opłacali składek za swoich pracowników, o czym zatrudnieni dowiadywali się przypadkiem, kiedy chcieli skorzystać z bezpłatnej opieki zdrowotnej. Jak sprawdzić, czy jest się ubezpieczonym w NFZ?

Jak sprawdzić, czy jest się ubezpieczonym w NFZ?

Na szczęście weryfikacja tej kwestii nie wymaga szczególnych uprawnień ani wizyty w urzędach. Jak sprawdzić, czy jesteś ubezpieczony w ZUS, a tym samym masz prawo do bezpłatnej opieki zdrowotnej? Jeszcze w 2021 roku mogłeś to zweryfikować w Zintegrowanym Informatorze Pacjenta na stronie https://zip.nfz.gov.pl/. Od 1 maja 2021 roku usługa ta nie jest aktywna – obecnie możesz skorzystać z Internetowego Konta Pacjenta. Jak to zrobić?

  1. Zaloguj się na stronie https://zip.nfz.gov.pl/ lub skorzystaj z aplikacji mobilnej IKP.
  2. Kliknij „Zobacz” w boksie zatytułowanym „Moje konto”
  3. Znajdź wśród wyświetlonych informacji poniższą:

Kliknij „Zobacz składki”, aby dowiedzieć się, kiedy doszło do zgłoszenia do ubezpieczenia zdrowotnego, a także, jaką kwotę składek wpłacono.

Jak natomiast sprawdzić, czy jesteś ubezpieczony online, korzystając z E-WUŚ? Dostęp do danych z tego systemu mają wyłącznie świadczeniodawcy i osoby z ich personelu, dlatego sam tego nie zweryfikujesz. Natomiast, jeśli masz obawy, czy pracodawca przelewa na konto ZUS składkę zdrowotną za Ciebie, to udaj się do przychodni medycznej i poproś o sprawdzenie. Wystarczy, że podasz numer PESEL, a pracownik powinien po chwili Ci powiedzieć, czy jesteś ubezpieczony.

Brak ubezpieczenia NFZ – konsekwencje

Wiesz już, jak sprawdzić, czy jesteś ubezpieczony w NFZ, ale co, jeśli okaże się, że nie jesteś objęty ochroną? Przede wszystkim oznacza to, że nie masz prawa do bezpłatnej opieki zdrowotnej. Korzystanie z każdej usługi medycznej będzie się wiązać w Twoim przypadku z wydatkiem, i to niemałym. Zapłacisz za każdy dzień pobytu w szpitalu, za przeprowadzenie badania, operacje – to wszystko będziesz musiał pokryć z własnych środków. Jedna wizyta i pobyt w szpitalu może się skończyć kosztami rzędu kilku, a nawet kilkudziesięciu tysięcy złotych.

Co możesz zrobić, aby rozwiązać problem? Oczywiście sprawdź, z jakiego powodu nie jesteś ubezpieczony w NFZ. Pamiętaj, że nawet osoba bezrobotna ma prawo do bezpłatnej opieki zdrowotnej – wystarczy, że jest zarejestrowana w Urzędzie Pracy.

Poza opieką w ramach NFZ możesz również zapewnić sobie łatwiejszy dostęp do leczenia, jeśli zdecydujesz się na ubezpieczenie na życie i zdrowie w Allianz. Dzięki rozszerzeniu zakresu polisy na życie o odpowiednie umowy dodatkowe możesz m.in. otrzymać pieniądze na leczenie skutków wypadku, zapewnić sobie dostęp do prywatnej opieki medycznej oraz leczenie za granicą w razie poważnych problemów ze zdrowiem. Sprawdź, co możesz zyskać: dummy https://www.allianz.pl/pl_PL/dla-ciebie/zycie-i-zdrowie.html.

Ubezpieczenie na życie i zdrowie Twoje Życie i Twój Plan
Materiał ma charakter marketingowy i nie stanowi oferty w rozumieniu kodeksu cywilnego. Pełny opis ubezpieczenia na życie „Twoje Życie" i dostępnych umów dodatkowych (w tym: umowy dodatkowej na życie z ubezpieczeniowymi funduszami kapitałowymi, wraz ze wskazaniem ich strategii i ryzyk inwestycyjnych) znajduje się w ogólnych warunkach ubezpieczenia, załącznikach do tych dokumentów, Regulaminie UFK i w
Dokumencie zawierającym kluczowe informacje, zamieszczonych na tej stronie oraz na stronie www.allianz.pl/owu. Znajduje się tam również regulamin akcji promocyjnych do tego ubezpieczenia.
 
Materiał ma charakter marketingowy i nie stanowi oferty w rozumieniu kodeksu cywilnego. Pełny opis ubezpieczenia na życie “Twój Plan”, dostępnych umów dodatkowych i ubezpieczeniowych funduszy kapitałowych (wraz ze wskazaniem ich strategii i ryzyk inwestycyjnych) znajduje się w ogólnych warunkach ubezpieczenia, załącznikach do tych dokumentów, Regulaminie UFK i w Dokumencie zawierającym kluczowe informacje, zamieszczonych powyżej oraz na stronie dummy www.allianz.pl/owu.