Wynajem krótkoterminowy – czym jest? Czy można wykupić na niego ubezpieczenie?

Dom i mieszkanie | 5 minut
Nieruchomości są uznawane za bezpieczną formę inwestycji. Jeśli postanowiłeś wykorzystać swoje oszczędności na zakup takiego lokalu, to możesz na nim zarabiać w różny sposób. Popularnym sposobem na to jest wynajem długoterminowy. Wtedy udostępniasz mieszkanie najemcy w zamian za ustalony czynsz. W ostatnich latach rosnącą popularnością cieszy się również wynajem krótkoterminowy. Na czym to polega?
Spis treści:
 

Zainteresowani znalezieniem nieruchomości do zamieszkania przez dłuższy czas szukają możliwości zawarcia umowy na okres roku czy nawet dłuższy. Natomiast turyści czy też osoby przyjeżdżające do danej miejscowości w celach biznesowych potrzebują lokalu na dobę czy kilka dni. Zamiast stawiać na stosunkowo drogie hotele czy hostele, mogą postawić na skorzystanie z mieszkań dostępnych na krótki okres.

Co to jest zatem najem krótkoterminowy? Najprościej mówiąc, to wynajem nieruchomości na doby. Nie musimy korzystać z całego mieszkania. Często właściciele lokali udostępniają najemcom tylko jeden pokój, a sami korzystają z pozostałej części nieruchomości. Wzrost popularności tego rozwiązania spowodował, że właściciele mieszkań, którzy wynajmują je studentom, mogli optymalnie wykorzystać swoje lokale i znaleźć na nie chętnych na okres, w którym żacy nie mają zajęć i pozostawiają je puste.

Wynajem krótkoterminowy jest szczególnie popularny wśród turystów, dlatego na najwyższe zarobki na takiej działalności możesz liczyć, jeśli posiadasz nieruchomość w mieście, które jest popularne wśród podróżnych.

Masz nieruchomość, którą chcesz udostępnić na doby? Wynajem krótkoterminowy to obowiązki, których musisz dopilnować. Przede wszystkim pamiętaj, że jest to zarobkowa działalność wykonywana w sposób ciągły, zatem powinieneś mieć zarejestrowaną firmę. Możesz tego uniknąć wówczas, gdy np. udostępniasz lokal wyłącznie na kilka tygodni w roku. Biorąc pod uwagę wprowadzany w naszym kraju od początku 2021 roku Polski Ład i wynikające z tego zmiany, przed podjęciem decyzji o formie opodatkowania czy rejestracji działalności gospodarczej skonsultuj się z ekspertem z tej dziedziny. W 2021 roku zarówno osiągający przychody z najmu prywatnego, jak i z najmu w ramach działalności gospodarczej mogli płacić zryczałtowany podatek – 8,5 proc. przy przychodach do 100 tys. zł. Upewnij się, jakie zasady będą obowiązywać w 2022 roku.

Aby nieruchomość, którą posiadasz, mogła zarabiać na jej udostępnieniu na doby, najpierw musi spełnić oczekiwania potencjalnych klientów. Zakup mieszkania na wynajem krótkoterminowy wymaga przede wszystkim zwrócenia uwagi na oczekiwania odbiorców takiej oferty. Nieruchomość powinna być:

  • zlokalizowana w pobliżu najatrakcyjniejszych pod względem turystycznym miejsc w danym mieście – okolice odległe od centrum nie są dobrym wyborem;
  • w pełni wyposażona – w takich lokalach powinny się znaleźć nie tylko urządzenia, meble, garnki czy sztućce, ale też często ich właściciele zapewniają przeróżne inne rozwiązania, łącznie z produktami dla zwierząt.

Powinieneś się również zastanowić nad tym, do kogo kierujesz ofertę. Z najmu krótkoterminowego nie korzystają wyłącznie turyści, którzy starają się zorganizować podróż najniższym kosztem. Wielu klientów oczekuje wysokiego standardu i szuka mieszkań, które to zapewniają. Jeśli chcesz do nich dotrzeć, to zapewnij nowoczesne sprzęty i aranżację, która robi wrażenie. Korzystający z najmu krótkoterminowego mają różne oczekiwania co do lokali. Jedni są w stanie zapłacić więcej za atrakcyjną lokalizację, inni za wysoki standard.

Warto, aby każda nieruchomość była ubezpieczona, gdyż dzięki temu możesz uniknąć ponoszenia finansowej odpowiedzialności za przeróżne zdarzenia. Dotyczy to również lokali, które są oferowane na wynajem. Jeśli posiadasz taką nieruchomość, to weź pod uwagę zakup ubezpieczenia mieszkania. Ochrona obejmuje m.in. mury i elementy stałe, a także wyposażenie wynajmowanego lokalu.

Sprawdź online, ile zapłacisz za taką ochronę: https://www.allianz.pl/dla-ciebie/dom-i-mieszkanie

Źródła:

https://www.rp.pl/nieruchomosci/art8697821-podatki-najem-w-nowym-roku-na-korzystniejszych-zasadach

Ten materiał reklamowy ma charakter wyłącznie informacyjny, służy przybliżeniu zakresu ubezpieczenia i nie stanowi oferty w rozumieniu art. 66 § 1 Kodeksu cywilnego ani rekomendacji do złożenia wniosku lub przyjęcia oferty  umowy ubezpieczenia. Dokument ten nie stanowi wzorca umownego ani części umowy ubezpieczenia. Szczegółowy zakres i warunki ubezpieczenia regulują ogólne warunki ubezpieczenia wraz z załącznikami, właściwe dla danej umowy (dostępne na stronie dummy centrum dokumentów, w których znajdziesz postanowienia dotyczące m.in. składki, zakresu ubezpieczenia, ograniczeń i wyłączeń odpowiedzialności Towarzystwa Ubezpieczeń i Reasekuracji Allianz Polska Spółka Akcyjna oraz warunków wypłaty i zasad obliczania świadczeń ubezpieczeniowych.

Informujemy, że artykuły mają wyłącznie charakter informacyjny  i nie stanowią one porady prawnej, finansowej czy medycznej. Zalecenia zmieniają się, dlatego możemy zapewnić o aktualności tekstów jedynie w dniu publikacji. Jednocześnie zastrzegamy sobie prawo do edycji, uzupełnienia zawartości i usuwania treści ze strony.

Towarzystwo Ubezpieczeń i Reasekuracji Allianz Polska Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, ul. Inflancka 4B, 00-189 Warszawa, wpisana do rejestru przedsiębiorców prowadzonego przez Sąd Rejonowy dla m. st. Warszawy w Warszawie, XII Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego, pod numerem KRS: 0000028261, NIP 525-15-65-015, REGON  012267870, wysokość kapitału zakładowego: 377 241 000 złotych (wpłacony w całości). Tu znajdziesz dummy pełne dane o spółce.