Regularne czyszczenie roweru i jego sprzętu to nie tylko kwestia estetyki, ale też bezpiecznej, bezawaryjnej jazdy. Jeśli jeździsz w terenie, Twój rower ma styczność m.in. z błotem. Jak wyczyścić rower z tak trudnych zabrudzeń? Przede wszystkim zajmij się tym jak najszybciej po powrocie do domu. Im świeższe zabrudzenia, tym łatwiej będzie je usunąć. Być może kusi Cię, żeby do tego celu użyć strumienia wody z węża ogrodowego albo myjki ciśnieniowej. Możesz to zrobić, ale musisz być ostrożny. Woda pod ciśnieniem może bowiem wypłukać smar z kluczowych dla poprawnego działania roweru zakamarków. Myjki używaj tylko do mycia opon. Woda pod dużym ciśnieniem mogłaby wepchnąć piasek i brud w miejsca z łożyskami.
Pod bieżącą wodą zmywamy tylko większe zabrudzenia. Co potem? Czym czyścić rower w trudniej dostępnych miejscach? Do tego celu wystarczą Ci wiadro ciepłej wody, gąbka i ścierka. Możesz też wykorzystać specjalne kosmetyki do mycia roweru (analogicznie do kosmetyków samochodowych), ale nie musisz. Wszelkie miejsca, w których znajduje się smar, musisz traktować ze szczególną ostrożnością. Piasty, łożyska, pedały należy przecierać tylko wilgotną ściereczką. Kasetę i znajdujący się w nim łańcuch wycieraj tylko na sucho.
Jak myć rower szosowy? Ten typ roweru brudzi się o wiele wolniej i z pewnością nie trzeba myć go po każdej wycieczce. Zdecydowanie najrzadziej myj go latem, gdy dopisuje słoneczna pogoda bez opadów.
Jak wyczyścić rower na koniec sezonu? Jeśli zamierzasz odstawić go na kilka miesięcy do piwnicy czy garażu, musisz wyczyścić go kompleksowo. Najlepiej umieść go na specjalnym stojaku i zdemontuj koła. Do mycia możesz wykorzystać specjalny płyn czyszczący (ten w sprayu nakłada się najłatwiej). Taki środek powinien być bezpieczny nawet dla najwrażliwszych, smarowanych części roweru. Jednak nawet jeśli podczas mycia usuniesz potrzebny smar, to nic takiego. Po zakończonym sezonie rowerowym i tak powinieneś wykonać konserwacyjne smarowanie.
Czym myć rower, gdy szykujesz go na „zimowy odpoczynek”? Dokładne umycie wszystkich części może być dość pracochłonne, dlatego warto zaopatrzyć się w szczotki do roweru. Za ich pomocą znacznie łatwiej będzie Ci umyć szprychy oraz napęd.