- Nadgorliwe sprzątanie może tylko spowodować więcej szkód. W trakcie przedświątecznych porządków często dochodzi do zniszczeń – od uszkodzonej kabiny prysznicowej, aż po stłuczoną szybę. Nasi Klienci coś o tym wiedzą.
- Stłuczony talerz, nawet ten przeznaczony dla niespodziewanego gościa, nie jest wielką stratą. Ale talerz rozbity na płycie indukcyjnej stanowi już poważny problem – a wymiana płyty to duży nadprogramowy wydatek przed samymi Świętami.
- Święta kojarzą nam się z pysznym, tradycyjnym jedzeniem. Niestety, czasem jego przygotowanie może wymknąć się spod kontroli, jak w przypadku naszego Klienta, który wędził świąteczną szynkę. Za sprawą umieszczonej w piwnicy wędzarni w domu wybuchł pożar.
- Nie każde świąteczne danie uda nam się perfekcyjnie. Warto jednak powstrzymać emocje, gdyż garnek wrzucony z impetem do granitowego zlewu może doprowadzić do jego pęknięcia.
- Świeczki – umieszczone na kominku, na świątecznym stole – pomagają stworzyć wyjątkową atmosferę. Jedna mała, ozdobna świeczka może spowodować ogromne szkody: spalone dywany, zniszczone stoły i krzesła, zadymione mieszkanie. I takie zgłoszenia trafiają do nas w okresie świątecznym co roku.
Co roku życzymy sobie spokojnych Świąt. Jednak choć bardzo byśmy tego chcieli, to świąteczne wypadki nie zawsze nas omijają.
Nasze dane wskazują, że czy to z powodu ferworu przygotowań, czy bożonarodzeniowej ekscytacji, nasz dom w okresie świątecznym narażony jest na szereg niespodziewanych zdarzeń. Od drobnych wpadek, jak przelanie choinki, aż po poważne w skutkach zdarzenia, jak pożar mieszkania od przewróconej świeczki.
Wybraliśmy dwanaście z nich, tak jak 12 potraw tradycyjnie gości na wigilijnym stole. Prezentowane poniżej zgłoszenia są prawdziwe i pochodzą ze zgłoszeń naszych Klientów z ostatnich pięciu lat.*
Tak zdarzenie opisuje jeden z naszych Klientów:
"Kiedy obudziłem się rano, 25 grudnia, czyli w pierwszy dzień Świąt, poczułem dziwny zapach. Wyszedłem na korytarz i okazało się, że widoczność na piętrze, na klatce schodowej i w pomieszczeniach, które nie były zamknięte, jest zerowa. Przyczyną był stroik, który zapalił się od świecy. Najprawdopodobniej ogień tlił się przez całą noc."
- Spędzić Święta przy kominku to marzenie niejednej osoby! Gorzej, kiedy kominek – zamiast umożliwić Świętemu Mikołajowi dostanie się do domu – staje się źródłem pożaru. Niestety, z otwartym ogniem nie ma żartów i magia Świąt nic tu nie pomoże.
- Ale z kominkiem łączą się również inne potencjalne zdarzenia. Najczęściej zniszczeniu ulega szyba. W przypadku naszych Klientów powodem pęknięcia była czasami zbyt wysoka temperatura, czasami uderzenie kolanem, a jeszcze innym razem… trudno było tę przyczynę nawet zidentyfikować.
- Świąteczne prezenty – poświęcamy oszczędności i czas, aby tylko sprawić radość obdarowanym osobom. Gorzej, gdy podarunki nie trafiają do tych, do których powinny. Skradzione perfumy, biżuteria, zegarek to tylko kilka przykładów przedmiotów, które stały się łupem złodzieja jeszcze przed Świętami.
- A jak już jesteśmy przy temacie kradzieży z włamaniem, to w Święta zdarzają się one szczególnie często. Choć w tym roku wielu z nas zrezygnuje z podróży czy rodzinnych wizyt, okazji do okradzenia opuszczonego – nawet na kilka godzin – domu nie będzie brakować. Pamiętajmy więc o odpowiednich środkach ostrożności, inaczej stracić możemy nie tylko świąteczne prezenty, ale cały dobytek.
- Po Świętach czas na Sylwestra – w tym roku zapewne w mniejszym gronie. Oby tylko huczna zabawa nie przyniosła nieoczekiwanych skutków, jak w przypadku naszych Klientów, w domach których, na skutek uderzenia petardy popękały szyby.
- Czasami petardy i zimne ognie potrafią przysporzyć jeszcze więcej problemów, jak wtedy, kiedy doszło do nieumyślnego podpalenia altanki na działce naszego Klienta.
- Oby tylko w Nowy Rok wszyscy bezpiecznie wrócili do swoich domów. W przeciwnym razie obudzić może nas strudzony, nocny wędrowiec, który próbuje dostać się nie do swojego mieszkania. Efekt? Zniszczony płot, ogród, parapet, elewacja i rolety antywłamaniowe.
* Informacje są zgodne z roszczeniami zgłoszonymi przez Klientów Allianz w grudniu i styczniu w latach 2016-2020.
Ubezpiecz dom i mieszkanie w Allianz
Dołącz do nas
Ten materiał reklamowy ma charakter wyłącznie informacyjny, służy przybliżeniu zakresu ubezpieczenia i nie stanowi oferty w rozumieniu art. 66 § 1 Kodeksu cywilnego ani rekomendacji do złożenia wniosku lub przyjęcia oferty umowy ubezpieczenia. Dokument ten nie stanowi wzorca umownego ani części umowy ubezpieczenia. Szczegółowy zakres i warunki ubezpieczenia regulują ogólne warunki ubezpieczenia wraz z załącznikami, właściwe dla danej umowy (dostępne na stronie centrum dokumentów, w których znajdziesz postanowienia dotyczące m.in. składki, zakresu ubezpieczenia, ograniczeń i wyłączeń odpowiedzialności Towarzystwa Ubezpieczeń i Reasekuracji Allianz Polska Spółka Akcyjna oraz warunków wypłaty i zasad obliczania świadczeń ubezpieczeniowych.
Informujemy, że artykuły mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią one porady prawnej, finansowej czy medycznej. Zalecenia zmieniają się, dlatego możemy zapewnić o aktualności tekstów jedynie w dniu publikacji. Jednocześnie zastrzegamy sobie prawo do edycji, uzupełnienia zawartości i usuwania treści ze strony.
Towarzystwo Ubezpieczeń i Reasekuracji Allianz Polska Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, ul. Inflancka 4B, 00-189 Warszawa, wpisana do rejestru przedsiębiorców prowadzonego przez Sąd Rejonowy dla m. st. Warszawy w Warszawie, XII Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego, pod numerem KRS: 0000028261, NIP 525-15-65-015, REGON 012267870, wysokość kapitału zakładowego: 377 241 000 złotych (wpłacony w całości). Tu znajdziesz pełne dane o spółce.