Fotowoltaika do domu – dlaczego warto?
Instalacja fotowoltaiczna pozwala zaoszczędzić na opłatach za prąd. Panele będą produkować energię i - jeśli tylko moc będzie odpowiednio dobrana do zapotrzebowania – Twoje rachunki zostaną ograniczone do minimum. Tylko w lutym 2023 roku w Polsce założono ponad 14 tys. instalacji. Rozwiązanie nadal cieszy się zainteresowaniem.
Fotowoltaika dla domu wiąże się ze sporą inwestycją, ale możesz uzyskać dofinansowanie w ramach różnych programów, m.in. Czyste Powietrze czy Mój Prąd. Warunki uzyskania dotacji są zmienne, dlatego warto na bieżąco śledzić informacje. Możesz również skorzystać z ulgi podatkowej i odliczyć wydatek na instalację od dochodu.
Kolejnym czynnikiem, który zwiększa opłacalność inwestycji, są rosnące ceny prądu. W zależności od różnych zmiennych instalacja może się zwrócić po 7–8 latach, a nawet znacznie szybciej[1].
[1]https://columbusenergy.pl/blog/czy-panele-fotowoltaiczne-oplacaja-sie-w-2022-roku/
Co oznacza moc instalacji fotowoltaicznej?
Jednym z kluczowych parametrów fotowoltaiki jest moc. Oznacza się ją w jednostce kWp – kilo watt peak (kilowatopik). Jej wartość określa, ile energii może wyprodukować instalacja fotowoltaiczna lub jeden moduł w czasie pracy w warunkach standardowych.
Chodzi tutaj o modelowe warunki pomiarowe, w których bada się panele fotowoltaiczne. Przyjmuje się, że są następujące:
- temperatura modułu fotowoltaicznego – 25°C;
- natężenie promieniowania – 1000 W/m2;
- współczynnik masowy atmosfery – 1,5[1].
[1]https://www.cire.pl/pliki/2/2018/bugaj.pdf
Jak dobrać moc instalacji fotowoltaicznej?
Od tego parametru zależy koszt i ilość wyprodukowanego prądu. Na co zwrócić uwagę? Jak dobrać moc instalacji fotowoltaicznej? Oczywiście pomoże Ci w tym ekspert z firmy, która zajmie się instalacją paneli. Jeśli jednak będziesz wiedzieć, jak ustalić moc, łatwiej Ci będzie ocenić zasadność oferty.
Specjaliści zalecają, aby moc wynosiła ok. 1,25 kWp na każdy 1000 kWh rocznego zużycia energii. kWh stanowi jednostkę miary zużycia prądu. Jeśli zależy Ci na oszczędzaniu energii w domu, to może zdarzyło Ci się sprawdzać, ile zużywają jej poszczególne sprzęty. To cenna informacja, kiedy próbujesz wybrać nowe urządzenie – wyrażana w kWh. Im mniej prądu będzie ono pobierać, tym lepiej.
Zatem jaka instalacja fotowoltaiczna do domu sprawdzi się idealnie? O jakiej mocy? Przeanalizuj faktury za energię. Upewnij się, ile wynosi roczne zużycie w Twoim gospodarstwie. Dla przykładu, jeśli jest to:
- 4000 kWh, to wybierz moc 5 kWp,
- 8000 kWh, postaw na 10 kWp.
Ta moc wynika ze wspomnianego przelicznika: 1,25 kWp na każde 1000 kWh[1].
Jak podaje Główny Urząd Statystyczny, średnie zużycie energii w polskich gospodarstwach wyniosło w 2021 roku 1979,9 kWh[2].
[1]https://fotowoltaikaonline.pl/porady/jak-dobrac-moc-instalacji-fotowoltaicznej
[2]https://stat.gov.pl/download/gfx/portalinformacyjny/pl/defaultaktualnosci/5485/11/5/1/gospodarka_energetyczna_i_gazownictwo_w_2021_r.pdf
Jakie panele fotowoltaiczne wybrać?
Przedstawiciel firmy, która oferuje instalacje, zaproponuje Ci różne rozwiązania. Zweryfikuj następujące parametry:
- koszt – lepiej unikaj najtańszych produktów; panele ze średniej i wysokiej półki cenowej powinny przez wiele lat działać bez komplikacji;
- okres gwarancji – co najmniej 10 lat na wady fabryczne, ale im więcej, tym lepiej;
- markę – bierz pod uwagę firmy, które od dawna działają na rynku i mają bardzo dobre opinie;
- rodzaj paneli – wyższą sprawność mają monokrystaliczne, co oznacza, że są w stanie wypracować więcej mocy niż polikrystaliczne; są one również bardziej odporne na mikropęknięcia; znaczenie może mieć dla Ciebie też kolor – polikrystaliczne są niebieskie, a monokrystaliczne z białymi kropkami lub bez nich.
Wiesz już, jakie panele fotowoltaiczne wybrać i ile powinna orientacyjnie wynosić ich moc. Ile będzie kosztować instalacja? Czy da się oszacować cenę fotowoltaiki dla Twojego domu?
Ile kosztuje fotowoltaika dla domu jednorodzinnego?
Wysokość tego wydatku zależy od wielu czynników i nie sposób jednoznacznie ocenić, ile wyniesie koszt fotowoltaiki. Na cenę wpływają:
- wykonawca – firmy stosują różne stawki za usługi;
- wybrane panele i falownik – ceny są mocno zróżnicowane w zależności od producenta;
- moc instalacji;
- rodzaj dachu i miejsce na panele – w niektórych przypadkach firma może mieć problem z umieszczeniem elementów instalacji.
Ile kosztuje fotowoltaika dla domu jednorodzinnego? Przyjmij, że cena za 1 kWp to wraz z montażem od 4 do 7 tys. zł. Zatem za np. 4 kWp zapłacisz od 16 do 28 tys. zł. Poza tym dochodzą inne opłaty.
Dobrą informacją jest to, że fotowoltaikę można ubezpieczyć. Nasze ubezpieczenie domu obejmuje ochroną również szkody dotyczące instalacji fotowoltaicznej, w tym paneli słonecznych. Do uszkodzenia paneli może dojść na skutek różnych zdarzeń. Ubezpieczenie fotowoltaiki może pokryć koszty naprawy lub wymiany elementów instalacji. Dzięki temu nie wydłuży się okres zwrotu z inwestycji.
Ubezpiecz dom i mieszkanie w Allianz
Dołącz do nas
Ten materiał reklamowy ma charakter wyłącznie informacyjny, służy przybliżeniu zakresu ubezpieczenia i nie stanowi oferty w rozumieniu art. 66 § 1 Kodeksu cywilnego ani rekomendacji do złożenia wniosku lub przyjęcia oferty umowy ubezpieczenia. Dokument ten nie stanowi wzorca umownego ani części umowy ubezpieczenia. Szczegółowy zakres i warunki ubezpieczenia regulują ogólne warunki ubezpieczenia wraz z załącznikami, właściwe dla danej umowy (dostępne na stronie centrum dokumentów, w których znajdziesz postanowienia dotyczące m.in. składki, zakresu ubezpieczenia, ograniczeń i wyłączeń odpowiedzialności Towarzystwa Ubezpieczeń i Reasekuracji Allianz Polska Spółka Akcyjna oraz warunków wypłaty i zasad obliczania świadczeń ubezpieczeniowych.
Informujemy, że artykuły mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią one porady prawnej, finansowej czy medycznej. Zalecenia zmieniają się, dlatego możemy zapewnić o aktualności tekstów jedynie w dniu publikacji. Jednocześnie zastrzegamy sobie prawo do edycji, uzupełnienia zawartości i usuwania treści ze strony.
Towarzystwo Ubezpieczeń i Reasekuracji Allianz Polska Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, ul. Inflancka 4B, 00-189 Warszawa, wpisana do rejestru przedsiębiorców prowadzonego przez Sąd Rejonowy dla m. st. Warszawy w Warszawie, XII Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego, pod numerem KRS: 0000028261, NIP 525-15-65-015, REGON 012267870, wysokość kapitału zakładowego: 377 241 000 złotych (wpłacony w całości). Tu znajdziesz pełne dane o spółce.