Jak uzyskać odszkodowanie po wypadku w szkole?
Wraz z rozpoczęciem każdego roku szkolnego szkoły oferują opiekunom uczniów możliwość przystąpienia do grupowego ubezpieczenia NNW. W takiej sytuacji opiekun może mieć pewność, że w razie jakiegokolwiek urazu u dziecka, otrzyma ono odszkodowanie z ubezpieczenia szkolnego.
Ale czy to jedyne odszkodowanie za wypadek w szkole, jakie można uzyskać? Nie, bowiem w przypadku świadczeń osobowych, jak ubezpieczenie NNW, możliwa jest kumulacja świadczeń. Oznacza to, że poza grupowym ubezpieczeniem szkolnym każdy opiekun może ubezpieczyć swoje dziecko indywidualnie.
Jeśli więc uznamy, że ubezpieczenie, na które zdecydowała się szkoła, ma niewystarczający zakres albo zostało zawarte na zbyt niską kwotę, możemy wykupić samodzielnie dziecku drugie ubezpieczenie szkolne NNW jak np. ubezpieczenie Twoje Dziecko w Allianz. Dzięki temu dziecko otrzyma nie jedno, a dwa odszkodowania za uraz w szkole, a rodzic może być pewien, że zapewni mu najlepsze możliwe wsparcie po wypadku.
To jednak nie wszystko. Jako opiekun możemy, obok odszkodowania z tytułu ubezpieczenia NNW, starać się o odszkodowanie ze szkoły – a nie od ubezpieczyciela.
W takiej sytuacji opiekun – bądź pełnoletni uczeń– musi złożyć pozew cywilny przeciwko organowi prowadzącemu szkołę (w przypadku szkół publicznych są to jednostki samorządu terytorialnego[6]). W razie wygrania sprawy, odszkodowanie za wypadek w szkole zostanie zapewne pokryte z tytułu ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej, które szkoły zazwyczaj posiadają.
Jest jeszcze trzeci rodzaj odszkodowania, o które można się ubiegać – odszkodowanie dla dziecka z ZUS. Jeśli więc doszło do złamania ręki, palca albo jakiegokolwiek innego trwałego uszczerbku na zdrowiu, dziecko może otrzymać odszkodowanie od ZUS.
Taki wniosek można złożyć już po zakończeniu leczenia dziecka, najlepiej w najbliższym punkcie ZUS. Należy złożyć wniosek o przyznanie jednorazowego odszkodowania wraz z drukiem OL-9 lub N-9 będącym zaświadczeniem o stanie zdrowia, a także dokumentację wypadkową wraz z protokołem powypadkowym oraz dokumentacją medyczną. Na wydanie decyzji powinniśmy czekać do miesiąca. Odszkodowanie dla dziecka ZUS wypłacane jest w formie jednorazowego świadczenia bądź renty.
Źródła:
[1] https://dane.gov.pl/dataset/40/resource/16397/table?page=1&per_page=20&q=&sort=
[2] https://dzieciwpolsce.pl/statystyka/105/wypadki-w-placowkach-oswiatowych/wykresy/glowny
[3] https://statystyka.policja.pl/st/ruch-drogowy/76562,Wypadki-drogowe-raporty-roczne.html
[4] Ustawa z dnia 30 października 2002 r. o zaopatrzeniu z tytułu wypadków lub chorób zawodowych powstałych w szczególnych okolicznościach – http://prawo.sejm.gov.pl/isap.nsf/DocDetails.xsp?id=WDU20021991674
[5] Ustawa z dnia 30 października 2002 r. o ubezpieczeniu społecznym z tytułu wypadków przy pracy i chorób zawodowych – http://prawo.sejm.gov.pl/isap.nsf/download.xsp/WDU20021991673/U/D20021673Lj.pdf.
[6] https://mu.rf.gov.pl/57/art-12.html