4 sposoby na oszczędzanie na energii w domu

Dom i mieszkanie | 3 minuty
Według Głównego Urzędu Statystycznego średnie zużycie energii elektrycznej w polskich gospodarstwach wyniosło w 2021 roku 1979,9 kWh. Wyższe było w miastach (1 741,8 kWh) niż na wsiach (2 452,9 kWh)[1]. Ostatnie miesiące przyniosły podwyżki cen energii. Z wyższymi opłatami liczyć muszą się ci, którzy przekroczą limit zużycia ustalony przez rząd. Z jakich sposobów oszczędzania energii możesz skorzystać?
Spis treści:
 

Rząd wprowadził przepisy, dzięki którym część gospodarstw ma nie odczuć podwyżek cen energii. Nie zapłacą więcej ci, którzy osiągają do 2 tys. kWh zużycia rocznego. W przypadku osób z niepełnosprawnością limit ten wynosi 2,6 tys. kWh, a w przypadku rodzin z Kartą Dużej Rodziny oraz rolników – 3 tys. kWh. Cena maksymalna dla gospodarstw domowych w 2023 roku wynosi 693 zł/MWh[1].

Jeśli przekroczysz powyższe progi, licz się z wyższymi kosztami energii. Pojawia się więc pytanie: jak zmniejszyć rachunki za prąd. Czy wystarczy zmienić przyzwyczajenia i wprowadzić nowe zasady, by dzięki temu wydać mniej?

Aby oszczędzać energię w domu, możesz podjąć różne działania. Niektóre wymagają inwestycji, a inne polegają na tym, że zmienisz nawyki. Sprawdź, jak oszczędzać energię elektryczną w domu.

Takie instalacje cieszą się w Polsce ogromną popularnością. W lutym 2023 roku miało je ponad 1,2 mln gospodarstw[1]. Jeśli zdecydujesz się na panele fotowoltaiczne, ograniczysz koszt energii elektrycznej do minimum. W związku z rosnącymi cenami prądu termin zwrotu z inwestycji skraca się nawet do mniej niż 5 lat. Dzięki uldze podatkowej i dofinansowaniu montaż instalacji okazuje się jeszcze bardziej opłacalny. 

Uwaga: jeśli masz fotowoltaikę, zainwestuj też w ubezpieczenie domu, które obejmie szkody w instalacji. Ubezpieczenie Mój Dom, uwzględnia w swoim zakresie szkody w  panelach. Jeśli chcesz mieć ubezpieczenie fotowoltaiki, zdecyduj się na pakiet Plus lub Max. Obejmują one ochroną m.in. kolektory, baterie słoneczne i ogniwa fotowoltaiczne.

 

[1] https://www.rynekelektryczny.pl/moc-zainstalowana-fotowoltaiki-w-polsce/

Czy w Twoim domu bywa tak, że telewizor jest włączony, podczas gdy nikt, w niego nie patrzy? Czy trzymasz podłączone do gniazdek ładowarki, które akurat nie ładują żadnego smartfona lub innego sprzętu? Czy urządzenia pozostają w funkcji stand by? Zmień to. Odłącz od prądu sprzęt, z którego nie korzystasz. Gaś światło, kiedy go nie potrzebujesz. Żeby ograniczyć zużycie energii, zwiększ temperaturę w lodówce i zrezygnuj z programu suszenia w zmywarce. 
Kolejny pomysł na to, jak oszczędzać prąd w domu, wiąże się z zakupem nowych urządzeń. Stare sprzęty mogą nie być energooszczędne, a to może istotnie wpływać na wysokość rachunków. To nie oznacza, że musisz kupić urządzenia najbardziej oszczędne. Zapoznaj się z informacjami od producenta na temat poboru energii, porównaj różne sprzęty. Sprawdź, o ile te parametry różnią się od tych, które ma obecny sprzęt, z którego korzystasz w domu. Może się okazać, że różnice są istotne. 
Sprawdź ofertę, z której korzystasz. Jakie taryfy proponuje dostawca? Może oszczędności przyniesie Ci nocna lub weekendowa? Jeśli wybierzesz którąś z nich, mniej zapłacisz za energię w weekend i w nocy. Sprawdź propozycję konkurencji – być może czas podpisać umowę z inną firmą.  

To, jak użytkujesz sprzęt w domu, wpływa na koszty, jakie ponosisz w związku ze zużyciem prądu. Czasami oszczędności mogą Ci przynieść proste działania. Oto przykłady oszczędzania energii w domu:

  • wymień żarówki na energooszczędne;
  • korzystaj ze sztucznego światła tylko wtedy, kiedy naprawdę go potrzebujesz;
  • gotuj w garnkach z przykrywkami – dzięki temu proces zajmie mniej czasu;
  • włączaj zmywarkę i pralkę tylko, gdy są pełne;
  • zagotuj w czajniku taką ilość wody, jakiej aktualnie potrzebujesz.
Nawet jeśli nie ładujesz telefonu, a ładowarka pozostaje podłączona do prądu, pobiera energię. Unia Europejska zakazała produkcji tego typu rozwiązań, które zużywają w takiej sytuacji więcej niż 0,5 W. Czy podłączona ładowarka pobiera prąd? Tak – średnio w stanie spoczynku 0,25 W.

[1] https://stat.gov.pl/download/gfx/portalinformacyjny/pl/defaultaktualnosci/5485/11/5/1/gospodarka_energetyczna_i_gazownictwo_w_2021_r.pdf

[2] https://samorzad.gov.pl/web/gmina-repki/uwaga--ceny-za-energie-elektryczna-w-2023-r-moga-zostac-na-poziomie-cen-jak-w-roku-2022

[3] https://www.rynekelektryczny.pl/moc-zainstalowana-fotowoltaiki-w-polsce/

Ten materiał reklamowy ma charakter wyłącznie informacyjny, służy przybliżeniu zakresu ubezpieczenia i nie stanowi oferty w rozumieniu art. 66 § 1 Kodeksu cywilnego ani rekomendacji do złożenia wniosku lub przyjęcia oferty  umowy ubezpieczenia. Dokument ten nie stanowi wzorca umownego ani części umowy ubezpieczenia. Szczegółowy zakres i warunki ubezpieczenia regulują ogólne warunki ubezpieczenia wraz z załącznikami, właściwe dla danej umowy (dostępne na stronie dummy centrum dokumentów, w których znajdziesz postanowienia dotyczące m.in. składki, zakresu ubezpieczenia, ograniczeń i wyłączeń odpowiedzialności Towarzystwa Ubezpieczeń i Reasekuracji Allianz Polska Spółka Akcyjna oraz warunków wypłaty i zasad obliczania świadczeń ubezpieczeniowych.

Informujemy, że artykuły mają wyłącznie charakter informacyjny  i nie stanowią one porady prawnej, finansowej czy medycznej. Zalecenia zmieniają się, dlatego możemy zapewnić o aktualności tekstów jedynie w dniu publikacji. Jednocześnie zastrzegamy sobie prawo do edycji, uzupełnienia zawartości i usuwania treści ze strony.

Towarzystwo Ubezpieczeń i Reasekuracji Allianz Polska Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, ul. Inflancka 4B, 00-189 Warszawa, wpisana do rejestru przedsiębiorców prowadzonego przez Sąd Rejonowy dla m. st. Warszawy w Warszawie, XII Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego, pod numerem KRS: 0000028261, NIP 525-15-65-015, REGON  012267870, wysokość kapitału zakładowego: 377 241 000 złotych (wpłacony w całości). Tu znajdziesz dummy pełne dane o spółce.