Jesteś tym, co jesz – zasady zdrowego odżywiania

Ubezpieczenie Twoje Życie, Twój Plan | 3 minuty

Jesteś tym, co jesz – to doskonale wszystkim znane i jak mantra powtarzane (nie tylko przez dietetyków) powiedzenie. Zasady zdrowego odżywiania nie są jednak określone raz na zawsze – zmieniają się zarówno wraz z rozwojem cywilizacyjnym, jak i postępem w dziedzinie nauk o żywieniu. Szczególnie wiosną wielu z nas zadaje sobie pytanie, jak odżywiać się, aby być w formie, a przy okazji dbać o serce.

Spis treści:

  1. Nowoczesne zasady zdrowego odżywiania
  2. Nie tylko dieta!

Nowoczesne zasady zdrowego odżywiania

W świadomości wielu z nas zasady zdrowego żywienia sprowadzają się do ograniczenia ilości tłuszczu w diecie czy rezygnacji ze słodyczy lub białego pieczywa. Jednak w dzisiejszych czasach to nie wystarczy – zmienił się bowiem nie tylko nasz styl życia, ale i sposób produkcji żywności czy przygotowywania potraw. Jakie są zasady zdrowego żywienia we współczesnym wydaniu? Co należy jeść, jak często i jak komponować posiłki? Przedstawiamy 10 zasad zdrowego odżywiania według nowoczesnej dietetyki.

  1. Jedz regularne posiłki. Regularne odżywianie zapewnia dopływ odpowiedniej ilości energii w ciągu dnia, wpływa pozytywnie na samopoczucie, sprzyja koncentracji i utrzymaniu właściwej wagi. Zaleca się, by spożywać od 3 do 5 posiłków dziennie.
  2. Wybieraj jak najmniej przetworzone produkty. Im bardziej przetworzona jest żywność, tym gorszy ma ona wpływ na zdrowie. Z diety należy więc wyeliminować wszelkie gotowe posiłki, produkty w proszku i dania typu fast food.
  3. Jedz dużo warzyw. Są one źródłem witamin, składników mineralnych, przeciwutleniaczy i błonnika, dlatego powinny stanowić podstawę zdrowej diety. Dla serca szczególnie cenne są te, które zawierają wapń, magnez i potas. Warzywa najlepiej spożywać surowe, ale dobrym wyborem będą też pieczone, gotowane na parze lub w niewielkiej ilości wody.
  4. Jedz maksymalnie dwie porcje owoców dziennie. Zaleca się, by spożywać nie więcej niż 200-300 g owoców na dobę – najlepiej w ramach jednego posiłku, zaś w drugim mogą stanowić dodatek. Choć owoce są doskonałym źródłem witamin, zawierają także dużą ilość cukrów prostych.
  5. Ogranicz węglowodany. Dieta o wysokiej zawartości węglowodanów jest odpowiednia dla osób, które wykonują pracę fizyczną lub intensywnie trenują. Przy niewielkiej aktywności fizycznej i siedzącym trybie życia wystarczy, by węglowodany stanowiły dodatek do dwóch posiłków.
  6. Stawiaj na dobre węglowodany. Szczególnie polecane są produkty pełnoziarniste.
  7. Tłuszcz nasycony i cholesterol nie muszą być złe. Zgodnie z najnowszymi badaniami, kwasy tłuszczowe nasycone oraz cholesterol zawarte w takich produktach jak jajka są bezpiecznym elementem diety. Unikaj natomiast produktów, które mają wpływ na wysoki cholesterol, takich jak np.: tłuste wędliny, boczek, słonina, baranina, pasztety, większość kiełbas, tłuste mleko, sery białe, topione i podpuszczkowe, śmietana z dużą zawartością tłuszczu; produkty zawierające olej palmowy.
  8. Zrezygnuj z cukru. Mowa przede wszystkim o cukrze rafinowanym, który znajduje się w wielu produktach spożywczych. Wyeliminować należy również produkty zawierające syrop glukozowo-fruktozowy, cukier inwertowany czy maltodekstrynę.
  9. Zrezygnuj ze słodkich napojów i ogranicz picie soków. W składzie tych pierwszych znajdują się ogromne ilości cukru i chemiczne dodatki, natomiast drugie powinny stanowić jedynie dodatek. Odpowiednie nawodnienie organizmu zapewni woda i ziołowe herbaty.
  10. Wybieraj dobry nabiał. Najlepiej, by nabiał w diecie pochodził od krów wypasanych na łąkach i był wytwarzany metodami tradycyjnymi.

Nie tylko dieta!

Warto jednak pamiętać, że zdrowy tryb życia to nie tylko zdrowe odżywianie. Dietetycy jasno wskazują, że aby dbać o serce nieodłącznym elementem stylu życia powinna być też regularna aktywność fizyczna. Pozwala nie tylko utrzymać prawidłową masę ciała, ale także ma korzystny wpływ na pracę wielu układów i funkcjonowanie całego organizmu. Zgodnie z nowymi zaleceniami Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) osoby dorosłe powinny przeznaczać na aktywność od 150 do 300 minut tygodniowo.

Niezwykle istotna jest również umiejętność radzenia sobie ze stresem. Choć współcześnie sytuacje stresowe są dla nas niemal codziennością, życie w ciągłym napięciu i nieustanne uczucie lęku niekorzystnie odbijają się na naszej kondycji psychicznej i mogą przyczyniać się do rozwoju wielu chorób. 

Jak radzić sobie ze stresem? Przydatna okazuje się tu znajomość technik relaksacyjnych, takich jak medytacja czy joga. W redukcji stresu pomocne są też: właściwie zbilansowana dieta, aktywność fizyczna, rozwijanie zainteresowań i efektywny odpoczynek.

Bardzo ważnym aspektem są także regularne badania profilaktyczne, które umożliwiają szybkie wykrycie ewentualnych nieprawidłowości, a w razie potrzeby – wdrożenie niezbędnego leczenia. 

Dobre ubezpieczenie na życie i zdrowie zapewnia rabaty na pakiet badań genetycznych oraz pakiet badań specjalistycznych dla każdego Ubezpieczonego. 

Materiał ma charakter marketingowy i nie stanowi oferty w rozumieniu kodeksu cywilnego. Pełny opis ubezpieczenia na życie „Twoje Życie" i dostępnych umów dodatkowych (w tym: umowy dodatkowej na życie z ubezpieczeniowymi funduszami kapitałowymi, wraz ze wskazaniem ich strategii i ryzyk inwestycyjnych) znajduje się w ogólnych warunkach ubezpieczenia, załącznikach do tych dokumentów, Regulaminie UFK i w
Dokumencie zawierającym kluczowe informacje, zamieszczonych na tej stronie oraz na stronie www.allianz.pl/owu. Znajduje się tam również regulamin akcji promocyjnych do tego ubezpieczenia.
 
Materiał ma charakter marketingowy i nie stanowi oferty w rozumieniu kodeksu cywilnego. Pełny opis ubezpieczenia na życie “Twój Plan”, dostępnych umów dodatkowych i ubezpieczeniowych funduszy kapitałowych (wraz ze wskazaniem ich strategii i ryzyk inwestycyjnych) znajduje się w ogólnych warunkach ubezpieczenia, załącznikach do tych dokumentów, Regulaminie UFK i w Dokumencie zawierającym kluczowe informacje, zamieszczonych powyżej oraz na stronie dummy www.allianz.pl/owu.