Jak pomóc zwierzętom domowym,
gdy grzmi i błyska

Dom i mieszkanie | 3 minuty
Burze mogą być przerażającym doświadczeniem dla domowych zwierząt. Głośne grzmoty, błyski piorunów, silny wiatr i nagła zmiana ciśnienia atmosferycznego mogą wywoływać u nich silny stres, a nawet panikę. Poniżej piszemy, jak pomóc swoim pupilom, gdy odczuwają lęk przed burzą.
Spis treści:
 
Psy, podobnie jak ludzie, mogą negatywnie reagować na zmiany pogody, a szczególnie wrażliwe są na burze. Jakie mogą być te reakcje? Najczęściej zwierzęta sygnalizują swój stres drżeniem ciała, niespokojnym zachowaniem, piszczeniem lub skomleniem. Szukając schronienia, chowają się w ustronne miejsca. W ekstremalnych przypadkach mogą nawet próbować panicznej ucieczki. Ich strach może przerodzić się również w agresję lub destrukcyjne zachowania. Pamiętaj, że czworonogi mają wyższą wrażliwość na dźwięki, ponieważ słyszą je w szerszym zakresie częstotliwości niż człowiek.
  1. Odizoluj zwierzę od bodźców wzrokowych i słuchowych
    Aby pomóc swojemu pupilowi, zasłoń okna lub opuść rolety, aby zminimalizować nasilenie bodźców (błysków piorunów), które docierają do zwierzęcia. Włącz telewizor lub spokojną muzykę, aby dodatkowo zagłuszyć odgłosy burzy i wiatru. Jeśli zwykle Twój pies przebywa na zewnątrz, na czas burzy wpuść go do domu.
  2. Stwórz bezpieczne miejsce
    Zwierzęciu łatwiej będzie znieść burzę, jeśli będzie mogło schronić się w miejscu, które uzna za bezpieczne. Może to być jego posłanie, klatka lub kojec, łazienka bez okien lub miejsce pomiędzy meblami czy pod stołem. Pamiętaj, aby zapewnić pupilowi spokój. Pomóc może też jego ulubiony koc, na którym będzie mógł się położyć, lub zabawka. Pamiętaj, aby nie zmuszać zwierzęcia do schronienia się w wybranym przez Ciebie miejscu. Możesz go delikatnie zachęcić smakołykiem, ale jeśli nie będzie chciał schronić się w danym miejscu, pozwól mu wybrać samodzielnie kryjówkę.
  3. 3.      Odwróć uwagę
    Możesz spróbować również odwrócić uwagę pupila od burzy – wykorzystaj do tego zabawki, np. gryzaki do żucia lub maty węchowe. Możesz też wykorzystać inne zabawy z nagrodą w postaci smakołyków. W ten prosty sposób pomożesz mu spokojnie przejść przez stresujący okres.
  4. Zachowaj spokój
    Psy wyczuwają emocje swoich opiekunów – postaraj się nie denerwować. Możesz okazać swojemu zwierzakowi bliskość przez pieszczoty, ale nie przytulaj go i nie głaszcz na siłę, jeśli unika kontaktu z Tobą i jest bardzo wystraszony.
  1. Zabezpiecz zwierzę
    Zawsze trzymaj psa na smyczy – wystraszony pupil może w panice próbować uciec.
  2. Znajdź bezpieczne schronienie
    Jak najszybciej znajdź bezpieczne schronienie – może to być budynek lub samochód, w którym się schronicie. Na otwartej przestrzeni należy unikać wzniesień, chronienia się pod drzewem oraz metalowych obiektów, które mogą przyciągać wyładowania. Należy również szybko wyjść z wody lub zejść z łódki.
  3. Jeśli nie możesz znaleźć schronienia
    Znajdź najniższy punkt w najbliższej okolicy (wyższe punkty są bardziej narażone na wyładowania). Ukucnij, trzymaj nogi razem i trzymaj zwierzę blisko siebie.
  1. Odwrażliwianie na dźwięk burzy
    Możesz spróbować przyzwyczaić pupila do dźwięków burzy przez puszczanie mu specjalnych nagrań dźwiękowych dostępnych w Internecie. Na początku powinny być puszczane bardzo cicho, z czasem głośność może wzrastać. Pozytywne reakcje nagradzaj pochwałami i smakołykami. Pamiętaj jednak, że to długotrwałe działanie, które wymaga systematyczności i czasu.
  2. Konsultacje z weterynarzem
    Jeśli pupil bardzo ciężko przechodzi burze lub jego lęk przejawia się agresją, skonsultuj się z weterynarzem, żeby zaproponował dla Twojego psa odpowiednie leki uspokajające lub pomagające zwalczyć skutki stresu.
  3. Kamizelka przeciwlękowa
    Na rynku dostępne są specjalne kamizelki, które w odpowiedni sposób uciskają ciało zwierzęcia, obniżając w ten sposób poziom lęku. Jeśli pupil źle znosi głośne dźwięki burzy (lub np. fajerwerków), warto zainwestować w taki sprzęt.
Ochrona domu i mieszkania przed skutkami burz, nawałnic i ulew wymaga odpowiednich działań zaradczych i zabezpieczających. Regularna inspekcja dachu, czyszczenie rynien, zabezpieczenie okien i drzwi, przycinanie drzew oraz przygotowanie awaryjnego zestawu to tylko niektóre z kroków, które warto podjąć. Pamiętaj również o odpowiednim ubezpieczeniu i monitorowaniu prognoz pogody. Dzięki tym działaniom możesz zminimalizować ryzyko uszkodzeń i zapewnić bezpieczeństwo swojej rodzinie i mieniu.

Ten materiał reklamowy ma charakter wyłącznie informacyjny, służy przybliżeniu zakresu ubezpieczenia i nie stanowi oferty w rozumieniu art. 66 § 1 Kodeksu cywilnego ani rekomendacji do złożenia wniosku lub przyjęcia oferty  umowy ubezpieczenia. Dokument ten nie stanowi wzorca umownego ani części umowy ubezpieczenia. Szczegółowy zakres i warunki ubezpieczenia regulują ogólne warunki ubezpieczenia wraz z załącznikami, właściwe dla danej umowy (dostępne na stronie dummy centrum dokumentów, w których znajdziesz postanowienia dotyczące m.in. składki, zakresu ubezpieczenia, ograniczeń i wyłączeń odpowiedzialności Towarzystwa Ubezpieczeń i Reasekuracji Allianz Polska Spółka Akcyjna oraz warunków wypłaty i zasad obliczania świadczeń ubezpieczeniowych.

Informujemy, że artykuły mają wyłącznie charakter informacyjny  i nie stanowią one porady prawnej, finansowej czy medycznej. Zalecenia zmieniają się, dlatego możemy zapewnić o aktualności tekstów jedynie w dniu publikacji. Jednocześnie zastrzegamy sobie prawo do edycji, uzupełnienia zawartości i usuwania treści ze strony.

Towarzystwo Ubezpieczeń i Reasekuracji Allianz Polska Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, ul. Inflancka 4B, 00-189 Warszawa, wpisana do rejestru przedsiębiorców prowadzonego przez Sąd Rejonowy dla m. st. Warszawy w Warszawie, XII Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego, pod numerem KRS: 0000028261, NIP 525-15-65-015, REGON  012267870, wysokość kapitału zakładowego: 377 241 000 złotych (wpłacony w całości). Tu znajdziesz dummy pełne dane o spółce.