Czy słyszałeś kiedyś o systemie inteligentnego domu? Nowoczesny dom to z jednej strony dom o nowoczesnym designie, z drugiej – dom wyposażony w szereg nowoczesnych sprzętów elektronicznych. Jednak płaski telewizor, dotykowo obsługiwane ekrany i bezprzewodowa łączność pomiędzy sprzętami nie są już dziś najważniejszymi wyznacznikami nowoczesności.
Obecnie zmierzamy w kierunku pojmowania nowoczesności przez pryzmat inteligencji – nowoczesny jest ten dom, który jest jednocześnie inteligentny. Co to oznacza? Czym są systemy inteligentnego domu i jakie korzyści daje ich wprowadzenie do swojego życia?
Inteligentny, czyli jaki?
Co to znaczy inteligentny? Definicja podpowiada, że człowiek inteligentny to ten, który potrafi sprawnie posługiwać się czynnościami poznawczymi takimi jak myślenie, reagowanie na zmiany, adaptacja do nich, rozwiązywanie problemów. To osoba, która potrafi bardzo dobrze wykorzystywać swoją wiedzę i umiejętności w zastanych sytuacjach. A co znaczy inteligentny w kontekście domu? Dom inteligentny to miejsce, w którym wszystkie mechanizmy i systemy bardzo dobrze ze sobą współpracują i wyręczają człowieka w wielu zadaniach – niejako przewidując jego oczekiwania i potrzeby. Owa inteligencja jest oczywiście oparta na zaawansowanej technologii.
Inteligentny dom działa na podstawie systemu zarządzania budynkiem BMS (Building Management System). Rozwiązanie zostało przeniesione na grunt domów prywatnych z przestrzeni biurowej. Pierwotnym jego zadaniem było wspieranie działań proekologiczne. Dziś technologia również sprzyja środowisku, ale jej naczelnym celem jest poprawa komfortu życia korzystających z niej ludzi.
System inteligentnego domu to, najprościej ujmując, sieć czujników rozmieszczonych w całym domu, które podpięte są do centralnego systemu zarządzania. System ten samodzielnie podejmuje różnego rodzaju decyzje, np. o uchyleniu okien, uruchomieniu nawadniania trawnika przed domem czy o włączeniu zabezpieczeń przeciwpożarowych. System reaguje na określone sygnały, które do niego docierają i odpowiada na nie odpowiednio zaprogramowanymi reakcjami.
O tym, jak bardzo zaawansowany jest to system, niech świadczy także to, że potrafi on sterować klimatyzacją na podstawie wilgotności i temperatury powietrza w pomieszczeniach albo wysyłać właścicielowi powiadomienia na telefon, gdy pod jego nieobecność wykryje w domu ruch.
Inteligentny dom jest oparty na inteligentnych instalacjach elektrycznych, które łączą w jeden system wszystkie dostępne w budynku systemy. W tradycyjnej instalacji każdy z systemów – np. ogrzewanie, oświetlenie, wentylacja, bramy wjazdowe – działają osobno i nie można ich ze sobą połączyć. Na czym więc polega przewaga domu z inteligentną instalacją elektryczną? W takim mieszkaniu wszystkimi podłączonymi urządzeniami można sterować za pomocą jednego pilota, urządzenia (np. smartfonu), a nawet jednego przycisku.
Ile kosztuje inteligentny dom?
Dlaczego warto zainwestować w inteligentny dom?
Jakie korzyści niesie ze sobą zastosowanie systemu inteligentnego domu? Czy chodzi tu wyłącznie o życie w wygodzie i luksusie? Jeśli by tak było, na montaż automatyki decydowaliby się tylko najzamożniejsi ludzie. Tymczasem ideą producentów jest to, by system zarządzania domem był dostępny coraz szerszemu gronu odbiorców. Inteligentne domy mają więc szereg zalet atrakcyjnych właściwie dla każdego.
- Wygoda
Zacznijmy od wspomnianej wygody. Czy rzeczywiście jest ona zbędnym luksusem dla bogatych ludzi? Niekoniecznie. W dzisiejszych czasach to coś, czego potrzebuje każdy i co należy się każdemu. Żyjemy w czasach, w których obowiązków tylko nam przybywa, więc odciążenie w wypełnianiu niektórych z nich jest na wagę złota. - Oszczędność czasu
Skoro system przejmuje część naszych obowiązków, oszczędzamy czas. Np. zamiast odkurzać dom, możesz wydać komendę głosową, na którą zareaguje odkurzacz automatyczny. Zamiast sprawdzać co kwadrans, czy pranie już się skończyło, możesz zajmować się czymś innym, bo powiadomienie o tym fakcie otrzymasz… za pośrednictwem światła lamp w salonie. Taką korzyść docenią zwłaszcza posiadacze dużych domów, gdzie salon i pralnię dzieli znaczna odległość. - Prestiż
To na pewno nie najważniejsza, ale za to bardzo przyjemna zaleta. Dzięki automatyce budynkowej Twój dom staje „o poziom wyżej”. Budzi podziw i pozwala zabłysnąć w towarzystwie. - Ekologia
Inteligentny dom jest ekologiczny. Dlaczego? Bo pozwala w bardziej zrównoważony sposób korzystać z domowych urządzeń, a tym samym zużywać mniej prądu. W zależności od stopnia zaawansowania, system daje możliwość wykorzystywania odnawialnych źródeł energii, a nawet stworzyć dom o statusie energooszczędnego, czy wręcz pasywnego. - Redukcja kosztów
Skoro automatyka budynkowa oszczędza prąd, to tym samym pozwala zaoszczędzić na rachunkach. To jedna z najważniejszych korzyści. - Bezpieczeństwo
Czujniki systemu wykryją nawet najmniejsze objawy związane z tlącym się pożarem, zareagują zamknięciem okien w przypadku deszczu albo silnego wiatru, zwiększą wentylację, gdy wyczują w powietrzu tlenek węgla, zaalarmują Cię, gdy wykryją zagrożenie włamaniem.
Aby zmniejszyć koszt inteligentnego mieszkania, warto zaplanować go już na etapie budowy domu. Wówczas od razu można rozprowadzić w budynku inteligentną instalację elektryczną, która daje o wiele więcej możliwości niż system zainstalowany w już istniejącym budynku z tradycyjną instalacją elektryczną. Na etapie budowy domu możesz zaplanować automatykę w swoim domu bardzo szczegółowo, uwzględniając nawet osobne sterowanie do dosłownie każdej żarówki.
Jak inteligentny dom może ochronić przed kradzieżą?
Inteligentny dom a ubezpieczenie – co warto wiedzieć?
Systemy automatyki budynkowej jawią się jako doskonałe zabezpieczenie dla domu. Czego chcieć więcej? Cóż, jak każda technologia, także i ta może być zawodna. Co to oznacza? Że do systemu również można się włamać. Im droższy i bardziej zaawansowany, tym jest to trudniejsze, jednak nie niemożliwe. A urządzenia systemu gromadzą mnóstwo danych, których kradzież może obniżyć bezpieczeństwo domu do zera. Najgorsze w tym wszystkim jest to, że o kradzieży wcale nie musisz wiedzieć. Cyberprzestępca wykorzysta skradzione dane w najdogodniejszym dla siebie momencie, tak, by było to jak najdotkliwsze dla Ciebie i dało mu jak najwyższy zysk.
Czy to znaczy, że system inteligentnego domu jest niebezpieczny i przynosi więcej szkody niż pożytku? Absolutnie nie – chodzi tylko o to, by stosować wobec niego zdrową zasadę ograniczonego zaufania.
"Jeśli chcesz ze spokojem ducha korzystać z mnóstwa korzyści inteligentnego domu, a przy tym mieć pewność co do jego bezpieczeństwa, zabezpiecz się dodatkowo ubezpieczeniem nieruchomości."
W porządku, ale rodzi się kolejne pytanie: po co instalować tak kosztowny system automatyki, jeśli i tak dodatkowo trzeba go wesprzeć ubezpieczeniem? Warto spojrzeć na to jako na dwustopniowe, wzajemnie się uzupełniające zabezpieczenie domu. System automatyki uniemożliwia bowiem wtargnięcie do Twojego domu włamywaczowi, ubezpieczenie domu natomiast chroni Cię przed skutkami sytuacji, w której przestępca jednak zdołał dokonać spustoszenia (oraz skutkami wielu innych sytuacji losowych). Mało tego – urządzenia inteligentnego budynku, takie jak alarm bezprzewodowy z kamerą ułatwiają identyfikację, co tak naprawdę stało się podczas włamania. Możesz wykorzystać je, dokonując zgłoszenia szkody w Allianz – wówczas oszacowanie strat i wypłata odszkodowania przebiegną sprawniej. Inteligentny dom i ubezpieczenie w połączeniu działają jak najskuteczniejszy strażnik Twojego spokoju i komfortu życia.
System inteligentnego domu to wspaniała technologia, która wprowadza domowe życie na zupełnie inny, lepszy poziom. Prowadzenie domu jest łatwiejsze, tańsze, przyjaźniejsze środowisku i bezpieczniejsze. Pamiętaj jednak, że automatyka to nie wszystko i pomimo zastosowania jej w swoim domu nie warto rezygnować z ubezpieczenia mieszkania i domu.
Ubezpiecz dom i mieszkanie w Allianz
Dołącz do nas
Ten materiał reklamowy ma charakter wyłącznie informacyjny, służy przybliżeniu zakresu ubezpieczenia i nie stanowi oferty w rozumieniu art. 66 § 1 Kodeksu cywilnego ani rekomendacji do złożenia wniosku lub przyjęcia oferty umowy ubezpieczenia. Dokument ten nie stanowi wzorca umownego ani części umowy ubezpieczenia. Szczegółowy zakres i warunki ubezpieczenia regulują ogólne warunki ubezpieczenia wraz z załącznikami, właściwe dla danej umowy (dostępne na stronie centrum dokumentów, w których znajdziesz postanowienia dotyczące m.in. składki, zakresu ubezpieczenia, ograniczeń i wyłączeń odpowiedzialności Towarzystwa Ubezpieczeń i Reasekuracji Allianz Polska Spółka Akcyjna oraz warunków wypłaty i zasad obliczania świadczeń ubezpieczeniowych.
Informujemy, że artykuły mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią one porady prawnej, finansowej czy medycznej. Zalecenia zmieniają się, dlatego możemy zapewnić o aktualności tekstów jedynie w dniu publikacji. Jednocześnie zastrzegamy sobie prawo do edycji, uzupełnienia zawartości i usuwania treści ze strony.
Towarzystwo Ubezpieczeń i Reasekuracji Allianz Polska Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, ul. Inflancka 4B, 00-189 Warszawa, wpisana do rejestru przedsiębiorców prowadzonego przez Sąd Rejonowy dla m. st. Warszawy w Warszawie, XII Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego, pod numerem KRS: 0000028261, NIP 525-15-65-015, REGON 012267870, wysokość kapitału zakładowego: 377 241 000 złotych (wpłacony w całości). Tu znajdziesz pełne dane o spółce.
Dołącz do nas
Ten materiał reklamowy ma charakter wyłącznie informacyjny, służy przybliżeniu zakresu ubezpieczenia i nie stanowi oferty w rozumieniu art. 66 § 1 Kodeksu cywilnego ani rekomendacji do złożenia wniosku lub przyjęcia oferty umowy ubezpieczenia. Dokument ten nie stanowi wzorca umownego ani części umowy ubezpieczenia. Szczegółowy zakres i warunki ubezpieczenia regulują ogólne warunki ubezpieczenia wraz z załącznikami, właściwe dla danej umowy (dostępne na stronie centrum dokumentów, w których znajdziesz postanowienia dotyczące m.in. składki, zakresu ubezpieczenia, ograniczeń i wyłączeń odpowiedzialności Towarzystwa Ubezpieczeń i Reasekuracji Allianz Polska Spółka Akcyjna oraz warunków wypłaty i zasad obliczania świadczeń ubezpieczeniowych.
Informujemy, że artykuły mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią one porady prawnej, finansowej czy medycznej. Zalecenia zmieniają się, dlatego możemy zapewnić o aktualności tekstów jedynie w dniu publikacji. Jednocześnie zastrzegamy sobie prawo do edycji, uzupełnienia zawartości i usuwania treści ze strony.
Towarzystwo Ubezpieczeń i Reasekuracji Allianz Polska Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, ul. Inflancka 4B, 00-189 Warszawa, wpisana do rejestru przedsiębiorców prowadzonego przez Sąd Rejonowy dla m. st. Warszawy w Warszawie, XII Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego, pod numerem KRS: 0000028261, NIP 525-15-65-015, REGON 012267870, wysokość kapitału zakładowego: 377 241 000 złotych (wpłacony w całości). Tu znajdziesz pełne dane o spółce.